zenphoto 1.4.1 - en to sv translation catalogue (2989 entries)

en:  (Menu set: %s)
sv:  (Menyset: %s)

en:  descending
sv:  Nedstigande

en:  mailer is not supported.
sv: Mailsändare stöds ej.

en: "%s" Cross Site Request Forgery blocked.
sv: "%s" Cross Site begäransförfalskning stoppad.

en: % of image
sv: % av bilden

en: % w,
sv: %, b

en: %1$s (%2$s) has registered for the zenphoto gallery providing an e-mail address of %3$s.
sv: %1$s (%2$s) har registrerat sig för zenphoto galleriet med följande e-postadress %3$s.

en: %1$s (called from %2$s line %3$s) is deprecated
sv: %1$s (anroppat från %2$s linje %3$s) är föråldrat

en: %1$s <em>%2$s</em> added
sv: %1$s <em>%2$s</em> tillagd

en: %1$s <em>%2$s</em> already assigned
sv: %1$s <em>%2$s</em> finns redan.

en: %1$s <em>%2$s</em> assigned
sv: %1$s <em>%2$s</em> tillagd

en: %1$s <em>%2$s</em> could not be assigned!
sv: %1$s <em>%2$s</em> kunde inte tilldelas!

en: %1$s <strong>%2$s</strong> (%3$s; last logon:%4$s)
sv: %1$s <strong>%2$s</strong> (%3$s; senaste inloggning:%4$s)

en: %1$s with the title/titlelink <em>%2$s</em> already exists!
sv: %1$s med titeln/titellänken <em>%2$s</em> finns redan!

en: %1$u Hit for <em>%2$s</em> | %1$u Hits for <em>%2$s</em>
sv[0]: %1$u Träff för <em>%2$s</em>
sv[1]: %1$u Träffar för <em>%2$s</em>

en: %1$u album,&nbsp;%2$u images
sv: %1$u album,&nbsp;%2$u bilder

en: %1$u albums,&nbsp;%2$u images
sv: %1$u album,&nbsp;%2$u bilder

en: %1$u hit on this %2$s | %1$u hits on this %2$s
sv[0]: %1$u träff på denna %2$s
sv[1]: %1$u träffar på denna %2$s

en: %1$u new %2$s
sv: %1$u nya %2$s

en: %1$u of %2$u images
sv: %1$u av %2$u bilder

en: %d: Unknown
sv: %d: Okännt

en: %s (descending)
sv:  %s (nedstigande)

en: %s (experimental)
sv: %s (experimentel)

en: %s already exists.
sv: %s existerar redan.

en: %s deleted successfully.
sv: %s raderades.

en: %s deleted.
sv: %s raderat.

en: %s failed to delete.
sv: %s kunde inte radera.

en: %s images
sv: %s Bilder

en: %s is not UTF-8. You should consider porting your data to UTF-8 and changing the collation of the database fields to <code>utf8_unicode_ci</code> | %s are not UTF-8. You should consider porting your data to UTF-8 and changing the collation of the database fields to <code>utf8_unicode_ci</code>
sv[0]: %s är inte UTF-8. Du bör portera ditt data till UTF-8 och ändra kollationen av databasfält till <code>utf8_unicode_ci</code>
sv[1]: %s är inte UTF-8. Du bör portera ditt data till UTF-8 och ändra kollationen av databasfält till <code>utf8_unicode_ci</code>

en: %s is not a valid getRating() context
sv: %s är ingen giltig getRating() kontext

en: %s not connected
sv: %s inte ansluten

en: %s will be deleted when changes are applied.
sv: %s kommer att raderas när ändringar sparas.

en: %s wrote:
sv: %s skrev:

en: %s%% left &amp; right
sv: %s%% vänster &amp; höger

en: %s%% top &amp; bottom
sv: %s%% top &amp; båtten

en: %sCity:
sv: %sStad:

en: %sCountry:
sv: %sLand:

en: %sE-Mail:
sv: %sE-Post:

en: %sEmail:
sv: %sE-Post:

en: %sName:
sv: %sNamn:

en: %sPostal code:
sv: %sPostnummer:

en: %sState:
sv: %sLän:

en: %sStreet:
sv: %sGata:

en: %u Comment | %u Comments
sv[0]: %u Kommentar
sv[1]: %u Kommentarer

en: %u Image | %u Images
sv[0]: %u Bild
sv[1]: %u Bilder

en: %u Subalbum | %u Subalbums
sv[0]: %u Underalbum
sv[1]: %u Underalbum

en: %u active filter: | %u active filters:
sv[0]: %u aktivt filter:
sv[1]: %u aktiva filter:

en: %u active plugin: | %u active plugins:
sv[0]: %u aktiv insticksmodul:
sv[1]: %u aktiva insticksmoduler:

en: %u album | %u albums
sv[0]: %u Album
sv[1]: %u Album

en: %u album,&nbsp;1 image | %u albums,&nbsp;1 image
sv[0]: %u album,&nbsp;1 bild
sv[1]: %u album,&nbsp;1 bild

en: %u album,&nbsp;1 images
sv: %u album,&nbsp;1 bild

en: %u albums
sv: %u album

en: %u albums,&nbsp;1 image
sv: %u album,&nbsp;1 bild

en: %u comment so far | %u comments so far
sv[0]: %u kommentar hittils
sv[1]: %u kommentarer hittils

en: %u download | %u downloads
sv[0]: %u nedladdning
sv[1]: %u nedladdningar

en: %u image | %u images
sv[0]: %u bild
sv[1]: %u bilder

en: %u image per page | %u images per page
sv[0]: %u bild per sida
sv[1]: %u bilder per sida

en: %u images
sv: %u bilder

en: &laquo; Prev Album
sv: &laquo; Föregående Album

en: &laquo; Previous
sv: &laquo; Föregående

en: &laquo; prev
sv: &laquo; föregående

en: &laquo; prev thumbs
sv: &laquo; föreg. tumnaglar

en: (%1$s: %2$s images)
sv: (%1$s: %2$s bilder)

en: (%1$s: %2$s new images)
sv: (%1$s: %2$s nya bilder)

en: (%s kb used)
sv: (%s kb använt)

en: (%s: 1 image)
sv: (%s: 1 bild)

en: (%s: 1 new image)
sv: (%s: 1 ny bild)

en: (<strong>%1$u</strong> category) | (<strong>%1$u</strong> categories)
sv[0]: <strong>%1$u</strong> kategori
sv[1]: (<strong>%1$u</strong> kategorier)

en: (<strong>%1$u</strong> news) | (<strong>%1$u</strong> news)
sv[0]: (<strong>%1$u</strong> nyhet)
sv[1]: (<strong>%1$u</strong> nyheter)

en: (<strong>%1$u</strong> news, <strong>%2$u</strong> un-published) | (<strong>%1$u</strong> news, <strong>%2$u</strong> un-published)
sv[0]: (<strong>%1$u</strong> nyhet, <strong>%2$u</strong> opublicerade)
sv[1]: (<strong>%1$u</strong> nyheter, <strong>%2$u</strong> opublicerade)

en: (<strong>%1$u</strong> page) | (<strong>%1$u</strong> pages)
sv[0]: (<strong>%1$u</strong> sida)
sv[1]: (<strong>%1$u</strong> sidor)

en: (<strong>%1$u</strong> page, <strong>%2$u</strong> un-published) | (<strong>%1$u</strong> pages, <strong>%2$u</strong> un-published)
sv[0]: (<strong>%1$u</strong> sida, <strong>%2$u</strong> opublicerade)
sv[1]: (<strong>%1$u</strong> sidor, <strong>%2$u</strong> opublicerade)

en: (Article scheduled for publishing)
sv: (artikel schemalagd för publicering)

en: (Click on article title to include a link)
sv: (Klicka på en artikels titel för att infoga en länk)

en: (Click on image to include)
sv: (Klicka på bilden för att inkludera)

en: (No Location...)
sv: (Ingen Plats...)

en: (No data)
sv: (Inget data)

en: (No data...)
sv: (Inget data...)

en: (No date...)
sv: (Inget datum...)

en: (No description...)
sv: (Ingen beskrivning...)

en: (No place...)
sv: (Ingen plats...)

en: (No tags...)
sv: (Inga taggar...)

en: (No title...)
sv: (Ingen titel...)

en: (Page scheduled for publishing)
sv: (Sida schemalagd för publicering)

en: (The hitcounter plugin is not enabled.)
sv: (hitcounter-tilläget är inte aktiverat)

en: (don't publish)
sv: (publicera inte)

en: (not displayed)
sv: (visas inte)

en: (only direct links!)
sv: (endast direktlänkning!)

en: (repeat)
sv: (repetera)

en: (select variant below)
sv: (Välj variant nedan)

en: *Bulk actions*
sv: *Massåtgärder*

en: *Enter CAPTCHA in place of <em>Password</em> to request a password reset.
sv: *Skriv CAPTCHA istället för <em>Lösenord</em> för att begära återställning av lösenordet.

en: *Required fields
sv: *tvingade fält

en: *Select an album*
sv: *Välj album*

en: *Select the type of the menus item you wish to add*
sv: *Välj vilken typ av Menypost du vill lägga till*

en: *Select*
sv: *Välj*

en: *default
sv: *standard

en: *gallery album sort order
sv: *Sorteringsordning för album i galleriet

en: *gallery image sort order
sv: *Sorteringsordning för galleribilder

en: *gallery theme
sv: *galleritema

en: *no group affiliation
sv: *ingen grupptilldelning

en: *no group selected
sv: *ingen grupp vald

en: *no logo selected
sv: *ingen logo vald

en: *no page selected
sv: *ingen sida vald

en: *no watermark
sv: *Ingen vattenstämpel

en: *not categorized*
sv: *icke kategoriserad*

en: *not specified
sv: *ej definierad

en: *parent album image sort order
sv: *Bildsortering av överordnade album

en: *parent album subalbum sort order
sv: *Överordnat album underalbum sorteringsordning

en: *standard menu
sv: *standard meny

en: .svn [%s instances]
sv: .svn [%s instanser]

en: /10s
sv: /10 sek

en: 0 Bytes
sv: 0 Byte

en: 1 album
sv: 1 Album

en: 1 album,&nbsp;%u image | 1 album,&nbsp;%u images
sv[0]: 1 album,&nbsp;%u bild
sv[1]: 1 album,&nbsp;%u bilder

en: 1 album,&nbsp;%u images
sv: 1 album,&nbsp;%u bilder

en: 1 album,&nbsp;1 image
sv: 1 album,&nbsp;1 bild

en: 1 image
sv: en bild

en: 1 star
sv: 1 stjärna

en: 10 Most Recent Comments
sv: 10 senaste kommentarerna

en: 10s
sv: 10 sek

en: 180 degrees
sv: 180 grader

en: 1: Normal (0 deg)
sv: 1: Normal (0 Grad)

en: 1st curtain sync
sv: Förstaridå synk

en: 2 stars
sv: 2 stjärnor

en: 2008. February 25.
sv: 2008. Februari 25.

en: 2008. February 25. 15:30
sv: 2008. Februari 25. 15:30

en: 25 February 2008
sv: 25 Februari 2008

en: 25 February 2008 15:30
sv: 25 Februari 2008 15:30

en: 25. February 2008
sv: 25. Februari 2008

en: 25. February 2008 15:30
sv: 25. Februari 2008 15:30

en: 270 degrees
sv: 270 grader

en: 2: Mirrored
sv: 2: Spegelvänt

en: 2nd(rear)-curtain sync used
sv: Andraridå synk använd

en: 2s
sv: 2 sek

en: 3 stars
sv: 3 stjärnor

en: 3: Upside-down
sv: 3: Uppochner

en: 3gp video height
sv: 3gp videohöjd

en: 3gp video width
sv: 3gp videobredd

en: 4 stars
sv: 4 stjärnor

en: 4: Upside-down Mirrored
sv: 4: Uppochner spegelvänt

en: 5 stars
sv: 5 stjärnor

en: 5: 90 deg CW Mirrored
sv: 5: 90 Grad medurs spegelvänt

en: 6: 90 deg CCW
sv: 6: 90 Grad moturs

en: 7: 90 deg CCW Mirrored
sv: 7: 90 Grad moturs spegelvänd

en: 8: 90 deg CW
sv: 8: 90 Grad medurs

en: 90 degrees
sv: 90 grader

en: <a href="http://sblog.angoulvant.net/">Stephane Angoulvant</a> with modifications by <a href="http://stephen.sbillard.org/">Stephen Billard (sbillard)</a>
sv: <a href="http://sblog.angoulvant.net/">Stephane Angoulvant</a> med ändringar av <a href="http://stephen.sbillard.org/">Stephen Billard</a>

en: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Photo Templates</a> from Stopdesign
sv: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Teman</a> från Stopdesign

en: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Photo Templates</a> from Stopdesign.
sv: <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Teman</a> av Stopdesign.

en: <a href="http://www.noscope.com" target="_blank">Joen Asmussen</a> and <a href="http://www.levibuzolic.com" target="_blank">Levi Buzolic</a>
sv: <a href="http://www.noscope.com" target="_blank">Joen Asmussen</a> och <a href="http://www.levibuzolic.com" target="_blank">Levi Buzolic</a>

en: <a href="javascript:toggle('albumdate');" >Details</a> for <em>use latest image date as album date</em>
sv: <a href="javascript:toggle('albumdate');" >Detaljer</a> för <em>använd senaste bilddatumet som albumdatum</em>

en: <a href="javascript:toggle('gallerysessions');" >Details</a> for <em>enable gallery sessions</em>
sv: <a href="javascript:toggle('gallerysessions');" >Detaljer</a> för <em>aktivera gallerisessioner</em>

en: <a href="javascript:toggle('persistentarchive');" >Details</a> for <em>enable persistent archive</em>
sv: <a href="javascript:toggle('persistentarchive');" >Detaljer</a> för <em>aktivera bestående arkiv</em>

en: <a href="javascript:toggle('username');" >Details</a> for <em>enable user name login field</em>
sv: <a href="javascript:toggle('username');" >Detaljer</a> för <em>aktivera inloggningsfält för användare</em>

en: <a href="javascript:toggle('visualthumb');" >Details</a> for <em>visual thumb selection</em>
sv: <a href="javascript:toggle('visualthumb');" >Detaljer</a> för <em>visuellt tumnagelsval</em>

en: <br /><br />You can find the file in the "%s" directory.
sv: <br /><br />Du kan finna filen i  "%s" mappen.

en: <code>PHPMailer</code> failed to send <em>%1$s</em>. ErrorInfo:%2$s
sv: <code>PHPMailer</code> kunde inte skicka <em>%1$s</em>. ErrorInfo:%2$s

en: <code>SQL mode</code> [<em>%s</em> overridden]
sv: <code>SQL mode</code> [<em>%s</em> åsidosatt]

en: <code>SQL mode</code> [SET SESSION failed]
sv: <code>SQL mode</code> [SET SESSION misslyckades]

en: <code>SQL mode</code> [is set to <em>%s</em>]
sv: <code>SQL mode</code> [är satt till <em>%s</em>]

en: <code>SQL mode</code> [query failed]
sv: <code>SQL mode</code> [fråga misslyckades]

en: <code>zenpageAlbumImage()</code> did not find the album %1$s
sv: <code>zenpageAlbumImage()</code> hittade inte albumet %1$s

en: <code>zenpageAlbumImage()</code> did not find the image %1$s:%2$s
sv: <code>zenpageAlbumImage()</code> hittade inte bilden %1$s:%2$s

en: <code>zenphoto_sendmail</code> failed to send <em>%s</em> to one or more recipients.
sv: <code>zenphoto_sendmail</code> misslyckades att skicka <em>%s</em> till en eller fler mottagare.

en: <em>%1$s</em> commented on %2$s:
sv: <em>%1$s</em> kommenterade %2$s:

en: <em>%1$s</em> folder [<em>%2$s</em> does not exist and <strong>setup</strong> could not create it]
sv: <em>%1$s</em>-mappen [<em>%2$s</em> existerar inte och <strong>setup</strong> kunde inte skapa den]

en: <em>%1$s</em> folder [<em>%2$s</em> does not exist]
sv: <em>%1$s</em>-mappen [<em>%2$s</em> existerar inte]

en: <em>%1$s</em> folder [<em>%2$s</em> is not writeable and <strong>setup</strong> could not make it so]
sv: <em>%1$s</em>-mappen [<em>%2$s</em> är inte skrivbar och <strong>setup</strong> kunde inte ändra]

en: <em>%1$s</em> folder%2$s
sv: <em>%1$s</em>-mappen%2$s

en: <em>%1$s</em> folder%2$s [permissions failure]
sv: <em>%1$s</em> folder%2$s [rättighetsfel]

en: <em>%1$s</em> folder%2$s [subfolder creation failure]
sv: <em>%1$s</em> folder%2$s [problem med skapa underalbum]

en: <em>%s</em> already exists.
sv: <em>%s</em> finns redan.

en: <em>%s</em> is not available.
sv: <em>%s</em> är inte tillgänglig.

en: <em>%s</em> not found
sv: <em>%s</em> inte funnen

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase [is <em>missing</em>]
sv: <em>.htaccess</em> RewriteBase [<em>saknas</em>]

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase is <code>%s</code>
sv: <em>.htaccess</em> RewriteBase är <code>%s</code>

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase is <code>%s</code> (fixed)
sv: <em>.htaccess</em> RewriteBase är <code>%s</code> (fixad)

en: <em>.htaccess</em> RewriteBase is <code>%s</code> [Does not match install folder]
sv: <em>.htaccess</em> RewriteBase är <code>%s</code> [Stämmer ej med installationskatalog]

en: <em>.htaccess</em> file
sv: <em>.htaccess</em> fil

en: <em>.htaccess</em> file (<em>RewriteEngine</em> is <strong>%s</strong>)
sv: <em>.htaccess</em> filen (<em>RewriteEngine</em> är <strong>%s</strong>)

en: <em>.htaccess</em> file [is empty or does not exist]
sv: <em>.htaccess</em> filen [saknas eller är tom]

en: <em>.htaccess</em> file [wrong version]
sv: <em>.htaccess</em> fil [fel version]

en: <em>AND</em>
sv: <em>OCH</em>

en: <em>Albums</em>: These are split into multiple sitemaps.
sv: <em>Albums</em>: Dessa är separerade till flera sitemaps.

en: <em>Amount</em>: the strength of the sharpening effect. Values are between 0 (least sharpening) and 100 (most sharpening).
sv: <em>Mängd</em>: graden av skärpning. Värden mellan 0 (minst skärpning) och 100 (mest skärpning).

en: <em>Codeblocks:</em> Use these fields if you need to enter php code (for example Zenphoto functions) or JavaScript code.
sv: <em>Kodblock:</em> Använd dessa fält för att skriva in egen php-kod (t.ex. Zenphoto-funktioner) eller javascript kod.

en: <em>Custom article shortening:</em> You can set a custom article shorten length for the news loop excerpts by using the standard TinyMCE <em>page break</em> plugin button. This will override the general shorten length set on the plugin option then.
sv: <em>Anpassad artikelförkortning:</em> Du kan ställa in en anpassad förkortningslängd för nyhetsloopens utdrag genom att använda TinyMCEs <em>sidbrytnings</em>moduls knapp. Detta skriver över standardinställning för förkortningslängd i modulens alternativ.

en: <em>Enable</em> state of voting.
sv: <em>Aktivera</em> röstning.

en: <em>Expiration date:</em> Enter a future date in the date field manually to set a date the page or article will be set un-published automatically. After the page/article has been expired it can only be published again if the expiration date is deleted. Note this works on server time!
sv: <em>Utgångsdatum:</em> Ange ett framtida datum i datumfältet manuellt för att automatiskt avpublicera sidan/artikeln när datumet infaller. Efter utgångsdatum kan artikeln/sidan endast ompubliceras efter att datumet i fältet utgångsdatum raderats. Detta styrs av servertiden!

en: <em>ExtraContent:</em> Here you can enter extra content for example to be printed on the sidebar
sv: <em>ExtraInnehåll:</em> Här kan du ange extra innehåll som ska visas i sidopanelen

en: <em>Field list</em> is the set of fields on which searches may be performed.
sv: <em>Fältlista</em> anger vilka fält som är sökbara.

en: <em>Images</em>: These are split into multiple sitemaps.
sv: <em>Images</em>: Dessa är separerade till flera sitemaps.

en: <em>OR</em>
sv: <em>ELLER</em>

en: <em>Password</em> for mail server.
sv: <em>Lösenord</em> för e-postserver.

en: <em>Radius</em>: the pixel radius of the sharpening mask. A smaller radius sharpens smaller details, and a larger radius sharpens larger details.
sv: <em>Radie</em>: pixelradien för den oskarpa masken. En mindre radie skärper mindre detaljer och en större radie skärper större detaljer.

en: <em>SHOW TABLES</em> [Failed]
sv: <em>SHOW TABLES</em> misslyckades.

en: <em>SHOW TABLES</em> [found no tables]
sv: <em>SHOW TABLES</em> [hittade inga tabeller]

en: <em>SHOW TABLES</em> found: %s
sv: <em>SHOW TABLES</em> hittade: %s

en: <em>Scheduled publishing:</em> To automatically publish a page/news article in the future set it to 'published' and enter a future date in the date field manually. Note this works on server time!
sv: <em>Schemalagd publicering:</em> För att automatiskt publicera en sida/nyhet i framtiden sätt till 'publicerad' och ange ett datum i datumfältet manuellt. Notera att serverns tid gäller!

en: <em>These image and album presentation options provided by the Zenphoto core for all themes.</em>
sv: <em>Dessa bild- och albumalternativ tillhandahålls genom Zenphotos kärnfunktioner för alla teman.</em>

en: <em>This article belongs to a protected category.</em>
sv: <em>Denna artikel tillhör en skyddad kategori.</em>

en: <em>This entry belongs to a protected album.</em>
sv: <em>Denna post tillhör ett skyddat album.</em>

en: <em>Threshold</em>: the color difference threshold required for sharpening. A low threshold sharpens all edges including faint ones, while a higher threshold only sharpens more distinct edges.
sv: <em>Tröskelvärde</em>: skillnad i färg som krävs för skärpning. Ett lågt värde skärper alla kanter inklusive otydliga, medans ett högre tröskelvärde endast skärper distinkta kanter.

en: <em>User ID</em> for mail server.
sv: <em>Användarid</em> för e-postserver.

en: <em>albums</em> folder
sv: <em>albums</em>-mappen

en: <em>albums</em> folder [The line <code>$conf['album_folder']</code> is missing from your zp-config.php file]
sv: <em>album</em> mapp [Raden <code>$conf['album_folder']</code> saknas i din zp-config.php fil]

en: <em>anonymous</em>
sv: <em>anonym</em>

en: <em>full</em> Image
sv: <em>full</em> Bild

en: <em>locale</em> folders
sv: <em>locale</em> mappar

en: <em>locale</em> folders [Are not complete]
sv: <em>locale</em> mappar [Är ej kompletta]

en: <em>mod_rewrite</em> must be enabled for this plugin to function.
sv: <em>mod_rewrite</em> måste vara aktiverad för att denna modul skall fungera.

en: <em>none</em>
sv: <em>inga</em>

en: <em>robots.txt</em> file
sv: <em>robots.txt</em> fil

en: <em>robots.txt</em> file [Not created]
sv: <em>robots.txt</em> fil [ej skapad]

en: <em>space</em>
sv: <em>mellanslag</em>

en: <em>unknown</em> (<code>%o</code>)
sv: <em>okänt</em> (<code>%o</code>)

en: <em>zp-config.php</em> file
sv: <em>zp-config.php</em> fil

en: <em>zp-config.php</em> file [does not exist]
sv: <em>zp-config.php</em> fil [saknas]

en: <p>A copy of your e-mail will automatically be sent to the address you provided for your own records.</p>
sv: <p>En kopia av ditt e-post medelande kommer automatiskt att skickas till den adress du angav för referens.</p>

en: <p>Fields with <strong>*</strong> are required. HTML or any other code is not allowed.</p>
sv: <p>Fält med <strong>*</strong> är tvingande. Ingen HTML-kod eller dylikt är tillåtet.</p>

en: <p>Please confirm that you really want to send this email. Thanks.</p>
sv: <p>Bekräfta vänligen att du vill skicka detta e-post medelande, tack.</p>

en: <p>Thanks for your message.</p>
sv: <p>Tack för ditt medelande.</p>

en: <strong>%1$u</strong> Categories
sv: <strong>%1$u</strong> Kategorier

en: <strong>%1$u</strong> Category | <strong>%1$u</strong> Categories
sv[0]: <strong>%1$u</strong> Kategori
sv[1]: <strong>%1$u</strong> Kategorier

en: <strong>%1$u</strong> Comment (%2$u in moderation) | <strong>%1$u</strong> Comments (%2$u in moderation)
sv[0]: <strong>%1$u</strong> Kommentar (<strong>%2$u</strong> för moderering)
sv[1]: <strong>%1$u</strong> Kommentarer (%2$u för moderering)

en: <strong>%1$u</strong> News (%2$u un-published) | <strong>%1$u</strong> News (%2$u un-published)
sv[0]: <strong>%1$u</strong> Nyhet (%2$u ej publicerad)
sv[1]: <strong>%1$u</strong> Nyheter (%2$u ej publicerade)

en: <strong>%1$u</strong> News articles
sv: <strong>%1$u</strong> Nyhetsartiklar

en: <strong>%1$u</strong> News articles (%2$u un-published)
sv: <strong>%1$u</strong> Nyhetsartiklar (%2$u opublicerade)

en: <strong>%1$u</strong> Page | <strong>%1$u</strong> Pages
sv[0]: <strong>%1$u</strong> Sida
sv[1]: <strong>%1$u</strong> Sidor

en: <strong>%1$u</strong> Page (%2$u un-published) | <strong>%1$u</strong> Pages (%2$u un-published)
sv[0]: <strong>%1$u</strong> Sida (%2$u ej publicerad)
sv[1]: <strong>%1$u</strong> Sidor  (%2$u ej publicerade)

en: <strong>%1$u</strong> Pages
sv: <strong>%1$u</strong> Sidor

en: <strong>%1$u</strong> Pages (%2$u un-published)
sv: <strong>%1$u</strong> Sidor (%2$u ej publicerade)

en: <strong>%1$u</strong> albums (%2$u un-published)
sv: <strong>%1$u</strong> album (%2$u ej publicerade)

en: <strong>%1$u</strong> comments (%2$u in moderation)
sv: <strong>%1$u</strong> Kommentarer (%2$u modereras)

en: <strong>%1$u</strong> images (%2$u un-published)
sv: <strong>%1$u</strong> bilder (%2$u ej publicerade)

en: <strong>%u</strong> Comment | <strong>%u</strong> Comments
sv[0]: <strong>%u</strong> Kommentar
sv[1]: <strong>%u</strong> Kommentarer

en: <strong>%u</strong> Image | <strong>%u</strong> Images
sv[0]: <strong>%u</strong> Bild
sv[1]: <strong>%u</strong> Bilder

en: <strong>%u</strong> albums
sv: <strong>%u</strong> Album

en: <strong>%u</strong> comments
sv: <strong>%u</strong> kommentarer

en: <strong>%u</strong> images
sv: <strong>%u</strong> Bilder

en: <strong>1</strong> comment
sv: <strong>1</strong> kommentar

en: <strong>1</strong> comment (%u in moderation)
sv: <strong>1</strong> kommentar (%u för moderering)

en: <strong>Backtrace:</strong>
sv: <strong>Bakåtspårning:</strong>

en: <strong>Custom theme options</strong>
sv: <strong>Speciella tema inställningar</strong>

en: <strong>Dimensions:</strong>
sv: <strong>Dimensioner:</strong>

en: <strong>ERROR: </strong>The Zenpage CMS plugin is not enabled.
sv: <strong>FEL: </strong>Zenpage CMS insticksmodul är inte aktiverad.

en: <strong>ERROR:</strong> Could not connect to the Wordpress database - Query failed :
sv: <strong>FEL:</strong> Kund inte ansluta till Wordpress-databasen - Fråga misslyckades :

en: <strong>ERROR:</strong> Wordpress database could not be selected - Query failed :
sv: <strong>FEL:</strong> Wordpress-databasen kunde inte väljas - Fråga misslyckades :

en: <strong>Error parsing <em>plugin_URL</em> string!</strong>.
sv: <strong>Kunde inte tolka <em>plugin_URL</em> sträng!</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_author</em> string!</strong>.
sv: <strong>Kunde inte tolka <em>plugin_author</em> sträng!</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_description</em> string!</strong>.
sv: <strong>Kunde inte tolka <em>plugin_description</em> strängen!</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_disable</em> string!</strong>.
sv: <strong>Kunde inte tolka <em>plugin_disable</em> sträng!</strong>

en: <strong>Error parsing <em>plugin_version</em> string!</strong>.
sv: <strong>Kunde inte tolka <em>plugin_version</em> sträng!</strong>

en: <strong>Filename:</strong>
sv: <strong>Filnamn:</strong>

en: <strong>IMPORTANT: </strong>If you are not using an fresh Zenphoto install it is <strong>strongly recommended to backup your database</strong> before running this importer. Make also sure that both databases use the same encoding so you do not get messed up character display.
sv: <strong>VIKTIGT: </strong>Om du inte nyss installerat Zenphoto <strong>rekommenderas du att säkerhetskopiera databasen</strong> innan du kör denna importfunktion. Se till att båda databaserna använder samma teckenkodning för att slippa problem med teckenvisningen.

en: <strong>IMPORTANT:</strong> This menu's order is completely independent from any order of albums or pages set on the other admin pages. It is recommend to uses is with customized themes only that do not use the standard Zenphoto display structure. Standard Zenphoto functions like the breadcrumb functions or the next_album() loop for example will NOT take care of this menu's structure!
sv: <strong>VIKTIGT:</strong> Menyns sorteringsordning är helt fristående från den ordning som album och sidor eventuellt har sorterats på på andra admin-sidor. Rekommenderas att endast användas med anpassade teman som inte använder Zenphotos standard visningsstruktur. Standard Zenphoto funktioner som breadcrumb funfunktioner eller next_album() loopen tar inte hänsyn till denna menys struktur!

en: <strong>Image id:</strong>
sv: <strong>Bild-id:</strong>

en: <strong>Important:</strong> If setting a password for a page its subpages inherit the protection.
sv: <strong>Viktigt:</strong> Även undersidor till en lösenordsskyddad sida blir lösenordskyddade.

en: <strong>Important:</strong> If you are using Zenphoto's multi-lingual mode the Titlelink is generated from the Title of the currently selected language.
sv: <strong>Viktigt:</strong> Om du använder Zenphoto's flerspråksstöd genereras Titellänk från titeln av det aktuella språket.

en: <strong>Missing theme info file!</strong>
sv: <strong>Informationsfil för temat saknas!</strong>

en: <strong>NOTE:</strong> enabling this feature is not recommended as it is susceptible to Cross Site Request Forgeries.
sv: <strong>OBS:</strong> att aktivera denna funktion är inte rekommenderad då den är sårbar för Cross Site begäransförfalskning.

en: <strong>Note: </strong>
sv: <strong>Notera: </strong>

en: <strong>Note: </strong> If you experience unexpected results, this refers only to the images that are fetched from the database. Even if they are fetched by id they will be sorted by date with the articles afterwards since articles only have a date.
sv: <strong>Notera:</strong> Om du får oväntade resultat, berör detta endast bilder som hämtats från databasen. Även om dom hämtas efter id eller mtime sorteras dom efter datum med artiklarna efteråt eftersom artiklar endast har datum.

en: <strong>Note: </strong>No <em>sendmail</em> filter is registered. You must activate and configure a mailer plugin.
sv: <strong>Notera: </strong>Inget <em>sendmail</em>-filter är registrerat. Du måste aktivera och konfigurera en mail-modul.

en: <strong>Note: </strong>Setting this option may impact password protected albums!
sv: <strong>Notera: </strong>Denna inställning kan påverka lösenordsskyddade album!

en: <strong>Note:</strong> Dragging an album under a different parent will move the album. You cannot move albums under a <em>dynamic</em> album.
sv: <strong>NOTERA:</strong> Genom att dra album under annat överordnat album flyttar dem. Du kan inte flytta album under <em>dynamiska</em> album.

en: <strong>Note:</strong> Edit titlelink overrides the permalink setting.
sv: <strong>Notera: </strong> Redigera titellänk åsidosätter permalink inställningen.

en: <strong>Note:</strong> Images/albums and news articles are still separate, your Zenphoto gallery is not touched in any way! <strong>IMPORTANT: This feature requires MySQL 4.1 or later.</strong>
sv: <strong>Notera:</strong> Bilder/Album och nyhetsartiklar är fortfarande separata. Ditt Zenphoto-galleri ändras inte på något vis! <strong>VIKTIGT: Denna funktion kräver MySQL 4.1 eller nyare.</strong>

en: <strong>Note:</strong> Scheduled publishing is not active unless the article is also set to <em>published</em>
sv: <strong>Notera:</strong> Tidsbestämd publicering är inte aktiverad förrän artikeln är <em>publicerad</em>

en: <strong>Note:</strong> Subpages of password protected pages inherit the protection.
sv: <strong>Notera:</strong> Undersidor ärver säkerheten från skyddade sidor.

en: <strong>Note:</strong> The index links may not match if using the Zenpage option "news on index" that some themes provide! Also it does not "know" about "custom pages" outside Zenpage or any special custom theme setup!!
sv: <strong>Notera:</strong> Indexlänkarna kanske inte stämmer om Zenpage-valet "nyheter på index", som vissa teman tillhandahåller, används! Den "känner" heller inte till "anpassade sidor" utanför Zenpage inte heller anpassade teman!!"

en: <strong>Note:</strong> Theme support is required to display RSS links.
sv: <strong>Notera:</strong> Temat måste stödja visning av RSS-länkar.

en: <strong>Note:</strong> These are <em>recommendations</em> as themes may choose to override them for design reasons
sv: <strong>Notera: </strong> Dessa är endast <em>rekommendationer</em> som vissa teman kan ändra på av designskäl.

en: <strong>Note:</strong> This album does not contain any images.
sv: <strong>Notera:</strong> Detta album innehåller inga bilder.

en: <strong>Note:</strong> This article belongs to a password protected category.
sv: <strong>Notera:</strong> Denna artikel är lösenordsskyddad eftersom den tillhör en lösenordsskyddad kategori.

en: <strong>Note:</strong> This of course overrides the <em>News on index page</em> option and your theme must be setup for this feature! Visit the theming tutorial for details.
sv: <strong>Notera:</strong> Detta åsidosätter <em>Nyheter på index</em>-alternativet och ditt tema måste vara inställt för detta! Besök temahandledningssidan för detaljer.

en: <strong>Note:</strong> This option is valid only if you have the <em>Gallery index page link</em> option set to "gallery". Of course the <em>menu_manager</em> plugin must also be enabled.
sv: <strong>Notera:</strong> Detta alternativ är endast giltig om du har satt <em>Galleri-index länk</em> alternativet till "gallery". Givetvis måste även <em>menu_manager</em> modulen vara aktiverad.

en: <strong>Note:</strong> This page is either password protected or has a passport protected parent.
sv: <strong>Notera:</strong> Denna sida är antingen lösenordsskyddad eller är en undersida till en lösenordsskyddad sida.

en: <strong>Note:</strong> You can upload a maximum of %s images to each album.
sv: <strong>Notera:</strong> Du kan maximalt ladda upp %s bilder till varje album.

en: <strong>Note:</strong> You must have ADMIN rights to alter anything but your personal information.
sv: <strong>Notera:</strong> Du måste ha Administratörsrättigheter för att ändra annat än personlig information.

en: <strong>Note:</strong> if FTP is used to upload images, manual user assignment is necessary. ZIP file upload is disabled as quotas are not applied to the files contained therein.
sv: <strong>Notera:</strong> om FTP används för att ladda upp bilder måste du ange användare manuellt. ZIP-filuppladdning är avstängd eftersom quota inte berör filer däri.

en: <strong>Note:</strong> if you have created multi-language strings, uncheck this option, then save anything, you will lose your strings.
sv: <strong>Notera:</strong> om du har skapat flerspråkssträngar och avmarkerar denna egenskap och sparar, kommer du att förlora dina strängar.

en: <strong>Note</strong>: passwords must be at least %u characters long.
sv: <strong>Notera</strong>: lösenord måste innehålla minst  %u tecken.

en: <strong>Note</strong>: passwords must contain at least one character from %s. | <strong>Note</strong>: passwords must contain at least one character from each of the following groups: %s.
sv[0]: <strong>Notera</strong>: lösenord måste innehålla minst ett tecken från %s.
sv[1]: <strong>Notera</strong>: lösenord måste innehålla minst ett tecken från alla följande grupper: %s.

en: <strong>Notice!</strong> click for details
sv: <strong>Notera!</strong> klicka för detaljer

en: <strong>Post and page comments => Zenphoto comments including assignment to their article</strong>
sv: <strong>Post- och sidkommentarer => Zenphoto kommentarer inkluderat artikeltillhörighet</strong>

en: <strong>Post categories => Zenpage categories including assignment to their article</strong>
sv: <strong>Postkategorier => Zenpage kategorier inkluderat artikeltillhörighet</strong>

en: <strong>Post tags => Zenphoto tags including assignment to their article</strong>
sv: <strong>Posttaggar => Zenphoto taggar inkluderat artikeltillhörighet</strong>

en: <strong>Setup</strong> will attempt to create all tables. This will not over write any existing tables.
sv: <strong>Setup</strong> försöker skapa alla tabeller. Detta skriver inte över existerande tabeller.

en: <strong>Size:</strong>
sv: <strong>Storlek:</strong>

en: <strong>Standard options</strong>
sv: <strong>Standardinställningar</strong>

en: <strong>Tags:</strong>
sv: <strong>Taggar:</strong>

en: <strong>Theme description error!</strong>
sv: <strong>Temabeskrivningsfel!</strong>

en: <strong>Warning</strong>: can overload slow servers.
sv: <strong>Varning:</strong>: kan överbelasta långsamma servrar.

en: <strong>database error</strong>
sv: <strong>databasfel</strong>

en: A <em>%1$s</em> item already exists in <em>%2$s</em>!
sv: En <em>%1$s</em> finns redan i <em>%2$s</em>!

en: A <em>%1$s</em> item with the link <em>%2$s</em> already exists in <em>%3$s</em>!
sv: En <em>%1$s</em> item med länken <em>%2$s</em> finns redan i <em>%3$s</em>!

en: A CMS plugin that adds the capability to run an entire gallery focused website with zenphoto.
sv: En CMS-insticksmodul som lägger till möjligheten att köra en gallerifokuserad hemsida med zenphoto.

en: A brief description of your gallery. Some themes may display this text.
sv: En kort beskrivning av ditt galleri. Vissa teman kan visa denna text.

en: A category with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
sv: en kategori med titel/titellänk <em>%s</em> finns redan!

en: A comment has been placed in moderation on your album "%1$s".
sv: En kommentar har placerats för moderering i ditt album "%1$s".

en: A comment has been placed in moderation on your article "%1$s".
sv: En kommentar har placerats för moderering i din artikel "%1$s".

en: A comment has been placed in moderation on your image "%1$s" in the album "%2$s".
sv: En kommentar har placerats för moderering på din bild "%1$s" i albumet "%2$s".

en: A comment has been placed in moderation on your page "%1$s".
sv: En kommentar har placerats för moderering på din sida "%1$s".

en: A comment has been posted on your album "%1$s".
sv: En kommentar har postats i ditt album "%1$s".

en: A comment has been posted on your article "%1$s".
sv: En kommentar har postats i din artikel "%1$s".

en: A comment has been posted on your image "%1$s" in the album "%2$s".
sv: En kommentar har postats på din bild "%1$s" i albumet "%2$s".

en: A comment has been posted on your page "%1$s".
sv: En kommentar har postats på din sida "%1$s".

en: A connection to <em>Zenphoto.org</em> could not be established.
sv: Anslutning till <em>Zenphoto.org</em> kunde inte skapas.

en: A page with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
sv: en sida med titeln/titellänken <em>%s</em> finns redan!

en: A password is required
sv: Lösenord krävs

en: A password is required for the page you requested
sv: Ett lösenord krävs för sidan du vill visa

en: A password is required to access this page.
sv: Ett lösenord krävs för att få tillgång till sidan.

en: A reminder hint for the password.
sv: Påminnelsevink för lösenordet.

en: A reset request has been sent.
sv: Återställningsförfrågan har sänts.

en: A search engine friendly <em>titlelink</em> (aka slug) without special characters to be used in URLs is generated from the title of the currently chosen language automatically. You can edit it manually later after saving if necessary.
sv: Sökmotorvänlig <em>titellänk</em> (aka slug) utan specialtecken som ska användas i URL:er genererade från titeln av för tillfället valda språket automatiskt. Du kan redigera den manuellt senare om du önskar.

en: A simpler web album
sv: Ett anklare webbalbum

en: A tag with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
sv: En tagg med titeln/titellänken <em>%s</em> finns redan!

en: A theme based on the design from <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Douglas Bowman</a>. This theme is licensed under the <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5</a> License.
sv: Ett tema baserat på design från <a href="http://stopdesign.com/templates/photos/">Douglas Bowman</a>. Detta tema licensierat under <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5</a>-Licens.

en: A tool to send e-mails to all registered users who have provided an e-mail address.
sv: Ett verktyg för att skicka e-post till alla registrerade användare som angett e-postadress.

en: A tool to send e-mails to all registered users who have provided an e-mail address. There is always a copy sent to the current admin and all e-mails are sent as <em>blind copies</em>.
sv: Ett verktyg för att skicka e-post till alla registrerade användare som angett e-postadress. En kopia skickas alltid till admin-användare och alla mail skickas som <em>hemlig kopia</em>.

en: AE Good
sv: AE God

en: About to create tables
sv: På väg att skapa tabeller

en: About to update tables
sv: På väg att uppdatera tabeller

en: Acknowledgments
sv: Erkännanden

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate
sv: Aktivera

en: Add Article
sv: Lägg till artikel

en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add Menu Items
sv: Lägg till Menyposter

en: Add Menu set
sv: Lägg till Menyset

en: Add Page
sv: Lägg till sida

en: Add a comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add a comment:
sv: Lägg till kommentar:

en: Add a file suffix to be handled by the plugin
sv: Lägg till filändelse som insticksmodulen ska hantera

en: Add all the tags entered above.
sv: Lägg till alla taggar ovan.

en: Add an unsharp mask to images and/or thumbnails.
sv: Lägg till oskarp mask till bilder och/eller tumnaglar.

en: Add file suffix
sv: Lägg till filändelse

en: Add tags
sv: Lägg till taggar

en: Add tags to articles
sv: Läg till taggar till artikel

en: Add tags to the list by entering their names in the input fields of the <em>New tags</em> list. Then press the <em>Add tags</em> button
sv: Lägg till taggar i listan genom att skriva in dom i <em>Nya taggar</em>-listan.Klicka sedan på <em>Lägg till</em>-knappen

en: Address fields
sv: Adressfält

en: Address information
sv: Adressinformation

en: Adds a theme function printAlbumMenu() to print an album menu either as a nested list (context sensitive) or as a dropdown menu.
sv: Lägger till temafunktionen printAlbumMenu() för att visa en albummeny som nästlad lista (kontextberoende) eller som rullgardinsmeny.

en: Admin
sv: Administrera

en: Admin Toolbox
sv: Adminverktyg

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Albanian
sv: Albanska

en: Album %1$u of %2$u
sv: Album %1$u av %2$u

en: Album Description:
sv: Albumbeskrivning:

en: Album Navigation
sv: Albumnavigering

en: Album RSS
sv: Album-RSS

en: Album RSS feed
sv: Album-RSS-Feed

en: Album Thumbnails
sv: Albumtumnaglar

en: Album Title
sv: Albumtitel

en: Album already exists.
sv: Albumet finns redan.

en: Album cache purged
sv: Albumets cache har raderats

en: Album date
sv: Album datum

en: Album delete failed
sv: Kunde inte radera album

en: Album folder:
sv: Albummapp:

en: Album guest user:
sv: Album gäst-användare:

en: Album index
sv: Album-Index

en: Album is empty
sv: Albumet är tomt

en: Album link: <em>zenpage_albumlink</em>
sv: Länk till album: <em>zenpage_albumlink</em>

en: Album menu item <em>%s</em> added
sv: Album-menypost <em>%s</em> tillagd

en: Album name:
sv: Albumnamn:

en: Album not found
sv: Album kan ej hittas

en: Album password:
sv: Albumlösenord:

en: Album theme:
sv: Albumtema:

en: Album thumbnail.
sv: Albumtumnagl.

en: Album thumbnails  (custom)
sv: Albumtumnaglar  (anpassade)

en: Album thumbnails (standard)
sv: Albumtumnaglar (standard)

en: Album title
sv: Albumtitel

en: Album watermarks:
sv: Album vattenstämpel:

en: Album will be deleted when changes are applied.
sv: Album kommer att tas bort när ändringar sparas.

en: Albums
sv: Album

en: Albums %1$u-%2$u of %3$u
sv: Album %1$u-%2$u av %3$u

en: Albums (%1$s) &amp; Images (%2$s)
sv: Album (%1$s) &amp; Bilder (%2$s)

en: Albums (%s)
sv: Album (%s)

en: Albums (dynamic)
sv: Album (dynamiskt)

en: Albums Index
sv: Album-Index

en: Albums RSS
sv: Album-RSS

en: Albums folder size: <strong>%s</strong>
sv: Album mapp storlek: <strong>%s</strong>

en: Albums:
sv: Album:

en: All Albums
sv: Alla Album

en: All Zenpage categories
sv: Alla enpage kategorier

en: All Zenpage news categories
sv: Alla Zenpage nyhetskategorier

en: All Zenpage pages
sv: Alla Zenpage sidor

en: All articles
sv: Alla artiklar

en: All attempts
sv: Alla inloggningsförsök

en: All categories
sv: Alla kategorier

en: All download file entries cleared from the database
sv: Alla nerladdnings noteringar rensade från databas

en: All galleries
sv: Alla gallerier

en: All hitcounters have been set to zero
sv: Alla träffräknare har nollställts

en: All menu items
sv: Alla menyposter

en: All news
sv: Alla nyheter

en: All pages
sv: Alla sidor

en: All ratings have been set to <em>unrated</em>.
sv: Alla betyg har satts till <em>Ej betygsatt</em>.

en: All rights
sv: Alla rättigheter

en: Allow Comments
sv: Tillåt kommentarer

en: Allow ZIP files
sv: Tillåt ZIP-filer

en: Allow anonymous posting
sv: Tillåt anonyma meddelanden

en: Allow comments on
sv: Tillåt kommentarer på

en: Allow images to be scaled up to the requested size. This could result in loss of quality, so it's off by default.
sv: Tillåt att bilder skalas upp till erfordrad storlek. Detta kan medgöra att bilderna tappar kvalitet, varför denna är avaktiverad som standard.

en: Allow private postings
sv: Tillåt privata meddelanden

en: Allow search
sv: Tillåt sök

en: Allow upscale:
sv: Tillåt skalning uppåt:

en: Allow users to change their vote. If Show previous vote is chosen, the stars will reflect the last vote of the viewer. Otherwise they will reflect the current rating.
sv: Tillåt användare att ändra sin röst. Om visa föregående röst är vald visas stjärnbetyget efter senaste rösten. Annars visas nuvarande betyg.

en: Allowed characters
sv: Tillåtna tecken

en: Allowed maps
sv: Tillåtna kartor

en: Allowed tags:
sv: Tillåtna HTML-taggar:

en: Allowed: %s kb
sv: Tillåtet: %s kb

en: Allows setting language locale through the URI.
sv: Tillåt språkinställning (locale) genom URI.

en: Allows the user access to the "filemanager" located on the upload: files sub-tab.
sv: Användare med denna rättighet får tillgång till "filhanteraren" i upload tabben.

en: Alter
sv: Ändra

en: Altitude
sv: Höjd

en: Altitude Reference
sv: Höjdreferens

en: Amount
sv: Mängd

en: An article with the title/titlelink <em>%s</em> already exists!
sv: en artikel med titeln/titellänken <em>%s</em> finns redan!

en: An attempt at cross site reference forgery has been blocked.
sv: Ett försök till Cross site referensförfalskning har blockerats.

en: An error occurred while copying files. Please delete manually the new theme directory '%s' and retry or copy files manually.
sv: Ett fel uppstod vid kopiering av filer. Var vänlig och radera den nya temakatalogen '%s' manuellt och försök igen eller kopiera filerna manuellt.

en: An image crop tool. Places an image crop button in the image utilities box of the images tab.
sv: Bildbeskärningsverktyg. Placerar en bildbeskärningsknapp i bildverktygslådan på bildfliken.

en: An importer for Wordpress posts and pages to Zenpage.
sv: En importerare för Wordpress inlägg och sidor till Zenpage.

en: Analyze searches
sv: Analysera statestik

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Anonymous posting
sv: Anonym Kommentering

en: Aperture
sv: Bländare

en: Aperture Priority
sv: Bländarprioritet

en: Aperture Priority AE
sv: Bländarförval AE

en: Applied
sv: Tillämpad

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printAlbumThumbImage()</code> function.
sv: Lägg på <em>effekt</em> på bilder som visas genom <code>printAlbumThumbImage()</code>-funktionen.

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printCustomAlbumThumbImage()</code> function.
sv: Lägg på <em>effekt</em> på bilder som visas genom <code>printCustomAlbumThumbImage()</code>-funktionen.

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printDefaultSizedImage()</code> function.
sv: Lägg på <em>effekt</em> på bilder som visas genom <code>printDefaultSizedImage()</code>-funktionen.

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the <code>printImageThumb()</code> function.
sv: Lägg på <em>effekt</em> på bilder som visas genom <code>printImagehumb()</code>-funktionen.

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the custom image functions when <em>thumbstandin</em> is set.
sv: Lägg på <em>effekt</em> på bilder som visas genom <em>thumbstandin</em>.

en: Apply <em>effect</em> to images shown via the custom image functions.
sv: Lägg på <em>effekt</em> på bilder som visas genom anpassade funktioner.

en: Apply all the changes entered above.
sv: Tilämpa ändringar på allt ovan.

en: Apply the cropping
sv: Spara beskärningen

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approve this comment
sv: Godkänn denna kommentar

en: Approve this message (not SPAM
sv: Godkänn detta meddelande (ej SPAM

en: Approve this message (not SPAM)
sv: Godkänn detta meddelande (ej SPAM)

en: Arabic (Algeria)
sv: Arabiskt (Algeriet)

en: Arabic (Bahrain)
sv: Arabiskt (Bahrain)

en: Arabic (Egypt)
sv: Arabiskt (Egypten)

en: Arabic (Iran)
sv: Arabiskt (Iran)

en: Arabic (Iraq)
sv: Arabiskt (Irak)

en: Arabic (Jordan)
sv: Arabiskt (Jordanien)

en: Arabic (Kuwait)
sv: Arabiskt (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
sv: Arabiskt (Libanon)

en: Arabic (Libya)
sv: Arabiskt (Libyen)

en: Arabic (Morocco)
sv: Arabiskt (Marokko)

en: Arabic (Oman)
sv: Arabiskt (Oman)

en: Arabic (Qatar)
sv: Arabiskt (Katar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
sv: Arabiskt (Saudi-Arabien)

en: Arabic (Sudan)
sv: Arabiskt (Sudan)

en: Arabic (Syria)
sv: Arabiskt (Syrien)

en: Arabic (Tunisia)
sv: Arabiskt (Tunisien)

en: Arabic (United Arab Emirates)
sv: Arabiska (Förenade arab-emiraten)

en: Arabic (Yemen)
sv: Arabiskt (Jemen)

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archive Rule
sv: Arkivregel

en: Archive View
sv: Arkiv-vy

en: Are you Absolutely Positively sure you want to delete the album? THIS CANNOT BE UNDONE!
sv: Är du absolut fullständigt säker på att du verkligen vill radera albumet? DETTA GÅR INTE ATT ÅTERSTÄLLA!

en: Are you sure you want to delete the image? THIS CANNOT BE UNDONE!
sv: Är det säkert att du vill radera bilden? DETTA GÅR INTE ATT ÅTERSTÄLLA!

en: Are you sure you want to delete this %s?
sv: Är du säker att du vill radera %s?

en: Are you sure you want to delete this article? THIS CANNOT BE UNDONE!
sv: Är det säkert att du vill radera artikeln? DETTA GÅR INTE ATT ÅTERSTÄLLA!

en: Are you sure you want to delete this category? THIS CANNOT BE UNDONE!
sv: Är det säkert att du vill radera denna kategori? GÅR EJ ATT ÅTERSTÄLLA!

en: Are you sure you want to delete this comment?
sv: Är det säkert att du vill radera denna kommentar?

en: Are you sure you want to delete this entire album?
sv: Är det säkert att du vill radera hela albumet?

en: Are you sure you want to delete this group?
sv: Är det säkert att du vill radera denna grupp?

en: Are you sure you want to delete this page? THIS CANNOT BE UNDONE!
sv: Är det säkert att du vill radera sidan? DETTA GÅR INTE ATT ÅTERSTÄLLA!

en: Are you sure you want to delete this user?
sv: Är det säkert att du vill radera denna användare?

en: Are you sure you want to select this image for deletion?
sv: Är det säkert att du vill markera bilden för radering?

en: Arguments:
sv: Argument:

en: Article
sv: Artikel

en: Article <em>%s</em> added
sv: Artikeln <em>%s</em> tillagd

en: Article <em>%s</em> added but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
sv: Artikeln <em>%s</em> tillagd men du måste ge den en <strong>titel</strong> innan publicering!

en: Article <em>%s</em> updated
sv: Artikeln <em>%s</em> uppdaterad

en: Article <em>%s</em> updated but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
sv: Artikeln <em>%s</em> uppdaterad men du behöver ange en <strong>title</strong> innan publicering!

en: Article delete failed!
sv: Kunde inte radera artikel!

en: Article successfully deleted!
sv: Radering av artikel lyckades!

en: Articles
sv: Artiklar

en: Articles (%s)
sv: Artiklar (%s)

en: Articles per page (admin)
sv: Nyhetsartiklar per sida (admin)

en: Articles per page (theme)
sv: Artiklar per sida (tema)

en: Assign
sv: Ange

en: Assign user to
sv: Användare tilldelad till

en: Assign users
sv: Tilldela användare

en: Assign users to groups.
sv: Tilldela användare till grupper.

en: Authenticate user
sv: Verifiera användare

en: Authentication error; not a valid OpenID.
sv: Autenticerings fel; inte ett giltigt OpenID.

en: Author
sv: Upphovsman

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Author: %1$s
    Email: %2$s
    Website: %3$s
    Comment:
    
    %4$s
sv: Författare: %1$s
    Epost: %2$s
    Webbsida: %3$s
    Kommentar:
    
    %4$s

en: Auto + Red Eye Reduction
sv: Auto + Röda-Ögon-Reducering

en: Auto Focus Good
sv: Auto Focus God

en: Auto Selected
sv: Autovald

en: Auto backup will keep only this many backup sets. Older sets will be removed.
sv: Automatiskt säkerhetskopiering håller enbart såhär många backuper.Gammla kommer att tas bort.

en: Auto rotate images:
sv: Auto-rotera bilder:

en: Auto, Focus button
sv: Auto, Focus-knapp

en: Auto-generate
sv: auto-generera

en: Automatically increments hitcounters on Zenphoto objects viewed by a "visitor".
sv: Räkna automatiskt upp träffräknare för Zenphoto objekt som visats av en "besökare".

en: Automatically rotate images based on the EXIF orientation setting.
sv: Rotera bilder automatiskt baserat på EXIF-rotations inställning.

en: Autoplay
sv: Autostart

en: Av
sv: AV

en: Available Plugins
sv: Tillgängliga Insticksmoduler

en: Available sitemap files:
sv: Tillgängliga sitemap-filer:

en: Average
sv: Medelvärde

en: Avoid clicking &ldquo;Post&rdquo; more than once.
sv: Klicka endast en gång på &ldquo;Skicka&rdquo; .

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to the album list
sv: Tillbaka till albumlista

en: Back to the top 10 lists
sv: Tillbaka till 10 i topp listan

en: Back to top
sv: Tillbaka till toppen

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color for the timeline before the buffer bar fills it. The same background color is also used in the volume slider.
sv: Bakgrundsfärg för tidslinjen innan bufferten fyller den. Samma bakgrundsfärg används även av volymreglaget.

en: Background color of the controls.
sv: Bakgrundsfärg för kontrollerna.

en: Backup and Restore your Database
sv: Säkerhetskopiera och Återställ din databas

en: Backup and restore your gallery database.
sv: Säkerhetskopiera eller återställ din databas för galleriet.

en: Backup the Database
sv: Säkerhetskopiera databasen

en: Backup the tables in your database.
sv: Säkerhetskopiera tabellerna i din databas.

en: Backup/Restore
sv: Säkerhetskopiera/Återställ

en: Backups to keep
sv: Säkerhetskopior att spara

en: Banned IPs
sv: Bannade IPn

en: Banned users
sv: Bannlysta användare

en: Based on Effervescence 1.1 with multiple personalities (slimbox, simpleviewer and smoothgallery) added. Select different color schemes and personalities from the Admin Options tab.
sv: Baserat på Effervescence 1.1 med olika varianter(slimbox, simpleviewer und smoothgallery) tillagda. Välj olika färgscheman från fliken Administrera Egenskaper.

en: Basque (Basque)
sv: Baskiskt

en: Be sure you have uploaded the complete Zenphoto package. You must have at least the <em>en_US</em> folder.
sv: Säkerställ att du har laddat upp Zenphoto-Paketet fullständigt. Du måste åtminstone ha <em>en_US</em>-mappen.

en: Begin table creation
sv: Börja skapa tabeller

en: Begin table updates
sv: Börja uppdatera tabeller

en: Belarusian
sv: Vitrysk

en: Black & White
sv: Svartvit

en: Black and White
sv: Svartvit

en: Blocked access
sv: Tillgång blockerad

en: Blocked album
sv: Album blockerad

en: Bright+
sv: Ljus+

en: Bright-
sv: Ljus-

en: Bugtracker
sv: Buggtracker

en: Bulgarian
sv: Bulgariskt

en: Button color when the mouse is positioned over them.
sv: Knappfärg när muspekaren är ovanför dom.

en: Byline
sv: ByLine

en: Byline Title
sv: ByLinetitel

en: CAPTCHA font size
sv: CAPTCHA fontstorlek

en: CAPTCHA generator:
sv: CAPTCHA-skapare:

en: CAPTCHA generator: <strong>%s</strong>
sv: CAPTCHAskapare: <strong>%s</strong>

en: CAPTCHA length
sv: Längd på CAPTCHA

en: CAPTCHA verification failed.
sv: CAPTCHA-verifiering misslyckades.

en: Cache control
sv: Cachehantering

en: Cache has been purged.
sv: Cachen har raderats.

en: Cache newly uploaded images.
sv: Lägg till nya bilder i cachen.

en: Cache the album
sv: Cacha albumet

en: Cache the album %s
sv: Cacha albumet %s

en: Cambodian
sv: Kambodjanska

en: Camera Maker
sv: Kameratillverkare

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Can only use download_file() if archive is in memory. Redirect to file otherwise, it is faster.
sv: Kan endast använda download_file() om arkivet är i minnet. Omdirigera annars till fil som är snabbare.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot create new theme.
sv: Kan inte skapa nytt tema.

en: Cannot edit this file!
sv: Kan inte redigera denna fil!

en: Cannot find theme directory "%s" to copy!
sv: Kan inte hitta temakatalogen "%s" för kopiering!

en: Cannot move, copy, or rename to a dynamic album.
sv: Kan inte flytta, kopiera eller byta namn på dynamiskt album.

en: Cannot move, copy, or rename to a subalbum of this album.
sv: Kan inte flytta, kopiera eller byta namn på underalbum till detta album.

en: Cannot rename an image to a different suffix
sv: Kan inte byta filändelse på bild

en: Cannot set or reset variable:
sv: Kan inte sätta eller nollställa variabel:

en: Catalan
sv: Katalanskt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Category
sv: Kategorier

en: Category  delete failed!
sv: Radering av kategori misslyckades!

en: Category <em>%s</em> added
sv: Kategori <em>%s</em> tillagd

en: Category <em>%s</em> added but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
sv: Kategorin <em>%s</em> tillagd men du måste ge den en <strong>titel</strong> innan publicering!

en: Category successfully deleted!
sv: Radering av Kategori lyckades!

en: Category updated!
sv: Kategori uppdaterad!

en: Center Weighted Average
sv: Centrumvägd medelvärde

en: Center of Pixel Array
sv: Centrum av Pixelarray

en: Center-weighted
sv: Centrumvägd

en: Change frequency - Zenpage news categories
sv: Ändringsfrekvens - Zenpage nuhetskategorier

en: Change frequency - Zenpage news index
sv: Ändringsfrekvens - Zenpage nyhetsidex

en: Change frequency - Zenpage pages
sv: Ändringsfrekvens - Zenpage-sidor

en: Change frequency - Zenphoto index
sv: Ändringsfrekvens - Zenphoto-index

en: Change frequency - albums
sv: Ändringsfrekvens - album

en: Change frequency - images
sv: Ändringsfrekvens - bilder

en: Change frequency: Zenpage news articles
sv: Ändringsfrekvens - Zenpage nyhetsartiklar

en: Change log
sv: Ändringslogg

en: Change plugin options
sv: Ändra alternativ för insticksmodul

en: Change the permissions on the <code>%1$s</code> folder to be writable by the server (<code>chmod 777 %2$s</code>)
sv: Ändra rättigheter på mappen <code>%1$s</code> till att vara skrivbar för servern(<code>chmod 777 %2$s</code>)

en: Changes applied
sv: Ändringar sparade

en: Changes the color of the Flowplayer's background canvas. By default the canvas is all black. You can specify a value of -1 and the background will not be drawn (only the video will be visible).
sv: Ändrar färgerna på flowplayers bakgrund. Standardfärg är svart. Om du anger -1 så visas inte bakgrunden alls.

en: Character set
sv: Teckenuppsättning

en: Character sets <span style="color:gray">shown in gray</span> have no character translation support.
sv: Teckenuppsättning <span style="color:gray">som visas med grått</span> har ingen teckenöversättningssupport.

en: Charset:
sv: Teckenuppsättning:

en: Check <em>Edit Titlelink</em> if you need to customize how the title appears in URLs. Otherwise it will be automatically updated to any changes made to the title. If you want to prevent this check <em>Enable permaTitlelink</em> and the titlelink stays always the same (recommended if you use Zenphoto's multilingual mode).
sv: Markera <em>Redigera Titellänk</em> om du behöver anpassa hur titeln visas i URL:er. Annars uppdateras den automatiskt vid förändringar gjorda på titeln. Om du vill förhindra detta, markera <em>Aktivera permaTitellänk</em> och titellänken förblir vad den var innan (rekommenderat om du använder Zenphoto's flerspråksstöd).

en: Check All
sv: Markera alla

en: Check each RSS feed you wish to activate.
sv: Markera alla RSS-flöden du vill aktivera.

en: Check for update
sv: Kontrollera uppdateringar

en: Check if <em>media RSS</em> support is to be enabled. This support is used by some services and programs <em>(only Images RSS)</em>.
sv: Markera för att <em>media RSS</em>-stöd ska aktiveras. Detta stöd används av vissa tjänster och program <em>(Endast Bild-RSS)</em>.

en: Check if CAPTCHA should be required.
sv: Om CAPTCHA ska krävas.

en: Check if you want to enable static RSS feed caching. The cached file will be placed within the <em>cache_html</em> folder.<br /> Cache expire default is 86400 seconds (1 day  = 24 hrs * 60 min * 60 sec).
sv: Markera om du vill ha statisk cachning av RSS-flöden. Den cachade filen placeras i <em>cache_html</em>-mappen.<br /> Tidsgräns för upphörande är 86400 sekunder som standard (1 dag  = 24 h * 60 min * 60 sek).

en: Check if you want to enable the <em>RSS enclosure</em> feature which provides a direct download for full images, movies etc. from within certain RSS reader clients <em>(only Images RSS)</em>.
sv: Markera för att aktivera <em>RSS-bilaga</em> som tillhandahåller direkt nedladdning av originalbilder, filmer osv., genom vissa RSS-läsarklienter <em>(endast Bild-RSS)</em>.

en: Check if you want to store the hitcount on RSS feeds.
sv: Markera om du vill ha räknare på RSS-flödet.

en: Check the <code>user</code>, <code>password</code>, and <code>database host</code> and try again.
sv: Kontrollera <code>användare</code>, <code>lösenord</code>, och <code>databasvärd</code> och försök igen.

en: Check the zp-config.php file to make sure you've got the right username, password, host, and database. If you haven't created the database yet, now would be a good time.
sv: Kontrollera i filen zp-config.php att du angivit korrekt användarnamn, lösenord, värd, och databas. Om du inte skapat någon databas ännu, bör du göra det nu.

en: Check this if you want to use the <em>menu_manager</em> plugin if enabled to build a custom menu instead of the separate standard ones. As standard menu set named "zenpage" is created and used automatically.
sv: Markera denna för att använda <em>menu_manager</em> modulen för att skapa en anpassad meny istället för fördefinierade. En fördefinierad meny kallad "zenpage" skapas och används automatiskt.

en: Check this option if you are having issues with album password cookies not being retained. Setting the option causes zenphoto to use sessions rather than cookies.
sv: Markera denna om du har problem med att lösenordscookies inte sparas för att istället använda sessioner.

en: Check those EXIF fields you wish displayed in image EXIF information.
sv: Markera vilka EXIF-fält som ska visas i bildens EXIF-information.

en: Check to allow editing of Gallery data on the front-end pages. (Sometimes known as <em>Ajax</em> editing.)
sv: Tillåt redigering av galleriinformation i primär-gränssnittet (Kallas även <em>AJAX</em>-redigering).

en: Check to display of the full size image with Colorbox.
sv: Markera för att visa fullstorleksbild med Colorbox

en: Check to enable album ZIP file download link.
sv: Markera för att aktivera ZIP-filsnedladdningar.

en: Check to enable search form.
sv: Markera för att aktivera sökformulär.

en: Check to enable slideshow for the <em>Smoothgallery</em> personality.
sv: Markera för att aktivera bildspel för <em>Smoothgallery</em>-varianten.

en: Check to place a watermark on the heading image. (Image watermarking must be set.)
sv: Markera för att placera vattenstämpel på huvudbilden (Vattenstämpel måsta vara inställt).

en: Check to place watermark image on default thumbnail images.
sv: Markera för att placera vattenstämpel på standard tumnagelbilder.

en: Check your username and password and try again.
sv: Verifiera användarnamn och lösenord, försök sedan på nytt

en: Chinese (Hong Kong)
sv: Kineskiskt (Hong Kong)

en: Chinese (People's Republic of China)
sv: Kinesiska (Folkrepubliken Kina)

en: Chinese (Taiwan)
sv: Kineskiskt (Taiwan)

en: Choose here any <em>un-published Zenpage page</em> (listed by <em>titlelink</em>) to act as your site's homepage instead the normal gallery index.
sv: Här kan du välja en <em>opublicerad Zenpage-sida</em> (visad med <em>titellänk</em>) till din webbplats förstasida istället det normala galleri-indexet.

en: Choose if you want to link from the image entry to its image page directly or to the album page (if CombiNews mode is set for albums the link is automatically only linking to albums). This affects all links of the entry (<em>title</em>, <em>image</em> and the <em>visit gallery link</em>
sv: Välj om du vill länka från bilden direkt till bildsidan eller till albumsidan  (om CombiNews mode är satt för album länkas länken endast till albumet). Detta påverkar alla länkar i artikeln (<em>titel</em>, <em>bild</em> och <em>besök galleriet länk</em>

en: Chroma Saturation High
sv: Chroma Saturation Hög

en: Chroma Saturation Low(ORG)
sv: Chroma Saturation Låg(ORG)

en: City
sv: Stad

en: City field
sv: Stadfält

en: City:
sv: Stad:

en: City<strong>%s</strong>:
sv: Stad<strong>%s</strong>:

en: Class
sv: Klass

en: Cleans the database and removes any orphan entries for comments, images, and albums.
sv: Tar bort föräldralösa kommentarer, bilder och album ur databasen.

en: Clear album cache
sv: Rensar albumets cache

en: Clear all downloads from database
sv: Nollställ alla nerladdningsräknare från databasen

en: Clear outdated downloads from database
sv: Rensa gammla nerladdningar från databas

en: Clear search
sv: Rensa sök

en: Clear the static HTML cache. HTML pages will be re-cached as they are viewed.
sv: Rensa den statiska HTML-cachen. HTML-sidor omcachas vid första visning.

en: Clear theme assignment
sv: Rensa inställt tema

en: Clears the album's cached images.
sv: Rensar albumets cachade bilder

en: Clears the image cache. Images will be re-cached as they are viewed.
sv: Raderar bild-cachen. Bilderna cachas på nytt så fort dom visas igen.

en: Click <a href="?copyhtaccess" >here</a> to have setup replace your <em>.htaccess</em> file with the current version.
sv: Klicka <a href="?copyhtaccess" >här</a> för att låta installtionen byta ut <em>.htaccess</em> filen till rätt version.

en: Click here to attempt to create <a href="?Create_Database" >%s</a>.
sv: Klicka här för att skapa <a href="?Create_Database" >%s</a>.

en: Click here to register for this site.
sv: Klicka här för att registrera dig.

en: Click on the image to change the thumbnail cropping.
sv: Klicka på bilden för att ändra beskärning av tumnagel.

en: Click on the right in the player control bar to view full size.
sv: Klicka på högra sidan av kontrollpanelen för att visa full storlek.

en: Click to edit...
sv: Klicka för att redigera...

en: Close-up (Macro)
sv: Närbild (Makro)

en: Closed for comments.
sv: Kommentarer avstängda.

en: Cloudy
sv: Mulet

en: Codeblock 1
sv: Kodblock 1

en: Codeblock 2
sv: Kodblock 2

en: Codeblock 3
sv: Kodblock 3

en: Codeblocks:
sv: Kodblock:

en: Collapse all
sv: Förminska alla

en: Collapse all plugin options
sv: Förminska plugin-inställningar

en: Color
sv: Färg

en: Color Sequential Area Sensor
sv: Sekvensiell färgområdessensor

en: Color Sequential Linear Sensor
sv: Sekvensiell linjär färgsensor

en: Color of the border of the player controls
sv: Spelarkontrollernas ramfärg.

en: Color of the buffer. The buffer is the bar that indicates how much video data has been read into the player's memory.
sv: Färg på bufferten. Bufferten är indikatorn som visas hur mycket videodata som har läst in i spelarens minne.

en: Color of the player buttons: stop, play, pause and full screen.
sv: Färg på spelarens knappar: stopp, spela, paus och fullskärm.

en: Color of the progress bar. This is the bar in the timeline from zero time to the point where playback is at a given time.
sv: Färg på förloppsindikator. Detta är indikatorn i tidslinjen från början till den punkt där avspelningen är just då.

en: Colorbox image type
sv: Colorbox bild typ

en: CombiNews: Custom title (plural)
sv: CombiNews: Anpassad titel (plural)

en: CombiNews: Custom title (singular)
sv: CombiNews: Anpassad titel (singular)

en: CombiNews: Custom title - Number of image titles
sv: CombiNews: Anpassad titel - Antal bildtitlar

en: CombiNews: Gallery link
sv: CombiNews: Gallerilänk

en: CombiNews: Gallery page link
sv: CombiNews: Gallerisidans länk

en: CombiNews: Show image description
sv: CombiNews: Visa bildbeskrivning

en: CombiNews: Show image title
sv: CombiNews: Visa bildtitel

en: CombiNews: Sized image size
sv: CombiNews: Storlek på bild

en: CombiNews: Thumbnail crop height
sv: CombiNews: Beskärningshöjd tumnagel

en: CombiNews: Thumbnail crop width
sv: CombiNews: Beskärningsbredd tumnagel

en: CombiNews: Thumbnail crop x axis
sv: CombiNews: Beskär tumnagel på x-axeln

en: CombiNews: Thumbnail crop y axis
sv: CombiNews: Beskär tumnagel på y-axeln

en: CombiNews: Thumbnail height
sv: CombiNews: Höjd tumnagel

en: CombiNews: Thumbnail width
sv: CombiNews: Bredd tumnagel

en: Comment could not be assigned!
sv: Kommentar kunde ej anges!

en: Comment forms will be presented on the checked pages.
sv: Kommentarformulär visas på markerade sidor.

en: Comment is anonymous
sv: Kommentaren är anonym

en: Comment is approved
sv: Kommentaren är godkänd

en: Comment is not anonymous
sv: Kommentaren är inte anonym

en: Comment is private
sv: Kommentaren är privat

en: Comment is public
sv: Kommentaren är publik

en: Comment is un-approved
sv: Kommentaren är inte godkänd

en: Comment management
sv: Hantera kommentarer

en: Comment posted
sv: Kommentar postad

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments deleted successfully.
sv: Radering av kommentarer lyckades

en: Comments disabled for selected items
sv: Kommentarer avslagna för valda objekt

en: Comments off
sv: Kommentarer av

en: Comments on
sv: Kommentarer på

en: Comments on/off
sv: Kommentarer på/av

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Comments: %d
sv: Kommentarer: %d

en: Company field
sv: Företagsfält

en: Company field.
sv: Företagsfält.

en: Company<strong>%s</strong>:
sv: Företag<strong>%s</strong>:

en: Completed system check
sv: Systemkontroll färdig

en: Compression quality for images and thumbnails generated by Zenphoto.
sv: Kompressionsgrad för bilder och tumnaglar genererade av Zenphoto.

en: Compulsory Flash
sv: Fyllnads-blixt

en: Compulsory Flash, Return light detected
sv: Fyllnads-blixt, Återvändande ljus detekterades

en: Compulsory Flash, Return light not detected
sv: Fyllnads-blixt, Återvändande ljus detekterades inte

en: Confirm
sv: Verifiera

en: Confirm text
sv: Bekräfta text

en: Connect to %s
sv: Ansluten till %s

en: Connect to the database
sv: Anslut till databasen

en: Connect to the database [Database does not exist]
sv: Anslut till databas [Databas saknas]

en: Connect to the database [You have not provided a database name]
sv: Anslut till databas [Du har inte anget databasnamn]

en: Consider setting it <em>empty</em> if you get Database errors.
sv: Överväg att sätta till <em>tom</em> om du får databas-fel.

en: Consider setting it <em>empty</em> in your Database configuration.
sv: Överväg att sätta till <em>tom</em> i din databaskonfiguration.

en: Contact
sv: Kontakt

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Contact us
sv: Kontakta oss

en: Contact us.
sv: Kontakta oss.

en: Content
sv: Innehåll

en: Content:
sv: Innehåll:

en: Continue refreshing the database.
sv: Fortsätt uppdatera databasen.

en: Continue refreshing the metadata.
sv: Fortsätt uppdatera metadata.

en: Continue!
sv: Fortsätt!

en: Continuous
sv: Oavbruten

en: Contrast High(HARD)
sv: Hög Kontrast (Stark)

en: Contrast Low(ORG)
sv: Låg Kontrast (ORG)

en: Contrast Normal(STD)
sv: Kontrast normal (STD)

en: Contrast Setting
sv: Kontrastinställning

en: Contrast+
sv: Kontrast+

en: Contrast-
sv: Kontrast-

en: Controls autohide
sv: Göm kontroller automatiskt

en: Controls background color
sv: Kontrollerar bakgrundsfärgen

en: Controls background color gradient
sv: Hanterar bakgrundsfärgtoning för kontrollerna

en: Controls border color
sv: Hanterar ramfärgen

en: Controls buffer color
sv: Hanterar buffertfärg

en: Controls buffer gradient
sv: Hanterar buffertens toning

en: Controls button color
sv: Hanterar knappfärg

en: Controls duration color
sv: Färg på total tid

en: Controls hover button color
sv: Hanterar färg på knappar vid svävning

en: Controls progress bar color
sv: Hanterar färgen på förloppsindikatorn

en: Controls progress bar gradient
sv: Hanterar förloppsindikatorns toning

en: Controls slider color
sv: Hanterar skjutreglagets färg

en: Controls slider gradient
sv: Hanterar skjutreglagets toning

en: Controls the number of images on a page. You might need to change this after switching themes to make it look better.
sv: Ställ in hur många bilder du vill visa per sida. Du kan behöva ändra detta värde om du byter teman för utseendets skull.

en: Controls time color
sv: Färg på spelad tid

en: Convert linefeeds to new lines (br)
sv: Kovertera linefeeds till nyrad (br)

en: Converter
sv: Omvandlare

en: Cool
sv: Kall

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copyright Holder
sv: Upphovsrättshållare

en: Copyright Notice
sv: Notering om upphovsrätt

en: Could not Find IFD1
sv: Hittade inte IFD1

en: Could not Find InteroperabilityIFD
sv: Hittade inte InteroperabilityIFD

en: Could not Find SubIFD
sv: SubIFD hittades inte

en: Could not access file:
sv: Kunde inte komma åt fil:

en: Could not add %s to archive because the filename is too long.
sv: Kunde inte lägga till %s i arkivet eftersom namnet är för långt.

en: Could not connect to <a href="http://www.zenphoto.org">zenphoto.org</a>
sv: Kunde inte ansluta till <a href="http://www.zenphoto.org">zenphoto.org</a>

en: Could not create bzip2 file.
sv: Kunde inte skapa bzip2-fil.

en: Could not create directory for the new theme
sv: Kan inte skapa katalog för det nya temat

en: Could not create gzip file.
sv: Kunde inte skapa gzip-fil .

en: Could not create tar file.
sv: Kunde inte skapa tar-fil.

en: Could not create zip file.
sv: Kunde inte skapa zip-arkiv.

en: Could not execute:
sv: Kunde inte röra:

en: Could not extract from %s it is corrupt.
sv: Kunde inte extrahera %s, filen är korrupt.

en: Could not instantiate mail function.
sv: Kunde inte starta mailfunktion.

en: Could not open %s for writing.
sv: Kunde inte öppna %s för skrivning.

en: Could not open file %s for reading. It was not added.
sv: Kunde inte öppna filen %s för läsning. Ej tillagd.

en: Could not open sfx module from %s
sv: sfx-Modulen kunde inte öppnas från %s.

en: Could not save!
sv: Kunde inte spara!

en: Could not write file. Please check its write permissions
sv: Kan inte skriva fil. Var vänlig kontrollera skrivrättigheter

en: Count the articles instead.
sv: Räkna artiklarna istället.

en: Counter
sv: Visningar

en: Country
sv: Land

en: Country field
sv: Landfält

en: Country/Primary Location Code
sv: Land/Primär platskod

en: Country/Primary Location Name
sv: Land/Primärt platsnamn

en: Country:
sv: Land:

en: Country<strong>%s</strong>:
sv: Land<strong>%s</strong>:

en: Counts of downloads
sv: Antal nerladdningar

en: Create
sv: Skapa

en: Create Album
sv: Skapa album

en: Create an album from the search
sv: Skapa album av sökningen

en: Create in:
sv: Skapa i:

en: Create package
sv: Skapa paket

en: Create the album
sv: Skapa album

en: Creates a <em>label</em> to use in menu structures).
sv: Skapar en <em>etikett</em> för användning i menystrukturen).

en: Creates a link outside the Zenphoto structure. Use of a full URL is recommended (e.g. http://www.domain.com).
sv: Skapar en länk utanför Zenphoto-strukturen. Rekommenderat att använda full URL (e.g. http://www.domain.com).

en: Creates a link to a Zenpage News article category.
sv: Skapar en länk till en Zenpage Nyhetskategori.

en: Creates a link to a Zenpage Page.
sv: Skapar en länk till en Zenpage-sida.

en: Creates a link to a Zenphoto Album.
sv: Skapar en länk till ett Zenphoto-album.

en: Creates a link to a custom theme page as described in the theming tutorial.
sv: Skapar en länk till en anpassad temasida som beskrivs i handledning för teman.

en: Creates a link to the Zenpage News Index.
sv: Skapar en länk till Zenpage Nyhetsindex.

en: Credit:
sv: Kredit:

en: Criteria
sv: Kriteria

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Crop
sv: Beskär

en: Crop height
sv: Beskärningshöjd

en: Crop image
sv: Beskär bild

en: Crop thumbnail
sv: Beskär tumnagel

en: Crop thumbnails:
sv: Beskär tumnaglar:

en: Crop width
sv: Beskärningsbredd

en: Current Theme
sv: Aktivt tema

en: Current gallery theme: <strong>%1$s</strong>
sv: Aktuellt galleritema: <strong>%1$s</strong>

en: Current locale setting: <strong>%1$s</strong>
sv: Aktuell språk/land-inställning: <strong>%1$s</strong>

en: Current sort: <em>%1$s%2$s</em>.
sv: Nuvarande sortering: <em>%1$s%2$s</em>.

en: Current sort: <em>%1$s%2$s</em>.
sv: Nuvarande sortering: <em>%1$s%2$s</em>.

en: Current theme for <code><strong>%1$s</strong></code>: <em>%2$s</em>
sv: Aktuellt tema för <code><strong>%1$s</strong></code>: <em>%2$s</em>

en: Custom
sv: Anpassat

en: Custom data
sv: Anpassade data

en: Custom data:
sv: Anpassade data:

en: Custom image: <em>zenpage_customimage</em>/<em>zenpage_customimage_left</em>/<em>zenpage_customimage_right</em>
sv: Anpassad bild: <em>zenpage_customimage</em>/<em>zenpage_customimage_left</em>/<em>zenpage_customimage_right</em>

en: Custom label added
sv: Anpassad etikett angiven

en: Custom link
sv: Anpassad länk

en: Custom link: <em>zenpage_customlink</em>
sv: Anpassad länk: <em>zenpage_customlink</em>

en: Custom menu
sv: Anpassad meny

en: Custom menu item successfully deleted!
sv: Radering av anpassad menypost lyckades!

en: Custom page
sv: Anpassad sida

en: Custom page menu item <em>%s</em> added
sv: Anpassad sida menypost <em>%s</em> tillagd

en: Custom size (un-cropped)
sv: Anpassad storlek (obeskuren)

en: Custom sort values must be database field names. You can have multiple fields separated by commas.
sv: Anpassade sorteringsvärden måste vara fält i databasen. Du kan ha flera fält separerade med kommatecken.

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Custom theme page
sv: Anpassad temasida

en: Custom thumbnail
sv: Anpassad tumnagel

en: Custom thumbnail cropping
sv: Anpassade tumnagelsbeskärningar

en: Custom title for the article in sprintf() syntax. %1$u = number of new items, %2$s = title of the album they are in, %3$s = titles of the new items. Never leave any of these three out! (<em>latest images by album</em> option only).
sv: Anpassad titel för artikeln i sprintf() syntax. %1$u = antal nya objekt, %2$s = titeln av albumet där dom finns, %3$s = titlar för nya objekt. Utelämna aldrig någon av dessa tre! (Endast för <em>senaste bilder efter album</em>).

en: Custom:
sv: Anpassad:

en: Cycle Effect
sv: Effekt

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Daily image
sv: Dagens bild

en: Danish
sv: Danska

en: Database
sv: Databas

en: Database <code>$conf["UTF-8"]</code> [is not set <em>true</em>]
sv: Databas <code>$conf["UTF-8"]</code> [är ej satt till <em>true</em>]

en: Database <code>%s</code> created
sv: Databas <code>%s</code> skapad

en: Database <code>%s</code> not created [<code>CREATE DATABASE</code> query failed]
sv: Databas <code>%s</code> skapades inte [<code>CREATE DATABASE</code> fråga misslyckades]

en: Database <code>access rights</code>
sv: Databas <code>rättigheter</code>

en: Database <code>access rights</code> [%s]
sv: Databas <code>rättigheter</code> [%s]

en: Database <code>field collations</code>
sv: Databas <code>field collations</code>

en: Database <code>field collations</code> [Album table]
sv: Databas <code>field collations</code> [Albumtabell]

en: Database <code>field collations</code> [Image and Album tables]
sv: Databas <code>field collations</code> [Bild-och Albumtabeller]

en: Database <code>field collations</code> [Image table]
sv: Databas <code>field collations</code> [Bildtabell]

en: Database <code>field collations</code> [SHOW COLUMNS query failed]
sv: Databas <code>field collations</code> [SHOW COLUMNS fråga misslyckades]

en: Database admin password
sv: Databasadministratörlösenord

en: Database admin user
sv: Databasadministratörsanvändare

en: Database connection
sv: Databas anslutning

en: Database engine
sv: Databasmotor

en: Database folder
sv: Databas mapp

en: Database host
sv: Databasvärd

en: Database name
sv: Databasnamn

en: Database name <strong>%s</strong>
sv: Databasnamn: <strong>%s</strong>

en: Database name: <strong>%1$s</strong>
sv: Databasnamn: <strong>%1$s</strong>

en: Database password
sv: Databaslösenord

en: Database quick reference
sv: Databas snabbreferens

en: Database refresh is incomplete
sv: Uppdatering av databas ofullständig.

en: Database setup in <em>zp-config.php</em>
sv: Databas konfigurering i <em>zp-config.php</em>

en: Database software <strong>%s</strong>
sv: Databas program: <strong>%1$s</strong>

en: Database table prefix
sv: Databas tabell-prefix

en: Database tables to create: %s
sv: Databastabeller att skapa: %s

en: Database tables to update: %s
sv: Databastabeller att uppdatera:  %s

en: Database user
sv: Databasanvändare

en: Date
sv: Datum

en: Date created
sv: Skapad datum

en: Date format:
sv: Datumformat:

en: Date/Time:
sv: Datum/Tid:

en: Date:
sv: Datum:

en: Date: %s
sv: Datum: %s

en: Datum Point
sv: Datumpunkt

en: Daylight
sv: Dagsljus

en: Days until expiration
sv: Dagar till utgång

en: Debug
sv: Felsökning

en: Default image display size.
sv: Standard bildvisningsstorlek.

en: Default quota
sv: Standard quota

en: Default rights
sv: Standard rättigheter

en: Default size
sv: Standardstorlek

en: Default size limit in kilobytes.
sv: Standard storleksgräns i kilobyte.

en: Default sort order for images.
sv: Standard sorteringsordning för bilder

en: Default user group
sv: Standard användargrupp

en: Default user settings
sv: Standard användarinställningar

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Radera %s

en: Delete Article
sv: Radera artikel

en: Delete Category
sv: Radera Kategori

en: Delete Page
sv: Radera sida

en: Delete album
sv: Radera album

en: Delete all the tags checked above.
sv: Radera alla markerade taggar ovan.

en: Delete article
sv: Radera artikel

en: Delete category
sv: Radera kategori

en: Delete checked tags
sv: Radera markerade taggar

en: Delete extra files
sv: Radera extra filer

en: Delete image
sv: Radera bild

en: Delete menu set '%s'
sv: Radera menyn '%s'

en: Delete page
sv: Radera sida

en: Delete setup files
sv: Redera installations filer

en: Delete tags from the gallery
sv: Radera taggar från galleriet

en: Delete the album
sv: Radera albumet

en: Delete the album %s
sv: Radera albumet %s

en: Delete the image
sv: Radera bilden

en: Delete this %s
sv: Radera denna/detta %s

en: Delete this comment.
sv: Radera denna kommentar.

en: Delete this group.
sv: Radera denna grupp.

en: Delete this user.
sv: Radera denna användare.

en: Deleted
sv: Raderad

en: Deleting files failed!
sv: Radera filer misslyckades!

en: Deprecated Zenphoto functions. These functions have been removed from mainstream Zenphoto as they have been supplanted. They are not maintained and they are not guaranteed to function correctly with the current version of Zenphoto.  You should update your theme if you get warnings. This plugin is not required for any theme coded for the current version of Zenphoto.
sv: Föråldrade Zenphoto funktioner. Dessa funktioner har tagits bort från Zenphoto eftersom dom har ersatts. Ej underhållna och ingen garanti kan lämnas att dom fungerar med nuvarande version av Zenphoto. Du borde uppdaterare temat om du får dessa warningar. Detta tillägg behövs inte för den aktuella versionen av Zenphoto.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Digital Creation Date
sv: Digitalt skapad datum

en: Digital Creation Time
sv: Digitalt skapad tid

en: Digital Still Camera
sv: Digital stillbildskamera

en: Directly Photographed
sv: Direkt fotograferad

en: Directory "%s" already exists!
sv: Katalogen "%s" finns redan!

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable comments
sv: Inaktivera kommentarer

en: Disable hotlinking
sv: Förhindra direktlänkning

en: Disable new album creation
sv: Avaktivera skapande av nya album

en: Disable this if you do not want to use the separate contact page with the contact form. You can also use the codeblock of a page for this. See the contact_form plugin documentation for more info.
sv: Avaktivera denna om du inte vill använda en separat kontaktsida med formuläret. Du kan även använda kod-delen av en sida för detta. Se dokumentation för contact_form insticksmodulen för mer info.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabling hotlinking prevents linking to the full image from other domains. If enabled, external links are redirect to the image page. If you are having problems with full images being displayed, try disabling this setting. Hotlinking is not prevented if <em>Full&nbsp;image&nbsp;protection</em> is <em>Unprotected</em> or if the image is cached.
sv: Förhindra direktlänkning tillåter inte länkning till originalbilden från andra domäner (webbplatser), om aktiverad skickas besökare istället till bildvisningssidan.Om du har problem med att visa originalbilder, prova att avaktivera denna. Direktlänkning förhindras inte om <em>Originalbildskydd</em> är inställt på <em>Oskyddad</em>.

en: Discard
sv: Kasta

en: Display images by:
sv: Visa bilder efter:

en: Display or hide the Google Map.
sv: Visa eller göm Google Maps.

en: Do not publish
sv: Publicera inte

en: Do not return <em>album</em> matches
sv: Returnera ej <em>album</em>-träffar

en: Do not return <em>image</em> matches
sv: Returnera ej <em>bild</em>-träffar

en: Do not return <em>news</em> matches
sv: Returnera ej <em>nyhets</em>-träffar

en: Do not return <em>page</em> matches
sv: Returnera ej <em>sid</em>-träffar

en: Do you want to replace the file %s?
sv: Vill du ersätta filen %s?

en: Don't forget, you can also use <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> to upload folders of images into the albums directory!
sv: Glöm inte att du även kan använda <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> för att ladda upp bilder direkt till album-mappen!

en: Done with database creation and update
sv: Färdig med skapa databas och uppdatering

en: Done with table create with errors!
sv: Skapandet av tabeller slutfördes med fel!

en: Done with table create!
sv: Färdig med att skapa tabeller!

en: Done with table update
sv: Uppdatering av tabeller slutfördes!

en: Done with table update with errors
sv: Uppdatering av tabeller slutfördes med fel

en: Download
sv: Nedladdning

en: Download %s ZIP file
sv: Ladda ned %s ZIP-fil

en: Download Statistics
sv: Nedladdningsstatestik

en: Download Zip of the Album
sv: Ladda ned albumet som Zip-fil

en: Download a zip file of this album
sv: Ladda ned en Zip fil av albumet

en: Download directory
sv: Nedladdnings mapp

en: Download new Zenphoto package file
sv: Ladda ner nytt Zenphoto paket

en: Download statistics
sv: Nerladdningsstatestik

en: Drag the albums into the order you wish them displayed.
sv: Dra album till den ordning du vill att dom ska visas.

en: Drag the items into the order, including sub levels, you wish them displayed. This lets you create arbitrary menus and place them on your theme pages. Use printCustomMenu() to place them on your pages.
sv: Dra objekten till den ordning, inklusive undernivåer, som du vill att dem ska visas. Detta låter dig skapa anpassade menyer som du kan visa på dina temasidor. Använd printCustomMenu() för att visa på sidorna.

en: Drop
sv: Radera

en: Duplicate
sv: Kopiera

en: Duplicate %s
sv: Dublicera %s

en: Dutch (Belgium)
sv: Nederländska (Belgien)

en: Dutch (The Netherlands)
sv: Nederländska (Nederländerna)

en: Dynamic album search:
sv: Dynamisk albumsökning:

en: E-Mail:
sv: E-Post:

en: E-Mail<strong>%s</strong>:
sv: E-Post<strong>%s</strong>:

en: E-mail comment author
sv: Skicka e-post till kommentarskaparen

en: E-mail field
sv: E-postfält

en: ERROR: Assertion failed in
sv: Fel: Påståendet misslyckades i

en: EXIF display
sv: EXIF-visning

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Edit Album: <em>%1$s%2$s</em>
sv: Redigera album: <em>%1$s%2$s</em>

en: Edit All Albums in
sv: Redigera alla album i

en: Edit Article
sv: Redigera artikel

en: Edit Article:
sv: Redigera artikel:

en: Edit Category:
sv: Redigera kategori:

en: Edit Gallery
sv: Redigera galleri

en: Edit Page
sv: Redigera sida

en: Edit Page:
sv: Redigera sida:

en: Edit TitleLink
sv: Redigera Titellänk

en: Edit album
sv: Redigera album

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Edit image
sv: Redigera bild

en: Edit the menu
sv: Redigera menyn

en: Edit this Category
sv: Redigera denna kategori

en: Edit this album
sv: Redigera detta album

en: Edit this album: %s
sv: Redigera detta album: %s

en: Edit this article
sv: Redigera denna artikel

en: Edit this category
sv: Redigera denna kategori

en: Edit this comment.
sv: Redigera denna kommentar.

en: Edit this file
sv: Redigera denna fil

en: Edit this image
sv: Redigera denna bild

en: Edit this page
sv: Redigera denna sida

en: Effect
sv: Effekt

en: Effervescence %1$s %2$s (not found)
sv: Effervescence %1$s %2$s (hittades inte)

en: Effervescence %s (not found)
sv: Effervescence %s (hittades inte)

en: Either make the file writeable or set <code>RewriteBase</code> in your <code>.htaccess</code> file to <code>%s</code>.
sv: Antingen gör du filen skrivbar eller ställ in <code>RewriteBase</code> i din <code>.htaccess</code>-fil till <code>%s</code>.

en: Email ID
sv: E-postID

en: Email field
sv: E-postfält

en: Email notification text
sv: Text för e-postavisering

en: Email renewal
sv: Förnya e-post

en: Email renewal link
sv: Länk för att förnya e-post

en: Email the Admin when new comments are posted
sv: Skicka e-post till admin när nya kommentarer har inkommit.

en: Email:
sv: E-Post:

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable <strong>dynamic-locale</strong> to allow viewers of your site to select the language translation of their choice.
sv: Aktivera <strong>Dynamisk-lokalisering</strong> för att tillåta besökare att välja det språk dom föredrar.

en: Enable Imagick
sv: Aktivera Imagick

en: Enable comment notification:
sv: Aktivera kommentaravisering:

en: Enable comments
sv: Aktivera kommentarer

en: Enable login form
sv: Aktivera inloggningsformulär

en: Enable permaTitlelink
sv: Aktivera permaTitellänk

en: Enable scheduled publishing
sv: Aktivera schemalagd publicering

en: Enable this if you want to show the news section's first page on the <code>index.php</code> page.
sv: Aktivera denna om du vill visa nyhetsdelens första sida på <code>index.php</code> sidan.

en: Enable to allow rating stars to show half stars for fractional rating values. May cause performance problems for pages with large numbers of rating elements.
sv: Aktivera för att visa halva stjärnor för nogrannare betyg. Kan orsaka prestandaproblem för sidor med stort antal röstningselement.

en: Enable to allow voting status control on individual images.
sv: Aktivera för att tillåta kontroll av röstningsstatus för individuella bilder.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enables jQuery tag suggestions on the search field. Just activate the plugin and the feature is available on the theme's search field.
sv: Aktiverar jQuery-tag-förslag i sökfältet. Aktivera insticksmodulen och du har tillgång till den på temats sökfält.

en: English (Australia)
sv: Engelska (Australien)

en: English (Canada)
sv: Engelska (Kanada)

en: English (India)
sv: Engelska (Indien)

en: English (New Zealand)
sv: Engelska (Nya Zeeland)

en: English (Philippines)
sv: Engelska (Filippinerna)

en: English (South Africa)
sv: Engelska (Sydafrika)

en: English (United Kingdom)
sv: Engelska (Storbritannien)

en: English (United States)
sv: Engelska (USA)

en: English (Zimbabwe)
sv: Engelska (Simbabwe)

en: Enter CAPTCHA
sv: Skriv CAPTCHA

en: Enter CAPTCHA:
sv: Skriv CAPTCHA:

en: Enter CAPTCHA<strong>*</strong>:
sv: Skriv CAPTCHA<strong>*</strong>:

en: Enter a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Enter your search criteria.
sv: Skriv sökord.

en: Error sending mail: | Errors sending mail:
sv[0]: Fel vid e-post:
sv[1]: Fel vid e-post:

en: Error tweeting <code>%1$s</code>: %2$s
sv: Fel i tweet <code>%1$s</code>: %2$s

en: Error!
sv: Fel!

en: Error: The 'albums' directory (%s) cannot be found.
sv: Fel: 'album' mappen (%s) kunde inte hittas.

en: Error: The 'albums' directory (%s) is not readable.
sv: Fel: 'albums'-mappen (%s) går ej att läsa.

en: Error: The album %s is not readable.
sv: Fel: albumet %s går ej att läsa.

en: Error: The album named %s cannot be found.
sv: Fel: Albumet %s hittades inte.

en: Error: malformed Ajax POST
sv: Fel: Ajax posten är felaktig

en: Estonian
sv: Estländska

en: Evaluative
sv: Bedömande

en: Excessive URL count
sv: Högt antal webbadresser

en: Excluded pages
sv: Exkludera sidor

en: Executes the PHP function provided.
sv: Kör php-funktionen som angetts.

en: Expand all
sv: Utvidga alla

en: Expand plugin options
sv: Utvidga plugin-inställningar

en: Expiration date:
sv: Utgångsdatum:

en: Expired: %s
sv: Utgången: %s

en: Expired:%s
sv: Utgick:%s

en: Expires
sv: Utgår

en: Expires soon
sv: Utgår snart

en: Expires: %s
sv: Utgår: %s

en: Expires:%s
sv: Utgår:%s

en: Exposure Compensation
sv: Exponeringskompensation

en: External
sv: Extern

en: External E-TTL
sv: Extern E-TTL

en: External Flash
sv: Extern Blixt

en: ExtraContent
sv: Extra Innehåll

en: ExtraContent:
sv: Extra Innehåll:

en: Extracts <em>XMP</em> metadata from images and <code>XMP</code> sidecar files.
sv: Extraherar <em>XMP</em> metadata från bilder och <code>XMP</code> sidofiler.

en: FILE TOO BIG!
sv: FÖR STOR FIL!

en: FP sync used
sv: FP sync använd

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to open %s for writing.
sv: Kunde inte öppna %s för skrivning.

en: Failed to retrieve link <em>%s</em>
sv: Kunde inte hämta länk <em>%s</em>

en: Failed to save the album file
sv: Kunde inte spara albumfilen

en: Faroese
sv: Färöiska

en: Fast Shutter
sv: Snabb slutare

en: February 25, 2008
sv: Februari 25, 2008

en: February 25, 2008 15:30
sv: Februari 25, 2008 15:30

en: Fields list:
sv: Fältlista:

en: File <tt>%s</tt> from theme %s
sv: Fil <tt>%s</tt> från tema %s

en: File Error: Could not open file:
sv: Filhanteringsfel: Kunde inte öppna filen:

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File updated successfully
sv: Filuppdatering lyckades

en: File/Folder Permissions [are %s]
sv: Fil/Map-rättigheter [är %s]

en: File/Folder name
sv: Fil/Mappnamn

en: File/Folder permissions
sv: Fil/Map-rättigheter

en: Filemtime
sv: Senast ändrad

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Fill in the information below and <strong>setup</strong> will attempt to update your <code>zp-config.php</code> file.
sv: Fyll i informationen nedan så att <strong>setup</strong> kan försöka att updatera din <code>zp-config.php</code>-fil.

en: Finds newly uploaded images that have not been cached and creates the cached version. It also refreshes the numbers above. If you have a large number of images in your gallery you might consider using the pre-cache image link for each album to avoid swamping your browser.
sv: Söker efter nyligen uppladdade bilder och skapar en cachad version. Den uppdaterar även siffrorna ovanför. Om du har ett stort antal bilder i ditt galleri bör du använda dig av förcachning av bilder för att inte din webbläsare ska behöva jobba alltför hårt.

en: Fine
sv: Fin

en: Finished refreshing the database
sv: Databasuppdatering färdig

en: Finished refreshing the metadata
sv: Metadata-uppdatering färdig

en: Finished!
sv: Klar!

en: Finished: Total of %u images.
sv: Färdig: Totalt %u  Bilder.

en: Finnish
sv: Finska

en: First Page
sv: Första sidan

en: Flash
sv: Blixt

en: Flash Did Not Fire
sv: Blixt avfyrades ej

en: Flash Fired
sv: Blixt använd

en: Flash players do not support <em>External Albums</em>.
sv: Flashspelare stödjer inte <em>Externa Album</em>.

en: Flash, Auto-Mode
sv: Blixt, Autoläge

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
sv: Blixt, Autoläge, Återvändande ljus detekterades

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
sv: Blixt, Autoläge, Återvändande ljus detekterades inte

en: Flash, strobe return light detected
sv: Blixt, strobe return light detected

en: Flash, strobe return light not detected
sv: Blixt, Inget återvändande ljus detekterades

en: Fluorescence
sv: Flourescence

en: Fluorescent
sv: Lysrör

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Focal Length Equivalent in 35mm Film
sv: Brännvidsmotsvarighet vid 35mm Film

en: Folder
sv: Mapp

en: Follow the form <em>tag</em> =&gt; (<em>attribute</em> =&gt; (<em>attribute</em>=&gt; (), <em>attribute</em> =&gt; ()...)))
sv: Gör enligt <em>tag</em> =&gt; (<em>attribute</em> =&gt; (<em>attribute</em>=&gt; (), <em>attribute</em> =&gt; ()...)))

en: Food
sv: Mat

en: For <em>thumbnail custom crop</em> only. Leave empty if you don't want to use it.
sv: Endast för <em>anpassad tumnagelsbeskärning</em>.Lämna tom om du inte vill använda.

en: For album pages there will be %1$u rows of thumbnails.
sv: För album sidor kommer det vara %1$u rader av tumnaglar.

en: For pages containing images there will be %1$u rows of thumbnails.
sv: För sidor med bilder kommer det vara %1$u rader med tumnaglar.

en: For the best viewing experience
sv: För bästa möjliga upplevelse

en: For the best viewing experience <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer/">Get Adobe Flash.</a>
sv: För bästa visuella upplevelse <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer/">Hämta Adobe Flash.</a>

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Forces a refresh of the EXIF and IPTC data for all images in the album.
sv: Påtvingar en uppdatering av EXIF och IPTC data för all bilder i albumet.

en: Forces a refresh of the metadata for all images and albums.
sv: Framtvingar en uppdatering av metadatat för alla bilder och album.

en: Forgiving
sv: Förlåtande

en: French (Belgium)
sv: Franska (Belgien)

en: French (Canada)
sv: Franska (Kanada)

en: French (France)
sv: Franska (Frankrike)

en: French (Luxembourg)
sv: Franska (Luxemburg)

en: French (Switzerland)
sv: Franska (Schweiz)

en: From
sv: Från

en: Front-end editing
sv: Front-end redigering

en: Full Size
sv: Originalstorlek

en: Full environment
sv: Full miljö

en: Full image link
sv: Originalbildlänk

en: Full image link: <em>zenpage_fullimagelink</em>
sv: Länk till fullstorleksbild: <em>zenpage_fullimagelink</em>

en: Full image protection:
sv: Originalbildskydd:

en: Full name:
sv: Namn:

en: Full sized images
sv: Helstorleksbild

en: Function
sv: Funktion

en: Function  menu item <em>%s</em> added
sv: Funktionen menypost <em>%s</em> tillagd

en: Functions
sv: Funktioner

en: Functions that provide various statistics about images and albums in the gallery.
sv: Funktioner som tillhandahåller olika statistiska uppgifter om bilder och album i galleriet.

en: Future publishing date:
sv: Framtida publiceringsdatum:

en: Galician
sv: Galiciska

en: Galleries
sv: Gallerier

en: Gallery
sv: Galleri

en: Gallery And News
sv: Galleri och nyheter

en: Gallery Archive
sv: Galleriarkiv

en: Gallery Feeds
sv: Galleri-Newsfeeds

en: Gallery Index
sv: Galleri-Index

en: Gallery RSS
sv: Galleri-RSS

en: Gallery Rule
sv: Galleri-Regel

en: Gallery Statistics
sv: Galleristatistik

en: Gallery Stats
sv: Galleristatistik

en: Gallery and News
sv: Galleri och nyheter

en: Gallery archive
sv: Galleriarkiv

en: Gallery behavior:
sv: Galleri-beteende:

en: Gallery data
sv: Galleridata

en: Gallery description:
sv: Galleribeskrivning:

en: Gallery guest user:
sv: Galleri Gästanvändare:

en: Gallery index
sv: Galleri-Index

en: Gallery index menu item <em>%s</em> added
sv: Galleri-index menypost <em>%s</em> tillagd

en: Gallery index page link:
sv: Galleri-Index länk:

en: Gallery password hint:
sv: Galleriets lösenordsvink:

en: Gallery password:
sv: Gallerilösenord:

en: Gallery title:
sv: Gallerinamn:

en: Gallery type
sv: Gallerityp:

en: General
sv: Allmänna

en: Generate Troubleshooting articles
sv: Generella felsökningsartiklar

en: Generate filter document
sv: Skapa filter dokument

en: Generates Doc file for filters.
sv: Skapa dok filer för filter.

en: Generates news articles for supported plugins.
sv: Skapa nyhetsartiklar för stödda insticksmoduler.

en: Generates the <em>zenphoto.package</em> file.
sv: Skapar <em>zenphoto.package</em> filen.

en: Geotagged
sv: Geotaggad

en: German (Austria)
sv: Tyska (Österrike)

en: German (Belgium)
sv: Tyska (Belgien)

en: German (Germany)
sv: Tyska (Tyskland)

en: German (Luxembourg)
sv: Tyska (Luxemburg)

en: German (Switzerland)
sv: Tyska (Schweiz)

en: Go
sv: Kör!

en: Go!
sv: Kör!

en: Google Map
sv: Google karta

en: Gradient setting for background color of the controls.
sv: Färgtoningsinställning för spelarens kontroller.

en: Gradient setting for player background color.
sv: Färgtoningsinställning för spelarens bakgrundsfärg.

en: Gradient setting for the buffer.
sv: Toningsinställningar för buffert.

en: Gradient setting for the progress bar.
sv: Toningsinställningar för förloppsindikatorn.

en: Gradient setting for the sliders.
sv: Toningsinställningar för skjutreglagen.

en: Grants found:
sv: Grants hittade:

en: Graphic logo
sv: Grafisk logotyp

en: Graphics Library rotation support [is not present]
sv: Rotationsstöd i Grafikstöd [saknas]

en: Graphics library
sv: Grafikbibliotek

en: Graphics support [configuration error]
sv: Grafikstöd [konfigurationsfel]

en: Graphics support [is not installed]
sv: Grafikstöd [ej installerat]

en: Graphics support: <code>%s</code>
sv: Grafikstöd: <code>%s</code>

en: Graphics support: <strong>%s</strong>
sv: Grafikstöd: <strong>%s</strong>

en: Gray scale conversion:
sv: Konvertering till gråskala:

en: Greek
sv: Grekiska

en: Group names may not contain "?", "&", or quotation marks.
sv: Gruppnamn får inte innehålla "?", "&", eller citat-tecken.

en: Guest login
sv: Gäst login

en: Guest user:
sv: Gästanvändare:

en: Guests
sv: Gäster

en: HIDE
sv: GÖM

en: HTML cache cleared.
sv: HTML-cache rensat.

en: HTML cache size: <strong>%s</strong>
sv: HTML cache storlek: <strong>%1$s</strong>

en: HTML meta tags
sv: HTML metataggar

en: HTTP single file uploading is disabled because upload limitations are in effect. Please use the <a href="javascript:switchUploader('admin-upload.php?uploadtype=multifile');" >multi file upload</a>
sv: HTTP singlefiluppladdning är avaktiverad eftersom uppladdningsgräns är aktiverad. Prova <a href="javascript:switchUploader('admin-upload.php?uploadtype=multifile');" >Flerfilsuppladdning</a>

en: Handled files
sv: Hanterade filer

en: Hard
sv: Hård

en: Has Password
sv: Har lösenord

en: Hash key
sv: Hashnyckel

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Height of the Flowplayer display for the slideshow <em>(Flash mode)</em>.
sv: Höjd för Flowplayer-displayen för bildspelet <em>(Flash-Modus)</em>.

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden and visible items
sv: Dolda och synliga objekt

en: Hide details
sv: Göm detaljer

en: Hide details for user %s
sv: Göm detaljer för användare %s

en: High
sv: Hög

en: High Sensitivity
sv: Hög känslighet

en: Highlighted languages are not current with Zenphoto Version %1$s. (The version Zenphoto of the out-of-date language is shown in braces.) Please check the <a href="%2$s">translation repository</a> for new and updated language translations.
sv: Markerade språk har inte samma version som Zenphoto version %1$s. (Den gammla versionen visas i paranteser). Kolla i <a href="%2$s">översättnings  lagret</a> efter nya och uppdaterade översättningar.

en: Hint text
sv: Vinktext

en: Hint: If you need more space for your text use TinyMCE's full screen mode (Click the blue square on the top right of editor's control bar).
sv: Vink: om du behöver mer plats for din text kan du använda TinyMCE's fullskärmsläge (Klicka på den blå fyrkanten överst till höger i redigerarens kontrollpanel).

en: Hitcounter reset
sv: Visningar har återställts

en: Hitcounters have been reset
sv: Visningar har återställts

en: Hitcounters have been reset.
sv: Visningar har återställts

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Horizontal (normal)
sv: Horizontal (normal

en: Horizontal rule added
sv: Horisontell regel tillagd

en: How many images titles you want to show with the custom title (<em>latest images by album</em> option only).
sv: Hur många bildtitlar du vill visa med anpassad titel (Endast för <em>senaste bilder efter album</em>).

en: How many news articles you want to show per page on the news article admin page.
sv: Hur många artiklar som visas per sida på administrationssidorna för nyhetsartiklar.

en: How many news articles you want to show per page on the news or news category pages.
sv: Hur många nyhetsartiklar du vill visa per sida i nyhets-eller nyhetskategorisidorna.

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: IP Address list
sv: IP-adress lista

en: IP addresses
sv: IP-adresser

en: IPTC Imbedding:
sv: IPTC-kodning:

en: IPTC encoding:
sv: IPTC-kodning:

en: ISO Sensitivity
sv: ISO Känslighet

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Icon
sv: Ikon

en: Ideally a restore should be done only on the same version of Zenphoto on which the backup was created. If you are intending to upgrade, first do the restore on the version of Zenphoto you were running, then install the new Zenphoto. If this is not possible the restore can still be done, but if the database fields have changed between versions, data from changed fields will not be restored.
sv: Du bör ej återställa en databas skapad i en annan version av Zenphoto. Om du ska uppgradera bör du först återställa databasen i den befintliga versionen och sedan uppgradera till en nyare version av Zenphoto. Om detta inte är möjligt kan du återställa databasen ändå, men om databasfält har ändrats emellan versioner återställs inte dessa fält.

en: If <em>Address fields</em> are shown or required, the form will include positions for address information. If required, the poster must supply data in each address field.
sv: Om <em>Adressfält</em> Visas eller krävs innehåller formuläret dessa positioner. Om krävs, måste data anges i varje adressfält.

en: If <em>Cache the full image</em> is checked the full image will be loaded to the cache and served from there after the first reference. <em>Full&nbsp;image&nbsp;protection</em> must be set to <em>Protected&nbsp;view</em> for the image to be cached. However, once cached, no protections are applied to the image.
sv: Om <em>Cacha originalbilden</em>, laddas originalbilden i cache-minnet och visas därifrån efter första visningen. <em>Originalbildskydd</em> måste vara inställt på <em>Skyddad&nbsp;visning</em> för att bilden ska kunna sparas i cache-minnet. Emellertid så läggs inga skydd på bilden efter att den laddats i cache-minnet.

en: If <em>Captcha</em> is required, the form will include a Captcha verification.
sv: Om <em>Captcha</em> krävs kommer formuläret att innehålla en Captcha verifiering.

en: If <em>allow upscale</em> is not checked the watermark will not be made larger than the original watermark image.
sv: Om <em>Tillåt uppskalning</em> inte är aktiverad, används vattenstämpelbildens originalstorlek.

en: If <em>mod_rewrite</em> is checked above, zenphoto will appended the <em>mod_rewrite suffix</em> to the end of image URLs. (This helps search engines.) Examples: <em>.html, .php, /view</em>, etc.
sv: Om <em>mod_rewrite</em> är markerad ovan, kommer zenphoto att lägga till <em>mod_rewrite ändelse</em> i slutet på bild-URL. (Sökmotorvänligt.) Exempelvis: <em>.html, .php, /view</em>, etc.

en: If and how robots are allowed to visit the site. Default is 'index'. Note that you also should use a robot.txt file.
sv: Om och hur robotar tillåts besöka sidan. Standard är 'index'. Notera att du också bör använda dig av en robots.txt fil.

en: If checked login attempts will be logged.
sv: Markera för att logga inloggningsförsök.

en: If checked the thumbnail will be a centered portion of the image with the given width and height after being resized to thumb size (by shortest side). Otherwise, it will be the full image resized to thumb size (by shortest side).
sv: Om du väljer denna kommer tumnaglarna att visa en centrerad del av bilden med angivna höjd- och bredd-storlekar efter att dessa gjorts om till <em>tumnagelstorlek</em> (kortaste sidan). Annars visas fulla bilden i tumnagelstorlek (kortaste sidan).

en: If checked the thumbs link to the full image instead of the image page.
sv: Om markerad, länkar tumnaglarna direkt till bilden istället för bildsidan.

en: If checked users cannot create new albums.
sv: Om markerad kan inte användare skapa nya album.

en: If checked, CAPTCHA validation will be required for user registration.
sv: Markera för att inkludera CAPTCHA-validering vid användarregistrering.

en: If checked, The user's e-mail address will be used as his User ID.
sv: Om markerad, används användarens e-postadress som dennes användarID.

en: If checked, a confirmation form will be presented before sending the contact message.
sv: Om markerad, visas ett godkännandeformulär innan kontaktmeddelandet skickas.

en: If checked, an RSS link will be included at the bottom of the comment section.
sv: Rss-länkar visas nederst i kommentardelen om denna är markerad.

en: If checked, an e-mail will be sent to the gallery admin when a new user has verified his registration.
sv: Om markerad skickas e-post till galleriets administratör när en ny användare har verifierat sin registrering.

en: If checked, existing comments will be initially hidden. Clicking on the provided button will show them.
sv: Om markerad, kommer existerande poster att döljas initialt. Klicka på knappen så visas dom.

en: If checked, image and album counts will be included in the list. Note: Themes may override this option.
sv: Om markerad visas bild och albumantalet på listan. Notera: Teman kan ändra denna inställning

en: If checked, images/thumbnails will be created in gray scale.
sv: Om markerad, visas Bilder/tumnaglar i gråskala.

en: If checked, only logged in users will be allowed to post comments.
sv: Endast inloggade användare kan kommentera om denna är markerad.

en: If checked, posters may exclude their personal information from the published post.
sv: Om markerad, kan användare strunta i att ange personlig information i den publicerade posten.

en: If checked, posters may mark their comments as private (not for publishing).
sv: Om markerad, kan användare markera kommentarer som privata (ej för publicering).

en: If checked, resized images will be created <em>interlaced</em> (if the format permits).
sv: Om markerad, skapas bilderna <em>sammanflätade</em> (om formatet tillåter detta).

en: If enabled, a login form will be displayed if the viewer is not logged in.
sv: Om aktiverad, kommer ett inloggningsformulär att visas om användaren inte är inloggad.

en: If file and folder permissions are not set to <em>strict</em> or tighter there could be a security risk. However, on some servers Zenphoto does not function correctly with tight file/folder permissions. If Zenphoto has permission errors, run setup again and select a more relaxed permission.
sv: Om mapprättigheterna ej är satta till <em>strikt</em> eller högre innebär detta en säkerhetsrisk. Vissa servrar däremot fungerar inte tillfredställande med strikta rättigheter. Om du får problem med rättigheter i Zenphoto bör du köra installationen igen och välja en mindre grad av skydd.

en: If no sidecar file exists and the extension is enabled, the plugin will search within that type <em>image</em> file for an <code>XMP</code> block. <strong>Warning</strong> do not set this option unless you require it. Searching image files can be computationally intensive.
sv: Om inga sidofiler finns tillgängliga försöker insticksmodulen söka inom <em>bild</em>-filen efter <code>xmp</code> block. <strong>Varning</strong> använd inte denna om du absolut inte behöver den. Sökning i bildfiler är krävande.

en: If the <em>Email</em> field is required, the poster must provide an email address.
sv: Om <em>e-post</em> fältet är tvingande, måste skrivaren ange en giltig e-postadress.

en: If the <em>Name</em> field is required, the poster must provide a name.
sv: Om <em>namn</em> fältet är tvingande, måste skrivaren ange ett namn.

en: If the <em>Website</em> field is required, the poster must provide a website.
sv: Om <em>hemsida</em> fältet är tvingande, måste skrivaren ange en giltig hemsideadress.

en: If the browser cache should be used.
sv: Om webbläsarens cache skall användas.

en: If the checkbox is disabled, setup did not detect a working Apache <em>mod rewrite</em> facility and proper <em>.htaccess</em> file.
sv: Om kryssrutan är inaktiverad hittades inte en fungerande <em>mod rewrite</em> och en korrekt <em>.htaccess</em>-fil.

en: If the pages should be allowed to be cached on proxy servers.
sv: Om sidorna tillåts att cachas på proxyservrar.

en: If the plugin checkbox is checked, the plugin will be loaded and its functions made available to theme pages. If the checkbox is not checked the plugin is disabled and occupies no resources.
sv: Om en Insticksmodul är vald, kommer den att laddas och dess funktioner kommer att finnas tillgängliga för temasidorna. Ej valda insticksmoduler laddas inte och tar ingen plats i minnet.

en: If this option is set, the visitor login form will include a link to this page. The link text will be labeled with the text provided.
sv: Om markerad, visas en länk till denna sida i inloggningsformuläret. Länktexten blir texten som du anger.

en: If you are having problems with images who's names with contain accented characters try changing the <em>UTF8 image URIs</em> setting.
sv: Om du har problem med bilder vars namn innehåller tecken med accenter, försök att ändra <em>UTF8 bild URI</em> inställningen.

en: If you do not wish to reset your passwords just ignore this message. This ticket will automatically expire in 3 days.
sv: Vill du inte återställa ditt lösenord ignorera då detta meddelande. Begäran kommer att förfalla efter 3 dagar.

en: If you have the mod_rewrite module enabled an <em>.htaccess</em> file is required the root zenphoto folder to create cruft-free URLs.
sv: Om du har mod_rewrite modulen aktiverad måste <em>.htaccess</em> filen finnas i zenphotos rotkatalog för att skapa fina URL:er.

en: If you haven't created the database yet, now would be a good time.
sv: Har du inte redan skapat databasen bör du göra detta nu.

en: If you like to do some direct styling you can also use TinyMCE's image button or source code editor. <br />Also you can customize the CSS output yourself by directly changing the textwrap variables in line 47 and 50 in <em>tinyzenpage/js/dialog.php</em>.
sv: Om du vill styla direkt kan du även använda dig av TinyMCE's bildknapp eller källkodsredigerare.<br />Du kan även definiera CSS utseende själv genom att ändra textwrap variablerna på rad 47 och 50 i <em>tinyzenpage/js/dialog.php</em>.

en: If you lock an article only the current active author/user or any user with full admin rights will be able to edit it later again!
sv: Om du låser en artikel kommer endast nuvarande aktiva författaren/användaren med fulla admin-rättigheter att kunna redigera den senare igen!

en: If you want the list of the pages to be shown.
sv: Om du vill att listan över sidorna ska synas.

en: If you want to customize an official theme, please first <em>duplicate</em> it. This will place a copy in your <code>/themes</code> folder for you to edit.
sv: Om du vill anpassa ett officiellt tema, <em>kopiera</em> det först. Detta skapar en kopia i din <code>/themes</code>-mapp för redigering.

en: If you want to show previous and next thumb page links with the page list.
sv: Om du vill visa Föregående och Nästa länkar på sidlistan.

en: If you want to show the counter 'x - y of z images'.
sv: Om du vill visa räknaren 'x - y av z Bilder'.

en: If you wish your album date to reflect the date of the latest image uploaded set this option. Otherwise the date will be set initially to the date the album was created.
sv: Markera denna om du vill att datumet för albumet hämtas från senaste bildens datum. Annars används datumet då albumet skapades.

en: If you're in a different time zone from your server, set the offset in hours of your time zone from that of the server. For instance if your server is on the US East Coast (<em>GMT</em> - 5) and you are on the Pacific Coast (<em>GMT</em> - 8), set the offset to 3 (-5 - (-8)).
sv: Om du är i en annan tidszon än din server, sätt offset till antal timmar som skiljer mellan din tidszon till serverns tidszon. Till exempel om din server finns på USA's östkust (<em>GMT</em> - 5) och du är på västkusten (<em>GMT</em> - 8), sätt offset till 3 (-5 - (-8)).

en: Illegal size for IFD1
sv: Fel storlek på IFD1

en: Illegal size for InteroperabilityIFD
sv: Fel storlek på InteroperabilityIFD

en: Illegal size for SubIFD
sv: Fel storlek på SubIFD

en: Image
sv: Bild

en: Image Credit
sv: Upphovsman bild

en: Image Info
sv: Bildinfo

en: Image Title
sv: Bildtitel

en: Image URIs appear require the <em>filesystem</em> character set.
sv: Bild URIer tycks kräva <em>filesystem</em> teckensättning.

en: Image URIs appear to require the UTF-8 character set.
sv: Bild URIer tycks kräva UTF-8 teckensättning.

en: Image already exists.
sv: Bilden finns redan.

en: Image cache cleared.
sv: Bildcache rensat.

en: Image cache size: <strong>%s</strong>
sv: Bild cache atorlek: <strong>%s</strong>

en: Image caption
sv: Bildtext

en: Image caption writer
sv: Bildtext tillagd av

en: Image cropping
sv: Bildbeskärning

en: Image date
sv: Bild datum

en: Image headline
sv: Bildöverskrift

en: Image link: <em>zenpage_imagelink</em>
sv: Länk till bild: <em>zenpage_imagelink</em>

en: Image not found or is unreadable.
sv: Bild hittades inte eller går ej att läsa.

en: Image not found; file does not exist.
sv: Bild hittades inte; filen finns inte.

en: Image order
sv: Bildordning

en: Image order saved
sv: Bildfölj sparad

en: Image page
sv: Bildsida

en: Image processing resulted in a fatal error.
sv: Bildhantering orsakade ett fatalt fel.

en: Image quality:
sv: Bildkvalitet:

en: Image quota information.
sv: Bildquotainformation.

en: Image rotation requires the <em>imagerotate</em> function found in the bundled GD library of PHP version 4.3 or greater.
sv: Bildrotering kräver <em>bildroterings</em>-funktionen i GD-biblioteket i PHP version 4.3 och senare.

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Image size:
sv: Bildstorlek:

en: Image sizes allowed
sv: Tillåtna bildstorlekar

en: Image source
sv: Bildkälla

en: Image thumbnails (custom)
sv: Bildtumnaglar (anpassade)

en: Image thumbnails (standard)
sv: Bildtumnaglar (standard)

en: Image title
sv: Bildtitel

en: Image watermark:
sv: Vattenstämpel för bild:

en: Image will be deleted when changes are applied.
sv: Bilden raderas när ändringar sparas.

en: Image: %s
sv: Bild: %s

en: Image: [<code>%s</code>]
sv: Bild: [<code>%s</code>]

en: Images
sv: Bilder

en: Images %1$u-%2$u of %3$u (%4$u/%5$u)
sv: Bilder %1$u-%2$u av %3$u (%4$u/%5$u)

en: Images (%s)
sv: Bilder (%s)

en: Images (custom)
sv: Bilder (anpassade)

en: Images (dynamic)
sv: Bilder (dynamiskt)

en: Images (standard)
sv: Bilder (standard)

en: Images By Date
sv: Bilder Efter Datum

en: Images RSS
sv: Bild-RSS

en: Images are in png-24 format and are located in the <code>/%s/watermarks/</code> folder.
sv: Bilderna är i png-24 format och finns i <code>%s/watermarks/</code>-mappen.

en: Images which are un-published
sv: Bilder som är opublicerade

en: Images:
sv: Bilder:

en: Imbed IPTC copyright
sv: Bädda in IPTC copyright

en: Import finished.
sv: Import slutförd.

en: Importing...patience please.
sv: Importerar... avvakta.

en: In case anything does not work as expected the query results from the Wordpress database are logged in <code>zp-data/debug_log.txt</code>
sv: Om något inte fungerar som förväntat, hittar du frågeresultaten från Wordpressdatabasen i <code>zp-data/debug_log.txt</code>

en: Incandescence
sv: Lysrör

en: Inch
sv: Tum

en: Include <em>&lt;LI&gt;</em> element
sv: Inkludera <em>&lt;LI&gt;</em> element

en: Include RSS link
sv: Inkludera RSS-länk

en: Include the image itself, only its title, the title of its album, or a custom text.
sv: Inkludera bilden, endast titeln, endast albumtiteln eller anpassad text.

en: Index Image
sv: Index bild

en: Individual image control
sv: Individuell bildkontroll

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Infinite
sv: Obegränsad

en: Initial group assignment for the new user.
sv: Grupp som användaren ska tillhöra.

en: Initial map display selection
sv: Inledande kartvisningsval

en: Insert
sv: Foga in

en: Insert my IP
sv: Infoga mitt IP

en: Inserts custom HTML.
sv: Lägger till anpassad HTML.

en: Installation files
sv: Installationsfiler

en: Installation information
sv: Installationsinformation

en: Installed
sv: Installerad

en: Installed themes
sv: Installerade teman

en: Interlace:
sv: Sammanflätad:

en: Internal Flash
sv: Intern Blixt

en: Intro text
sv: Introduktionstext

en: Invalid address
sv: Ogiltig e-postadress

en: Invalid linking to the slideshow page.
sv: Ogiltig länkning till bildspelssidan.

en: Invalid verification link.
sv: Felaktig verifieringslänk.

en: It is not possible to include custom thumbs or custom size images for multimedia items.
sv: Det är inte möjligt att inkludera anpassade tumnaglar eller storlekar på multimedia objekt.

en: It is offset from there (moved toward the lower right corner) by the <em>offset</em> percentages of the height and width difference between the image and the watermark.
sv: Den positioneras (flyttad mot lägre högra hörnet) av <em>Position</em> procentsatsen jämfört med storleken på bilden.

en: Italian (Italy)
sv: Italienska (Italien)

en: Italian (Switzerland)
sv: Italienska (Schweiz)

en: Japanese
sv: Japanska

en: JavaScript files (.js)
sv: Javaskript filer (.js)

en: Jpeg Compression
sv: JPEG-komprimering

en: Korean
sv: Koreanska

en: Label
sv: Etikett

en: Landscape
sv: Landskap

en: Language:
sv: Språk:

en: Large
sv: Stor

en: Last Editor
sv: Senaste redigerad av

en: Last change:<br />%1$s<br />by %2$s
sv: Senaste ändring:<br />%1$s<br />av %2$s

en: Last update: %s
sv: Senaste uppdatering: %s

en: Latest Albums
sv: Senaste album

en: Latest Images
sv: Senaste bilder

en: Latest Images for %s
sv: Senaste bilderna för %s

en: Latest albums RSS
sv: Senaste album-RSS

en: Latest comments RSS
sv: Senaste kommentarer-RSS

en: Latest comments RSS for this album
sv: Senaste kommentarerna-RSS för detta album

en: Latest comments RSS for this image
sv: Senaste kommentarer-RSS för denna bild

en: Latest images RSS
sv: Senaste bilderna-RSS

en: Latest images of this album RSS
sv: Senaste bilderna i detta album-RSS

en: Latest images of this album and its subalbums RSS
sv: Senaste bilderna i detta och underliggande album-RSS

en: Latitude
sv: Breddgrad

en: Latitude Reference
sv: Breddgradsreferens

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Left
sv: Vänster

en: Lens Info
sv: Objektivinfo

en: Lens Type
sv: Objektivtyp

en: License:GPLv2
sv: Licens:GPLv2

en: Link text
sv: Länktext

en: Link to Comment %u
sv: Länk till kommentar %u

en: Link to album
sv: Länk till album

en: Link to full image
sv: Länk till bild

en: Link to image
sv: Länk till bild

en: Link type
sv: Länktyp

en: List of sizes from which the viewer may select.<br />The form is "$s=&lt;size&gt;" or "$h=&lt;height&gt;,$w=&lt;width&gt;;"....<br />See printCustomSizedImage() for details
sv: Lista över storlekar som användaren kan välja emellan.<br />Formen är "$s=&lt;size&gt;" eller "$h=&lt;height&gt;,$w=&lt;width&gt;;"....<br />Se printCustomSizedImage() för detaljer

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Locale functionality is not implemented on your platform or the specified locale does not exist. Language translation may not work.
sv: Lokaliseringsfunktionalitet är inte implementerad eller lokaliseringsfilen saknas. Språköversättning kanske inte fungerar.

en: Location/Place
sv: Ort/Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Locked (Pan Mode)
sv: Låst (Pan Mode)

en: Locked for changes
sv: Låst för ändringar

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Log deleted
sv: Logg raderad

en: Log downloaded
sv: Log nerladdad

en: Log in
sv: Logga in

en: Log reset
sv: Logg nollställd

en: Log security
sv: Logg säkerhet

en: Logged in as %1$s
sv: Inloggad som %1$s

en: Logged in as %1$s (last login %2$s)
sv: Inloggad som %1$s (senaste inloggning %2$s)

en: Login
sv: Användarnamn

en: Login using %s
sv: Logga in  som %s

en: Logon using:%s
sv: Logga in som:%s

en: Logout
sv: Logga ut

en: Longitude
sv: Längdgrad

en: Longitude Reference
sv: Längdgradreferens

en: Low
sv: Låg

en: Low/High Quality
sv: Låg/hög kvalitet

en: Lowercase only
sv: Endast gemener

en: Macedonian
sv: Makedoniska

en: Macro
sv: Makro

en: Macro/Close-Up
sv: Makro/Close-Up

en: Magick memory limit
sv: Minnesgräns för Imagick

en: Mail address
sv: E-postadress

en: Mail password
sv: E-postlösenord

en: Mail protocol
sv: e-postprotokoll

en: Mail send failed
sv: Skicka e-post misslyckades.

en: Mail send failed.
sv: E-post misslyckades.

en: Mail send failed.
sv: E-post misslyckades.

en: Mail send failed. There is no mail handler configured.
sv: E-post kunde inte skickas. Ingen e-posthanterare angiven.

en: Mail sent.
sv: E-post skickad.

en: Mail user
sv: E-postanvändare

en: Main Index
sv: Startsida

en: Make a new Album
sv: Skapa nytt album

en: Make file and folder names in the Gallery SEO friendly.
sv: Gör fil och mapp name i galleriet SEO vänliga.

en: Make sure the database has been created and that <code>%s</code> has access to it.
sv: Verifiera att databasen skapades och att <code>%s</code> har tillgång till den.

en: Malagasy
sv: Madagassiska

en: Malay
sv: Malayisiska

en: Manage all albums
sv: Hantera alla album

en: Manage all news
sv: Hantera alla nyheter

en: Manage all pages
sv: Hantera alla sidor

en: Manage content publication
sv: Hantera innehållspublicering

en: Manage un-published content in your gallery.
sv: Hantera opublicerat innehåll i ditt galleri.

en: Managed albums:
sv: Hanterade album:

en: Managed news categories:
sv: Hanterade nyhetskategorier:

en: Managed pages:
sv: Hanterade sidor:

en: Manual
sv: Manuell

en: Manual Exposure
sv: Manuell exponering

en: Manual Focus
sv: Manuell Fokus

en: Map
sv: Karta

en: Map controls
sv: Kartkontroller

en: Map dimensions—height
sv: Kartstorlek—höjd

en: Map dimensions—width
sv: Kartstorlek—bredd

en: Map display
sv: Kart-visning

en: Mark as spam
sv: Markera som spam

en: Mark suspected SPAM for moderation rather than as SPAM
sv: Markera trolig SPAM för moderering istället för SPAM.

en: Mark this message as SPAM
sv: Markera detta meddelande som SPAM

en: Marked as spam/approved
sv: Markerad som spam/godkännd

en: Master
sv: Huvudkonto

en: Master password for the gallery. Click on <em>Gallery password</em> to change.
sv: Huvudlösenord för galleriet. Klicka på <em>Gallerilösenord</em> för att ändra.

en: Master password for the gallery. If this is set, visitors must know this password to view the gallery.
sv: Huvudlösenord för galleriet. Om denna används måste besökare känna till lösenordet för att kunna visa galleriet.

en: Maximum number of images left for this album:
sv: Antal bilder kvar att ladda upp till detta album:

en: Media RSS:
sv: Media-RSS:

en: Medium
sv: Medel

en: Menu Manager
sv: Menyhanterare

en: Menu Manager: Add Menu Item
sv: Menyhanterare: Lägg till Menypost

en: Menu Manager: Edit Menu Item
sv: Menyhanterare: Redigera Menypost

en: Menu Manager: Edit Menu Item or add new Menu Item
sv: Menyhanterare: Redigera Menypost eller lägg till ny Menypost

en: Menu item deleted
sv: Menypost raderad

en: Menu item deleted failed
sv: Kunde inte radera menypost

en: Menu item updated!
sv: Menypost uppdaterad!

en: Menu items for all Zenpage categories added.
sv: Menyposter för alla tillagda Zenpage kategorier.

en: Menu items for all Zenpage pages added.
sv: Menyposter för alla tillagda Zenpage sidor.

en: Menu items for all Zenphoto objects added.
sv: Menyposter för alla tillagda Zenphoto objekt.

en: Menu items for all albums added.
sv: Menyposter för alla tillagda album.

en: Menu set '%s' deleted
sv: Meny '%s' raderad

en: Menu set <em>%s</em>
sv: Menyset <em>%s</em>

en: Menu target is password protected
sv: Menymål är lösenordsskyddad

en: Menuset id
sv: Menyset id

en: Message body empty
sv: Medellandet tomt

en: Message field
sv: Meddelandefält

en: Message is considered SPAM if there are more than this many URLs in it
sv: Meddelandet räknas som SPAM om det innehåller fler än dessa antalet länkar

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Message<strong>%s</strong>:
sv: Meddelande<strong>%s</strong>:

en: Metadata refresh is incomplete
sv: Metadata-uppdatering ofullständig

en: Metering Mode
sv: Mätinställning

en: Method Not Allowed
sv: Metod ej tillåten

en: Migrate rights
sv: Migrera rättigheter

en: Migrating lib-auth data version %1$s => version %2$s
sv: Migrerar lib-auth data version %1$s => version %2$s

en: Mini slide selector
sv: Mini bildspels-väljare

en: Minimum number of characters a password must contain.
sv: Hur många tecken lösenordet minst måste innehålla.

en: Minimum password length:
sv: Minsta lösenordslängd:

en: Minutes to cool off
sv: Minuter att ligga lågt

en: Missing
sv: Saknas

en: Modded Wordpress theme from, <a href="http://garlandtheme.blogspot.com/">garland</a>
sv: Modifierat Wordpress tema från, <a href="http://garlandtheme.blogspot.com/">garland</a>

en: Mode
sv: Mod

en: Mode 1
sv: Modus 1

en: Mode 2
sv: Modus 2

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Monochrome
sv: Monokrom

en: Most downloaded files
sv: Mest nerladdade filer

en: Move
sv: Flytta

en: Multi-Spot
sv: Multi-punkt

en: Multi-lingual
sv: Flerspråkig

en: Multiple layouts
sv: Flera layout

en: My Theme
sv: Mitt tema

en: MySQL Error: The PHP MySQL extensions have not been installed correctly. Please ask your administrator to add MySQL support to your PHP installation.
sv: MySQL-Fel: PHP-MySQL-tilläggen har inte installerats. Be din administratör lägga till MySQL stöd till din PHP-installation.

en: MySQL Error: The database is connected, but MySQL returned the error <em>%1$s</em> when Zenphoto tried to select the database %2$s.
sv: MySQL-Fel: Databasen är ansluten, men MySQL returnerade felet <em>%1$s</em> när ZenPhoto försökte välja databasen %2$s.

en: MySQL Error: Zenphoto received the error <em>%s</em> when connecting to the database server.
sv: MySQL-Fel: Zenphoto mottog felet <em>%s</em> när den skulle ansluta mot databasservern.

en: MySQL Query ( <em>%1$s</em> ) failed. MySQL returned the error <em>%2$s</em>
sv: MySQL-fråga ( <em>%1$s</em> ) misslyckades. MySQL returnerade felet <em>%2$s</em>

en: MySql Error: Zenphoto received the error <em>%s</em> when connecting to the database server.
sv: MySQL-Fel: Zenphoto mottog felet <em>%s</em> när den skulle ansluta mot databasservern.

en: Name field
sv: Namnfält

en: Name:
sv: Namn:

en: Name<strong>%s</strong>:
sv: Namn<strong>%s</strong>:

en: Natural
sv: Naturlig

en: New
sv: Ny

en: New Album
sv: Nytt album

en: New Album Here
sv: Nytt album här

en: New Article
sv: Ny artikel

en: New Category
sv: Lägg till ny kategori

en: New Page
sv: Ny sida

en: New User
sv: Ny användare

en: New album
sv: Nytt album

en: New album name?
sv: Nytt albumnamn?

en: New album:%s
sv: Nytt album: %s

en: New category
sv: Ny kategori

en: New custom theme created successfully!
sv: Nytt anpassat tema skapat!

en: New custom theme created, but its description could not be updated
sv: Nytt anpassat tema skapat, men dess beskrivning kunde inte uppdateras

en: New directory name? (e.g. "my_theme")
sv: Nytt mappnamn? (ex. "mitt_tema")

en: New image:[%2$s]%1$s
sv: Ny bild:[%2$s]%1$s

en: New import
sv: Ny import

en: New message link text
sv: Ny länktext för meddelande

en: New subalbum
sv: Nytt underalbum

en: New tags
sv: Nya taggar

en: New theme name? (e.g. "My Theme")
sv: Nytt temanamn? (ex. "Mitt tema")

en: Newly registered and verified users
sv: Nyligen registrerade och verifierade användare

en: News
sv: Nyheter

en: News Articles
sv: Nyhetsartiklar

en: News Articles Rule
sv: Regel för Nyhetsartiklar

en: News Categories
sv: Nyhetskategorier

en: News Category RSS
sv: RSS-flöde Nyhetskategorier

en: News RSS
sv: RSS-flöde Nyheter

en: News and Gallery
sv: Galleri och nyheter

en: News and Gallery RSS
sv: RSS-flöde för Nyheter och Galleri

en: News archive
sv: Nyhetsarkiv

en: News article comments RSS
sv: RSS-flöde för kommentarer på nyhetsartiklar

en: News article text length
sv: Textlängd för nyhetsartikel

en: News article text shorten indicator
sv: Indikator för att artikeltexten är förkortad

en: News articles
sv: Nyhetsartiklar

en: News categories
sv: Nyhetskategorier

en: News from Zenphoto.org
sv: Nyheter från Zenphoto.org

en: News index
sv: Nyhetsindex

en: News on index page
sv: Nyheter på indexsidan

en: News/Page comments
sv: Nyhet/Sid-kommentarer

en: Next
sv: Nästa

en: Next &raquo;
sv: Nästa &raquo;

en: Next Image
sv: Nästa Bild

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next album
sv: Nästa album

en: Next album &raquo;
sv: Nästa album &raquo;

en: Next image
sv: Nästa Bild

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Nexttext
sv: Nästatext

en: Night
sv: Natt

en: Night Portrait
sv: Nattporträtt

en: Night Scenery
sv: Nattscen

en: No
sv: Nej

en: No "to" address list provided.
sv: Ingen "till" adresslista given.

en: No Comments
sv: Inga kommentarer

en: No Compression
sv: Ingen komprimering

en: No Flash
sv: Ingen blixt

en: No Unit
sv: Ingen enhet

en: No Warning
sv: Ingen varning

en: No Zenphoto image handling library was loaded. Be sure that your PHP has a graphics support.
sv: Ingen bildhanterare för Zenphoto laddades. Säkerställ att din PHP har grafikstöd installerat.

en: No access
sv: Ingen tillgång

en: No album provided to sort.
sv: Inget album valt för sortering.

en: No albums are un-published.
sv: Inga opublicerade album.

en: No backup set found.
sv: Ingen säkerhetskopia hittades.

en: No categories to import.
sv: Inga kategorier att importera.

en: No comments to import
sv: Inga kommentarer att importera

en: No comments yet
sv: Inga kommentarer

en: No description
sv: Ingen beskrivning...

en: No effects
sv: Inga effekter

en: No flash player installed.
sv: Ingen Flashplayer installerad.

en: No image effects found.
sv: Ingen bildeffekter hittade.

en: No images meet the criteria.
sv: Inga bilder stämmer in på kriteriet.

en: No link
sv: Ingen länk

en: No popular tags
sv: Inga populära taggar

en: No posts or pages to import.
sv: Inga poster eller sidor att importera.

en: No rights
sv: Inga rättigheter

en: No sitemap files available.
sv: Ing sitemap filer tillgängliga.

en: No statistic available
sv: Ingen statistik tillgänglig

en: No statistic available.
sv: Ingen statistik tillgänglig.

en: No tags to import.
sv: Inga taggar att importera.

en: No unpublished pages available
sv: Inga opublicerade sidor tillgängliga

en: No wrap
sv: Inget radbyte

en: None
sv: Ingen

en: None selected for display
sv: Ingen vald för visning

en: Normal Image
sv: Normal Bild

en: Norwegian
sv: Norska

en: Norwegian (Bokmål)
sv: Norsk (Bokmål)

en: Not a valid OpenID URL
sv: Ingen giltigt OpenID URL

en: Not defined
sv: Ej definierad

en: Not yet rated
sv: Ej betygsatt

en: Note that your theme must be setup to use the codeblock functions. Note also that codeblock fields are not multi-lingual.
sv: Notera att ditt tema måste ha kodblock funktioner aktiverade. Notera också att kodblock fälten inte är flerspråkiga.

en: Note: Scheduled publishing is not active unless the page is also set to <em>published</em>
sv: Notera: Tidsbestämd publicering är inte aktiverad förrän sidan är <em>publicerad</em>

en: Note: The hitcounter plugin is not enabled, therefore any existing values will not get updated.
sv: OBS: hitcounter-tilläget är inte aktiverat, så de nuvarande värdena kommer inte att uppdateras.

en: Notice!
sv: Notera!

en: Notice: "Module mod_rewrite" is working.
sv: Not: "Module mod_rewrite" fungerar.

en: Notice: failed setting permissions for %s.
sv: Notera: kunde inte ange rättigheter för %s.

en: Notice: illegal call for permissions setting for %s.
sv: Notera: felaktigt anrop för rättighetsangivelse %s.

en: Notify
sv: Avisera

en: Notify%s
sv: Avisera%s

en: Number of RSS feed items:
sv: Antal positioner i RSS-flöden:

en: ONLY SUPPORTED FILETYPES ALLOWED!
sv: ENBART STÖDDA FILTYPER TILLÅTNA!

en: Object name
sv: Objektnamn

en: Object not found
sv: Objektet hittades inte

en: Off
sv: av

en: Official Build
sv: Officiell Build

en: Ok to delete %s? This cannot be undone.
sv: Ok att radera %s? Detta går inte att ångra.

en: Ok to delete menu set %s? This cannot be undone!
sv: Ok att radera meny %s? Detta går inte att ångra!

en: Omit
sv: Förbise

en: On
sv: På

en: On + Red Eye Reduction
sv: På + Röda-Ögon-Reducering

en: On Camera
sv: På Kamera

en: One Chip Color Area Sensor
sv: 1-Chip färgområdessensor

en: Only members can comment
sv: Endast medlemmar kan kommentera

en: Only registered users may post comments.
sv: Endast registrerade användare kan kommentera.

en: Oops.. Cannot edit from this page
sv: Oj...Kan inte redigera från denna sida

en: Open In New Window
sv: Öppna I nytt fönster

en: OpenID Authentication
sv: OpenID autenticering

en: Options
sv: Inställningar

en: Options for <code><strong>%1$s</strong></code>: <em>%2$s</em>
sv: Alternativ för <code><strong>%1$s</strong></code>: <em>%2$s</em>

en: Options for <em>%s</em>
sv: Alternativ för <em>%s</em>

en: Order alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

en: Order by most used
sv: Sortera efter mest använd

en: Orientation
sv: Orientering

en: Original Height
sv: Originalhöjd

en: Original Time Taken
sv: Originaltid för skapande

en: Original Width
sv: Originalbredd

en: Originating Program
sv: Ursprungsprogram

en: Other
sv: Andra

en: Other text files
sv: Andra textfiler

en: Out of Focus
sv: Oskarp

en: Outgoing mail server
sv: Utgående e-postserver

en: Outgoing mail server.
sv: Utgående e-postserver.

en: Over Exposure
sv: Överexponerad

en: Overview
sv: Överblick

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: PHP <code>%s support</code> for configured Database [is experimental]
sv: PHP <code>%s stöd</code> för vald databas [är experimentel]

en: PHP <code>%s support</code> for configured Database [is not installed]
sv: PHP <code>%s stöd</code> för vald databas [ej installerad]

en: PHP <code>%s</code> support
sv: PHP <code>%s</code> stöd

en: PHP <code>%s</code> support [is not installed]
sv: PHP <code>%s</code> stöd [ej installerat]

en: PHP <code>%s</code> support for configured Database
sv: PHP <code>%s</code> stöd för vald databas

en: PHP <code>Register Globals</code> [is set]
sv: PHP <code>Register Globals</code> [är satt]

en: PHP <code>Safe Mode</code> [is set]
sv: PHP <code>Safe Mode</code> [aktiverad]

en: PHP <code>gettext()</code> support
sv: PHP <code>gettext()</code>-stöd

en: PHP <code>gettext()</code> support [is not present]
sv: PHP <code>gettext()</code> stöd [saknas]

en: PHP <code>magic_quotes_gpc</code> [is enabled]
sv: PHP <code>magic_quotes_gpc</code> [aktiverad]

en: PHP <code>mbstring</code> package
sv: PHP <code>mbstring</code>-paket

en: PHP <code>mbstring</code> package [Your internal character set is <strong>%s</strong>]
sv: PHP <code>mbstring</code>-paket [Din interna teckenuppsättning är <strong>%s</strong>]

en: PHP <code>mbstring</code> package [is not present and <code>iconv()</code> is not working]
sv: PHP <code>mbstring</code>-paket [finns inte och <code>iconv()</code> fungerar ej]

en: PHP <code>mbstring</code> package [is not present]
sv: PHP <code>mbstring</code>-paket [saknas]

en: PHP <code>setlocale()</code> failed
sv: PHP <code>setlocale()</code> misslyckades

en: PHP Error reporting: <strong>%s</strong>
sv: PHP felrapport: <strong>%s</strong>

en: PHP GD library <em>%s</em>
sv: PHP GD bibliotek <em>%s</em>

en: PHP Imagick library <em>%s</em>
sv: PHP Imagick bibliotek <em>%s</em>

en: PHP Register globals presents a security risk to any PHP application. See <a href="http://php.net/manual/en/security.globals.php"><em>Using Register Globals</em></a>. Zenphoto refuses to operate under these conditions. Change your PHP.ini settings to <code>register_globals = off</code>.
sv: PHP Register globals innnebär en risk för alla  PHP applikationer. Kolla <a href="http://php.net/manual/sv/security.globals.php"><em>Using Register Globals</em></a>. Zenphoto vägrar att köra under dessa omständigheter. Ändra i PHP.ini till <code>register_globals = off</code>.

en: PHP Safe Mode Restrictions in effect!
sv: PHP Safe Mode restriktioner är aktiva.

en: PHP graphics image support
sv: PHP-grafik bildstöd

en: PHP memory limit: <strong>%1$s</strong> (Note: Your server might allocate less!)
sv: PHP minnesgräns: <strong>%1$s</strong> (Notera: Din server kanske allokerar mindre!)

en: PHP version %s
sv: PHP-Version %s

en: PHP version 5 or greater is required.
sv: PHP version 5 eller högre krävs

en: PHP version 5.2 or greater is required.
sv: PHP version 5.2 eller högre krävs

en: POP port number.
sv: POP portsnummer.

en: Page
sv: Sida

en: Page %1$u | Page %1$u
sv[0]: Sida %1$u
sv[1]: Sida %1$u

en: Page %1$u (Current Page) | Page %1$u (Current Page)
sv[0]: Sida %1$u (Aktuell Sida)
sv[1]: Sida %1$u (Aktuell Sida)

en: Page %u | Page %u
sv[0]: Sida %u
sv[1]: Sida %u

en: Page 1
sv: Sida 1

en: Page <em>%s</em> added
sv: Sidan <em>%s</em> tillagd

en: Page <em>%s</em> added but you need to give it a <strong>title</strong> before publishing!
sv: Sidan <em>%s</em> tillagd men du måste ge den en <strong>titel</strong> innan publicering!

en: Page <em>%s</em> updated
sv: Sidan <em>%s</em> uppdaterad

en: Page Comments RSS
sv: RSS-flöde för kommentarer

en: Page delete failed!
sv: Kunde inte radera sida!

en: Page error: %2$s (%1$s)
sv: Sidfel: %2$s (%1$s)

en: Page list
sv: Sidlista

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Page successfully deleted!
sv: Radering av sidan lyckades!

en: Page {%u} | Page {%u}
sv[0]: Sida {%u}
sv[1]: Sida {%u}

en: Page: %s
sv: Sida: %s

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages (%s)
sv: Sidor (%s)

en: Pages Rule
sv: Sidregel

en: Pages and Articles
sv: Sidor och Artiklar

en: Pages list length
sv: Längd för sidlista

en: Pages list prev and next links
sv: Sidorna visar föregående och nästa länkar

en: Panning
sv: Panorering

en: Partial
sv: Delvis

en: Password
sv: Lösenord

en: Password characters:
sv: Lösenordstecken:

en: Password for the search guest user. If this is set, visitors must know this password to view search results.
sv: Lösenord för sök gästanvändare. Om denna används måste besökare känna till lösenordet för att kunna visa sökresultat.

en: Password for the search guest user. click on <em>Search password</em> to change.
sv: Lösenord för användare med sökrättigheter. Klicka på  <em>Söklösenord</em> för att ändra.

en: Password hash seed: <span><small style="color:gray">%s</small></span>
sv: Löserords frö: <span><small style="color:gray">%s</small></span>

en: Password hint:
sv: Lösenordsvink:

en: Password may not be empty!
sv: Lösenordet får inte vara blankt!

en: Password must be at least %u characters
sv: Lösenordet måste vara minst %u tecken långt

en: Password must contain at least one of %s
sv: Lösenordet måste innehålla åtminstone ett av följande %s

en: Password protected
sv: Lösenordsskyddad

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: Password reset request.<br />You may now set admin usernames and passwords.
sv: Lösenordsåterställning.<br/>Du kan nu konfigurera administratörens användarnamn och lösenord.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords must contain at least one of the characters from each of the groups. Groups are separated by "|". (Use "\|" to represent the "|" character in the groups.)
sv: Lösenord måste innehålla minst ett tecken av alla grupper. Grupper separeras med "|". (Använd "\|" för att representera "|" -tecknet i grupper.)

en: Pattern
sv: Mönster

en: Patterns to die on
sv: Mönster att dö på

en: Pause (to stop the slideshow without returning)
sv: Pause (för att stoppa bildspelet utan att återvända)

en: Perhaps there was a problem with the upload. You should check the following files:
sv: Det kan bero på uppladdningsproblem. Kontrollera följande filer:

en: Periodically backup the Zenphoto database.
sv: Ta periodisk backup på Zenphoto databasen.

en: Persian
sv: Persisk

en: Pet
sv: Husdjur

en: Phone field
sv: Telefonfält

en: Phone<strong>%s</strong>:
sv: Telefon<strong>%s</strong>:

en: Photo %1$u of %2$u
sv: Foto %1$u av %2$u

en: Photos
sv: Bilder

en: Photos %1$u-%2$u of %3$u
sv: Foton %1$u-%2$u av %3$u

en: Picture of the day
sv: Dagens bild

en: Place a checkmark on any pages which should not be protected by the gallery password.
sv: Markera alla sidor som inte ska skyddas av gallerilösenordet.

en: Place the downloaded themes in the <code>/themes</code> folder and they will be available for your use.
sv: Placera nedladdade teman i <code>/themes</code>-mappen och dom kommer att finnas tillgängliga för användning.

en: Place the package file in this folder.
sv: Placera paket filen i denna mapp.

en: Placeholders
sv: Platshållare

en: Places the latest 3 news articles from Zenphoto.org on the admin overview page.
sv: Placerar dom 3 senaste nyhetsartiklarna från Zenphoto.org på admindelens översiktssida.

en: Player background color gradient
sv: Spelarens färgtoning för bakgrund

en: Player height (Note this refers to the player window. The playlist display itself is styled via CSS.)
sv: Spelarhöjd (Notera att detta speglar spelarens fönster. Spellistan stylas genom CSS.)

en: Player height (ignored for <em>mp3</em> files.)
sv: Player-Höjd (används inte för <em>mp3s</em> filer.)

en: Player width (Note this refers to the player window. The playlist display itself is styled via CSS.)
sv: Spelarbredd (Notera att detta speglar spelarens fönster. Spellistan stylas genom CSS.)

en: Player width (ignored for <em>mp3</em> files.)
sv: Player-Bredd (används inte för <em>mp3s</em> filer.)

en: Please enter %1$s and %2$s. Thanks.
sv: Ange %1$s och %2$s. Tack.

en: Please enter the message you want to send.
sv: Skriv meddelandet du vill skicka.

en: Please enter your Wordpress database details:
sv: Var vänlig ange dina uppgifter för Wordpress databas:

en: Please try again
sv: Var vänlig försök igen

en: Plugin Articles
sv: Tilläggsartiklar

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Plugins provide optional functionality for Zenphoto.
sv: Insticksmoduler tillhandahåller extra funktioner för Zenphoto.

en: Polish
sv: Polska

en: Popular Tags
sv: Populära Taggar:

en: Ported to Zenphoto by Mark Galeassi and Stephen Billard
sv: Anpassat till Zenphoto av Mark Galeassi och Stephen Billard

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisisk (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
sv: Portugisisk (Portugal)

en: Post comments
sv: Skicka kommentarer

en: Postal code:
sv: Postnummer:

en: Postal code<strong>%s</strong>:
sv: Postnummer<strong>%s</strong>:

en: Powered by <a href="http://www.zenphoto.org" title="A simpler web album"><span id="zen-part">zen</span><span id="photo-part">PHOTO</span></a>
sv: Skapat med <a href="http://www.zenphoto.org" title="Ett enklare webb-album"><span id="zen-part">zen</span><span id="photo-part">PHOTO</span></a>

en: Pre-Cache Images
sv: Cacha bilder

en: Pre-cache images in %s
sv: Cacha bilder i %s

en: Preferred date representation
sv: Föredragen datumpresentation

en: Preset
sv: Förinställt

en: Prev Album
sv: Föregående album

en: Prev Page
sv: Föregående sida

en: Prev page
sv: Föregående sida

en: Prevent posts from this list of IP addresses
sv: Tillåt inga poster från dessa IP-adresser

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Image
sv: Föregående Bild

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Previous Release was %s
sv: Föregående Release var %s

en: Previous image
sv: Föregående Bild

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Prevtext
sv: Föregåendetext

en: Primitive environment
sv: Primitiv miljö

en: Prints an e-mail contact so that visitors may e-mail the site administrator.
sv: Skriv ut kontakt e-posten så att besökare kan skicka e-post till administratören.

en: Private comment (don't publish)
sv: Privat kommentar (visa ej)

en: Private comment:
sv: Privat Kommentar:

en: Private galleries are viewable only by registered users.
sv: Privata gallerier kan enbart ses av registrerade användare.

en: Private message
sv: Privat meddelande

en: Process changes
sv: Verkställ ändringar

en: Process extensions
sv: Hantera tillägg

en: Process the above changes.
sv: Genomför ovanstående ändringar.

en: Processed
sv: Behandlat

en: Program Action
sv: Sportprogram

en: Program Creative
sv: Kreativt program

en: Program version
sv: Programversion

en: Propagate un-published state
sv: Propagera opublicerat läge

en: Protected
sv: Skyddad

en: Protected objects
sv: Skyddade objekt

en: Protected view
sv: Skyddad visning

en: Provide the name of your database in the form above.
sv: Ange databasnamn i formuläret ovan.

en: Provides a means allowing users to select the image size to view.
sv: Möjliggör för användaren att välja vilken storlek på bild som visas.

en: Provides a means for placing a user login form or logout link on your theme pages.
sv: Tillhandahåller inloggningsformulär och utloggningslänk på dina temasidor.

en: Provides a means for placing a user registration form on your theme pages.
sv: Tillhandahåller ett sätt för att placera ett formulär för användarregistrering på dina temasidor.

en: Provides a quota management system to limit the sum of sizes of images a user uploads.
sv: Tillhandahåller ett quotahanteringssystem för att begränsa summan av storleken på bilder en användare laddar upp.

en: Provides a unified comment handling facility.
sv: Ger tillgång till kommentarhantering.

en: Provides management of users based on when they were created.
sv: Ger användare hantering baserat på när de skapades

en: Provides rudimentary user groups.
sv: Tillhandahåller rudimentära användargrupper.

en: Province/State
sv: Provins/Stat

en: Pseudo mailing handler for localhost testing.
sv: Pseudo mailhanterare för lokal test.

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish (override expiration)
sv: Publicera (åsidosätt utgångsdatum)

en: Publish albums
sv: Publicera album

en: Publish albums by default
sv: Publicera album som standard

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Publish images by default
sv: Publicera bilder som standard

en: Publish immediately (skip scheduling)
sv: Publicera direkt (ej schemalagd)

en: Publish the album %s
sv: Pulicera albumet %s

en: Publish the album so everyone can see it.
sv: Publicera albumet offentligt.

en: Publish waiting albums.
sv: Publicera väntande album.

en: Published
sv: Publicerat

en: Published/Not published/Scheduled for publishing
sv: Publicerad/Opublicerad/Schemalagd för publicering

en: Published/Un-published
sv: Publicerat/Opublicerat

en: Publishing options
sv: Publicerings alternativ

en: Purge HTML cache
sv: Rensa HTML-cache

en: Purge Image cache
sv: Radera Bildcache

en: Purge RSS cache
sv: Radera RSS-cache

en: Put a checkmark here to re-serve Zip Archive files if you are using the optional template function <em>printAlbumZip()</em> to enable visitors of your site to download images of an album as .zip files. If not checked that .zip file will be regenerated each time.
sv: Markera denna för att spara zip-filer om du använder dig av mall-funktionen <em>printAlbumZip</em> för att användare ska kunna ladda ner bilder från ett album som zip-filer. Om denna inte är markerad kommer zip-filen att re-genereras varje gång.

en: Quality ranges from 0 (worst quality, smallest file) to 100 (best quality, biggest file).
sv: Graden börjar från 0 (sämst kvalitet, minst fil) till 100 (bäst kvalitet, störst fil).

en: Queries the Zenphoto web site for the latest version and compares that with the one that is running.
sv: Frågar Zenphoto webbsida efter senaste version och jämför med den installerade.

en: Query %1$s Failed. Error: %2$s
sv: Query %1$s misslyckades. Fel: %2$s

en: Query ( %s ) Success.
sv: Query ( %s ) lyckades.

en: Query error: %s
sv: Frågefel: %s

en: Query failed :
sv: Fråga misslyckades :

en: Quicktime video height
sv: Quicktime videohöjd

en: Quicktime video width
sv: Quicktime videobredd

en: RSS cache cleared.
sv: RSS-cache rensat.

en: RSS cache expire
sv: RSS cache upphör

en: RSS enclosure:
sv: RSS-bilaga:

en: RSS feed item number
sv: Antal artiklar i RSS-flöde

en: RSS feed sort order:
sv: Sorteringsordning på RSS-flöde:

en: RSS feed text length
sv: Textlängd för RSS-flöde

en: RSS feeds
sv: RSS-flöde

en: RSS feeds enabled:
sv: Aktiverade RSS-flöden:

en: RSS hitcounter
sv: RSS träffräknare

en: Radio buttons
sv: Radio knappar

en: Radius
sv: Radie

en: Random images
sv: Slumpmässiga bilder

en: Random picture...
sv: Slumpmässig bild...

en: Rating %2$.1f (%1$u vote) | Rating %2$.1f (%1$u votes)
sv[0]: Betyg %2$.1f (%1$u röst)
sv[1]: Betyg %2$.1f (%1$u röster)

en: Rating: %1$u (Votes: %2$u)
sv: Värde: %1$u (Röster: %2$u)

en: Read more
sv: Läs mer

en: Recast vote
sv: Rösta om

en: Recent images
sv: Nyaste bilderna

en: Recently Updated Galleries
sv: Nyligen uppdaterade gallerier

en: Record
sv: Logga

en: Record login failures, successes, or all attempts.
sv: Logga misslyckade, lyckade eller alla inloggningsförsök.

en: Record logon attempts of
sv: Logga inloggningsförsök av

en: Red Eye
sv: Röda-ögon-reducering

en: Red Eye Reduction
sv: Röda-ögon-reducering

en: Red Eye, Auto-Mode
sv: Röda-ögon-reducering, Autoläge

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
sv: Röda-ögon-reducering, Autoläge, Återvändande ljus detekterades

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
sv: Röda-ögon-reducering, Autoläge, Återvändande ljus detekterades inte

en: Red Eye, Compulsory Flash
sv: Röda-ögon-reducering, Fyllnads-blixt

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
sv: Röda-ögon-reducering, Fyllnads-blixt, Återvändande ljus detekterades

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
sv: Röda-ögon-reducering, Fyllnads-blixt, Återvändande ljus detekterades inte

en: Red Eye, Return light detected
sv: Röda-ögon-reducering, Återvändande ljus detekterades

en: Red Eye, Return light not detected
sv: Röda-ögon-reducering, Återvändande ljus detekterades inte

en: Red-Eye Reduction
sv: Röda-ögon-reducering

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Database
sv: Uppdatera databasen

en: Refresh Metadata
sv: Uppdatera Metadata

en: Refresh image metadata.
sv: Uppdatera bildmetadata.

en: Refresh metadata
sv: Uppdatera Metadata

en: Refresh metadata for the album %s
sv: Uppdatera metadata för albumet %s

en: Refresh metadata in the album %s
sv: Uppdatera metadata för %s -albumet

en: Refresh the Database
sv: Uppdatera databasen

en: Refreshing cache for %s
sv: Uppdaterar cache för %s

en: Register
sv: Registrera

en: Register for this site
sv: Registrera för denna sida

en: Registration confirmation
sv: Registreringsbekräftelse

en: Registration failed.
sv: Registrering misslyckades.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Rename File
sv: Byt namn på filen

en: Rename Folder
sv: Byt namn på mapp

en: Rename tags
sv: Byt namn på taggar

en: Renew
sv: Förnya

en: Replicate IPTC metadata
sv: Replikera IPTC metadata

en: Reply
sv: Svara

en: Reply:
sv: Svar:

en: Request URI: [ <code>%s</code> ]
sv: Efterfrågad URI: [ <code>%s</code> ]

en: Request the crawler to revisit the page after x days.
sv: Begär att crawlern besöker sidan efter x antal dagar.

en: Require
sv: Krävs

en: Require confirmation
sv: Begär verifiering

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset %s
sv: Återställ %s

en: Reset album thumbnails to either random or %s
sv: Återställ albumets tumnaglar till slumpmässig eller %s

en: Reset album thumbs
sv: Återställ albumets tumnaglar

en: Reset all hitcounters
sv: Återställ alla träffräknare

en: Reset all ratings
sv: Återställ alla betyg

en: Reset hitcounter
sv: Återställ Träffräknare

en: Reset hitcounter (%u hits)
sv: Återställ träffräknare (%u hits)

en: Reset hitcounter (Hits: %1$s)
sv: Återställ träffräknare (Träffar: %1$s)

en: Reset hitcounters
sv: Återställ visningsräknare

en: Reset hitcounters for album %s
sv: Återställ visningsräknare för album %s

en: Reset hitcounters for the album %s
sv: Återställ visningsräknare för albumet %s

en: Reset individual image layouts
sv: Återställ alla bildlayouter till standard

en: Reset rating (%u stars)
sv: Återställ betyg (%u stjärnor)

en: Reset rating (unrated)
sv: Återställ betyg (icke betygsatt)

en: Reset search
sv: Återställ sök

en: Reset to the default cropping
sv: Återställ till standardbeskärning

en: Reset your album thumbnails
sv: Återställ dina albumtumnaglar

en: Resets all hitcounters in the album.
sv: Återställer alla bildvisningsräknare i albumet

en: Restore completed
sv: återställning färdig

en: Restore completed using %s compression
sv: återställning färdig med %s komprimering

en: Restore encountered exceptions
sv: Återställning stötte på problem

en: Restore failed
sv: Återställning misslyckades

en: Restore the Database
sv: Återställ databasen

en: Restore the tables in your database from a previous backup.
sv: Återställ tabellerna i din databas från en tidigare säkerhetskopia.

en: Return to %s
sv: Tillbaka till %s

en: Return to Zenphoto
sv: Tillbaka till Zenphoto

en: Revert rights
sv: Återkalla rättigheter

en: Review images
sv: Granska bilder

en: Review images older than: %s
sv: Granska bilder äldre än: %s

en: Revisit after
sv: Återbesök efter

en: Right
sv: Höger

en: Rights
sv: Rättigheter

en: Rights migration failed.
sv: Migrering av rättigheter misslyckades.

en: Robots
sv: Robotar

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Rotate 270 CW
sv: Rotera 270 Grad medurs

en: Rotate 90 CW
sv: Rotera 90 Grad medurs

en: Run interval
sv: Körningsintervall

en: Russian (Russia)
sv: Ryska (Ryssland)

en: Russian (Ukraine)
sv: Ryska (Ukraina)

en: SEO Cleaner
sv: SEO rensare

en: SEO cleaner
sv: SEO rensare

en: SHOW
sv: VISA

en: SHOW TABLES failed!
sv: SHOW TABLES misslyckades!

en: SMTP Error: Could not authenticate.
sv: SMTP fel: Kunde inte autenticera.

en: SMTP Error: Could not connect to SMTP host.
sv: SMTP fel: Kunde inte ansluta till mailserver.

en: SMTP Error: Data not accepted.
sv: SMTP fel: Data accepterades inte.

en: SMTP Error: The following recipients failed:
sv: SMTP fel: De följande mottagarna misslyckades:

en: SMTP port number.
sv: SMTP portsnummer.

en: SMTP server error:
sv: SMTP server fel:

en: SPAM blacklist <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">regular expressions</a> (separate with spaces)
sv: SPAM-svartlista <a href="http://de.wikipedia.widearea.org/wiki/Regul%E4rer_Ausdruck">regular expressions</a> (separera med mellanslag)

en: SPAM blacklist words (separate with commas)
sv: Svartlistade-SPAM-ord (separera med kommatecken)

en: SQLite Error: Zenphoto received the error <em>%s</em> when connecting to the database server.
sv: SQLite-Fel: Zenphoto mottog felet <em>%s</em> när den skulle ansluta mot databasservern.

en: SXGA Basic
sv: SXGA standard

en: SXGA Fine
sv: SXGA fin

en: SXGA Normal
sv: SXGA normal

en: Sample CAPTCHA image
sv: Exempel på CAPTCHA bild

en: Satellite
sv: Satellit

en: Saturation Setting
sv: Färgmättnad

en: Save
sv: Spara

en: Saved
sv: Sparat

en: Saving
sv: Sparar

en: Scheduled for published
sv: Schemalagd för publicering

en: Script page
sv: Script sida

en: Search
sv: Sök

en: Search IPs
sv: Sök IP-nummer

en: Search album
sv: Sök album

en: Search album: %s | Search albums: %s
sv[0]: Sök album: %s
sv[1]: Sök album: %s

en: Search albums
sv: Sök album

en: Search behavior settings.
sv: Sökbeteendeinställningar.

en: Search behavior settings:
sv: Sökbeteende:

en: Search category
sv: Sök kategori

en: Search category: %s | Search categories: %s
sv[0]: Sök kategori: %s
sv[1]: Sök kategorier: %s

en: Search criteria:
sv: sökbegrepp:

en: Search does partial matches on all fields selected with the possible exception of <em>Tags</em>. This means that if the field contains the search criteria anywhere within it a result will be returned. If <em>exact</em> is selected for <em>Tags</em> then the search criteria must exactly match the tag for a result to be returned.
sv: Sök gör partiella matchningar på alla fält med möjligheten att utesluta <em>Taggar</em>. Detta innebär att om något fält innehåller sök-kriteriet så kommer det att presenteras som ett resultat. Om <em>exakt</em> är vald för <em>Taggar</em>,  måste sök-kriteriet matcha taggen för att resultat ska returneras.

en: Search fields:
sv: Sök fält:

en: Search gallery
sv: Sök galleriet

en: Search guest user:
sv: Sök gästanvändare:

en: Search news
sv: Sök nyheter

en: Search pages
sv: Sök sidor

en: Search password hint:
sv: Sök-lösenordsvink:

en: Search password:
sv: Söklösenord:

en: Search statistics
sv: Sök statestik

en: Search within album
sv: Sök inom album

en: Search within category
sv: Sök inom kategori

en: Secret
sv: Hemlig

en: Secure mail
sv: Säker e-post

en: See also the <a href="?tab=theme">Theme Options</a> tab for theme specific image options.
sv: Se även under fliken<a href="?tab=theme">Temainställningar</a> för temaspecifika alternativ.

en: See the troubleshooting guide on zenphoto.org for details.
sv: Se felsökningsguiden på zenphoto.org för detaljer.

en: Select
sv: Välj

en: Select a file to edit from the list on your right hand. Keep in mind that you can <strong>break everything</strong> if you are not careful when updating files.
sv: Välj fil att redigera från höger sida. Kom ihåg att du kan ha <strong>sönder saker</strong> om du inte är varsam vid filuppdatering.

en: Select a logo (PNG files in the <em>%s/images</em> folder) or leave empty for text logo.
sv: Välj en logotyp (PNG-fil i mappen <em>%s/images</em>) eller lämna fältet tomt för text-logotyp.

en: Select a page to edit or drag the pages into the order, including subpage levels, you wish them displayed.
sv: Välj en sida att redigera eller dra sidorna, inklusive undersidor, till den ordningsföljd du vill visa dem.

en: Select album layout:
sv: Välj album layout:

en: Select an album to edit its description and data, or <a href="?page=edit&amp;album=%s&amp;massedit">mass-edit</a> all first level subalbums.
sv: Välj ett album för att redigera dess beskrivning och data, eller <a href="?page=edit&amp;album=%s&amp;massedit">mass-redigera</a> alla förstanivå underalbum.

en: Select an album to edit its description and data, or <a href="?page=edit&amp;massedit">mass-edit</a> all gallery level albums.
sv: Välj ett album för att redigera dess beskrivning och data, eller <a href="?page=edit&amp;massedit">mass-redigera</a> alla album på gallerinivå.

en: Select default album image layout:
sv: Välj standard album layout

en: Select files
sv: Välj filer

en: Select image size
sv: Välj bildstorlek

en: Select layout:
sv: Välj layout:

en: Select the <em>CAPTCHA</em> generator to be used by Zenphoto.
sv: Välj vilken <em>CAPTCHA</em>-skapare Zenphoto ska använda.

en: Select the colors of the theme
sv: Välj färger för temat

en: Select the database restore file:
sv: Välj återställningsfil:

en: Select the kind of map controls.
sv: Välj typ av kartkontroller.

en: Select the level of protection for full sized images. <em>Download</em> forces a download dialog rather than displaying the image. <em>No&nbsp;access</em> prevents a link to the image from being shown. <em>Protected&nbsp;view</em> forces image processing before the image is displayed, for instance to apply a watermark or to check passwords. <em>Unprotected</em> allows direct display of the image.
sv: Välj graden av skydd för originalbilder. <em>Nedladdning</em> påtvingar en nedladdningsdialog istället för att visa bilden. <em>Ingen&nbsp;accestillgångs</em> förhindrar att en länk till bilden visas. <em>Skyddad&nbsp;visning</em> påtvingar bildhantering, till exempel för att applicera vattenmärke eller kontrollera lösenord. <em>Oskyddad</em> tillåter direkt visning av bilden.

en: Select the mail protocol you wish to be used.
sv: Välj vilket protokoll som skall användas.

en: Select the map types that are allowed.
sv: Välj karttyper som är tillåtna.

en: Select the theme personality
sv: Välj temavariant

en: Select to link to the image page of the image, to the album the image is in, no link at all or a custom URL.
sv: Välj för att länka till bildsidan för bilden, till albumet som bilden finns i, ingen länk eller en anpassad URL.

en: Select users:
sv: Välj användare:

en: Select what you want for the six special slides.
sv: Välj vad du vill inkludera i dessa sex special-bildspel.

en: Selected items marked as spam
sv: Valda poster markerade som skräp

en: Selected items published
sv: Valda objekt publicerade

en: Selected items unpublished
sv: Valda objekt avpublicerade

en: Selector
sv: Välj

en: Send another mail
sv: Skicka ytterligare e-post

en: Send copy
sv: Skicka kopia

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: Send mail
sv: Skicka e-post

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Server date: %s
sv: Serverdatum: %s

en: Server protocol:
sv: Serverprotokoll:

en: Server seems not to be Apache or Apache-compatible, <code>.htaccess</code> not required.
sv: Servern verkar inte vara en Apache eller Apache-kompatibel server, <code>.htaccess</code> behövs ej.

en: Set %s as your theme
sv: Använd %s som tema

en: Set <em>%s</em> theme options
sv: Välj <em>%s</em> temaalternativ

en: Set <em>Multi-lingual</em> to enable multiple languages for database fields.
sv: Välj <em>Flerspråkig</em> för att tillåta flera språk i databasfält.

en: Set File/Folder permissions to %s.
sv: Fil/Map-rättigheter satta till %s

en: Set all subalbums of an un-published album to un-published.
sv: Sätt alla underalbum till opublicerade album som opublicerade.

en: Set default options for %s
sv: Välj förinställda värden för %s

en: Set defaults for album publishing and image visibility.
sv: Välj standardinställningar för album- och bildpublicering.

en: Set group rights and select one or more albums for the users in the group to manage. Users with <em>User admin</em> or <em>Manage all albums</em> rights can manage all albums. All others may manage only those that are selected.
sv: Sätt grupprättigheter och välj ett eller flera album som användarna i gruppen kan administrera. Användare med <em>Administratör</em> eller <em>Hantera alla album</em>-rättigheter kan hantera alla album. Alla andra användare kan hantera endast tilldelade.

en: Set if the <code>%s</code> field should be required, just shown or omitted
sv: Markera om <code>%s</code>-fältet krävs, visas eller utelämnas

en: Set the image order by dragging them to the positions you desire.
sv: Välj sorteringsordning för bilderna genom att dra dom dit du vill.

en: Set this to the <em>menu_manager</em> menu set you wish to use.
sv: Välj här vilken <em>menu_manager</em> menytyp du vill använda.

en: Set to enable tag cloud for album page.
sv: Välj för att aktivera tagg moln för detta album.

en: Set to enable the CombiNews feature to show news articles and latest gallery items together on the news section's overview page(s).
sv: Sätt för att aktivera så att CombiNews funktionen visar nyhetsartiklar och senaste galleriobjekt på nyhetsavdelningens översiktssida.

en: Set to show the image description with every item if using the CombiNews mode <em>latest images by album</em> only. Printed as a paragraph.
sv: Markera för att visa bildbeskrivning med varje bild i CombiNews-läget <em>senaste bilder efter album</em>. Visad som en paragraf.

en: Set to show the image title with every item if using the CombiNews mode <em>latest images by album</em> only. Printed as h4-headline.
sv: Markera för att visa bildtitel med varje bild i CombiNews-läget <em>senaste bilder efter album</em>. Visad som en h4-överskrift.

en: Set to use <em>SSL</em> protocol.
sv: Välj för att använda <em>SSL</em> protokoll.

en: Sets all hitcounters to zero.
sv: Nollställer alla träffräknare.

en: Sets all ratings to unrated.
sv: Sätter alla betyg till ej betygsatt.

en: Setting <code>Treat spaces as</code> to <em>OR</em> will cause search to trigger on any of the words in a string separated by spaces. Setting it to <em>AND</em> will cause the search to trigger only when all strings are present. Leaving the option unchecked will treat the whole string as a search target.
sv: <code>Hantera mellanslag som </code><em>ELLER</em> söker på något ord i söksträngen som separerats med mellanslag. Vid <em>OCH</em> måste alla strängar finnas. Omarkerad söker Zenphoto efter hela söksträngen.

en: Setting <em>mbstring.internal_encoding</em> to <strong>UTF-8</strong> in your <em>php.ini</em> file is recommended to insure accented and multi-byte characters function properly.
sv: Det är rekommenderat att ändra <em>mbstring.internal_encoding</em>till <strong>UTF-8</strong> i din <em>php.ini</em>-fil för att specialtecken och multi-byte tecken ska visas korrekt.

en: Setting this option places thumbnails in the album thumbnail selection list (the dropdown list on each album's edit page). In Firefox the dropdown shows the thumbs, but in IE and Safari only the names are displayed (even if the thumbs are loaded!). In albums with many images loading these thumbs takes much time and is unnecessary when the browser won't display them. Uncheck this option and the images will not be loaded.
sv: Välj för att visa tumnaglar i albumets tumnagel väljare (rullgardinsmenyn på varje albums redigeringssida). I firefox ser man tumnaglarna i rullgardinsmenyn, men i IE och Safari ser man endast namnen. I album med många bilder tar det lång tid att ladda tumnaglarna och är onödigt om webbläsaren ändå inte stödjer dom. Avmarkera för att inte visa tumnaglar i rullgardinsmenyn.

en: Setting which defines how video is scaled on the video screen. Available options are:<br /><em>fit</em>: Fit to window by preserving the aspect ratio encoded in the file's metadata.<br /><em>half</em>: Half-size (preserves aspect ratio)<br /><em>orig</em>: Use the dimensions encoded in the file. If the video is too big for the available space, the video is scaled using the 'fit' option.<br /><em>scale</em>: Scale the video to fill all available space. This is the default setting.
sv: Inställning som definierar hur video skalas på skärmen. Tillgängliga alternativ är:<br /><em>passa</em>: Passa till videofönster och behåll aspekt.<br /><em>halv</em>: Halv storlek (behåller aspekten)<br /><em>orig</em>: Använd dimensioner från videofilen. Om videon är för stor för tillgängligt utrymme skalas videon enligt 'passa' alternativet.<br /><em>skala</em>: Skala video att fylla hela utrymmet. Detta är standardinställningen.

en: Setup
sv: Installation

en: Setup cookie test successful
sv: Cookietest lyckades

en: Setup cookie test unsuccessful
sv: Cookietest misslyckades

en: Setup could not change the folder permissions from <em>%1$s</em> (<code>0%2$o</code>) to <em>%3$s</em> (<code>0%4$o</code>). You will have to set the permissions manually. See the <a href="http://www.zenphoto.org/news/troubleshooting-zenphoto#29">Troubleshooting guide</a> for details on Zenphoto permissions requirements.
sv: Setup kunde inte ändra mapprättigheter från <em>%1$s</em> (<code>0%2$o</code>) till <em>%3$s</em> (<code>0%4$o</code>). Du måste ändra manuellt. Se <a href="http://www.zenphoto.org/news/troubleshooting-zenphoto#29">Fölsökningsguiden</a> för detaljer angående zenphotos rättighetskrav.

en: Setup could not create a <em>robots.txt</em> file.
sv: Installationen kunde inte skapa en <em>robots.txt</em> fil.

en: Setup could not create the following subfolders:<br />%s
sv: Installationen kunde inte skapa följande undermappar:<br />%s

en: Setup could not find the  <em>example_robots.txt</em> file.
sv: Installationen kunde inte hitta  <em>example_robots.txt</em> filen.

en: Setup did not create a <em>robots.txt</em> file because one already exists.
sv: Installationen skapade inte <em>robots.txt</em> fil eftersom den finns redan.

en: Setup failed.
sv: Installation misslyckades.

en: Setup was not able to create this file. You will need to edit the <code>zp-config.php.source</code> file as indicated in the file's comments and rename it to <code>zp-config.php</code>. Place the file in the %s folder.
sv: Installationen kunde inte skapa denna fil. Du behöver redigera <code>zp-config.php.source</code> filen som visas i filens kommentarer och byta namn till <code>zp-config.php</code>. Placera filen i %s -mappen.

en: Setup was not able to write to the file change RewriteBase match the install folder.
sv: Setup kunde inte skriva till filen, ändra RewriteBase så den stämmer med installationskatalogen.

en: Sharpen:
sv: Skärpning:

en: Sharpness Setting
sv: Skärpeinställning

en: Should the video start automatically. Yes if selected. (NOTE: Probably because of a flowplayer bug mp3s are always autoplayed.)
sv: Ska videon startas automatiskt?. Ja, om vald. (NOTERA: Troligtvis pga. en bugg i flowplayer spelas MP3:or alltid upp automatiskt.)

en: Show
sv: Visa

en: Show %u album level | Show %u album levels
sv[0]: Show %u albumnivå
sv[1]: Show %u albumnivåer

en: Show album description
sv: Visa albumbeskrivning:

en: Show counts
sv: Visa antal

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Show details for user %s
sv: Visa detaljer för användare %s

en: Show fewer results
sv: Visa färre resultat

en: Show filesize of download items
sv: Visa filstorlek av nerladdade objekt

en: Show image description
sv: Visa bildbeskrivning

en: Show more results
sv: Visa fler resultat

en: Show previous vote
sv: Visa föregående röst

en: Show rating
sv: Visa betyg

en: Show theme for:
sv: Visa tema för:

en: Show theme for:
sv: Visa tema för:

en: Show title
sv: Visa titel

en: Show/hide
sv: Göm/Visa

en: Shows all database table and field info for quick reference.
sv: Visar alla databas tabeller och fältinformation för snabbreferens.

en: Shows statistical graphs and info about your gallery's images and albums.
sv: Visar statistiska grafer och information om ditt galleri och dess bilder och album.

en: Shutter Priority
sv: Slutarprioritet

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Sidecar file extension
sv: Sidofiltyp

en: Signing Error:
sv: Signeringsfel:

en: Simpleviewer requires <em>mod_rewrite</em> to be set. Simpleviewer is disabled.
sv: Simpleviewer kräver att <em>mod_rewrite</em> är aktiverat. Simpleviewer är avaktiverad.

en: Single/Timer
sv: Singel/Timer

en: Sinhala
sv: Singalesiska

en: Site email:
sv: Webbplatsens e-post:

en: Sitemap files are being generated...Patience please.
sv: Skapar webbplatskarta...

en: Size of RSS feed images:
sv: Storlek på bilder i RSS-flöden:

en: Sized image as set in Zenphoto's options.
sv: Anpassad bild efter Zenphoto inställningar

en: Sized image/multimedia item
sv: Anpassad bild/multimedia objekt

en: Slide height
sv: Bildspelhöjd

en: Slide width
sv: Bildspelsbredd

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Slovak
sv: Slovakisk

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Slow Shutter
sv: Långsam slutare

en: Slow Synchro
sv: Långsam synkronisering

en: Small
sv: Liten

en: Snow
sv: Snö

en: Soft
sv: Mjuk

en: Something that indicates that the article text is shortened, ' (...)' by default.
sv: Någonting som visar att artikelns text är förkortad, '(...)' är standard.

en: Something went wrong...
sv: Något gick snett...

en: Sorry, no image matches found. Try refining your search.
sv: Inga bildträffar. Ändra sökbegrepp.

en: Sorry, no matches for <em>%s</em>. Try refining your search.
sv: Inga träffar för <em>%s</em>. Ändra sökbegrepp.

en: Sorry, no matches found. Try refining your search.
sv: Inga träffar. Ändra sökbegrepp.

en: Sort Gallery
sv: Sortera galleriet

en: Sort album images
sv: Sortera albumbilder

en: Sort gallery by:
sv: Sortera galleriet efter:

en: Sort images by:
sv: Sortera bilder efter:

en: Sort order for the albums on the index of the gallery. Custom sort values must be database field names. You can have multiple fields separated by commas. This option is also the default sort for albums and subalbums.
sv: Sorteringsordning för album på indexsidan av galleriet. Anpassade sorteringsvärden måste finnas som fält i databasen. Du kan ha flera fält separerade av komman. Denna inställning påverkar även album och underalbum.

en: Sort order saved.
sv: Sorteringsordning sparad.

en: Sort subalbums
sv: Sortera underalbum

en: Sort subalbums by:
sv: Sortera album efter:

en: Sort the tags alphabetically
sv: Sortera taggar alfabetiskt

en: Sort the tags by most used
sv: Sortera taggar efter mest använd

en: Spam filter:
sv: Spamfilter:

en: Spam filter: <strong>%s</strong>
sv: Spamfilter: <strong>%s</strong>

en: Spanish (Argentina)
sv: Spanska (Argentina)

en: Spanish (Bolivia)
sv: Spanska (Bolivien)

en: Spanish (Chile)
sv: Spanska (Chile)

en: Spanish (Columbia)
sv: Spanska (Columbia)

en: Spanish (Costa Rica)
sv: Spanska (Costa Rica)

en: Spanish (Dominican Republic)
sv: Spanska (Dominikanska Republiken)

en: Spanish (Ecuador)
sv: Spanska (Ecuador)

en: Spanish (El Salvador)
sv: Spanska (El Salvador)

en: Spanish (Guatemala)
sv: Spanska (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
sv: Spanska (Honduras)

en: Spanish (Latin America)
sv: Spanska (Latinamerika)

en: Spanish (Mexico)
sv: Spanska (Mexiko)

en: Spanish (Nicaragua)
sv: Spanska (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
sv: Spanska (Panama)

en: Spanish (Paraguay)
sv: Spanska (Paraguay)

en: Spanish (Peru)
sv: Spanska (Peru)

en: Spanish (Puerto Rico)
sv: Spanska (Puerto Rico)

en: Spanish (Spain)
sv: Spanska (Spanien)

en: Spanish (United States)
sv: Spanska (USA)

en: Spanish (Uruguay)
sv: Spanska (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
sv: Spanska (Venezuela)

en: Specifies whether the controlbar should be hidden when the user is not actively using the player.
sv: Specifierar om kontrollpanelen ska gömmas vid inaktivitet.

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed of the transition in milliseconds.
sv: Övergångshastighet i Millisekunder.

en: Splash image
sv: Splashbild

en: Split stars
sv: Delade stjärnor

en: Sports
sv: Sport

en: Spot
sv: Punkt

en: Spot-focusing
sv: Punktfokus

en: Standard Light A
sv: Standard Ljus A

en: Standard Light B
sv: Standard Ljus B

en: Standard Light C
sv: Standard Ljus C

en: Standard thumbnails will be scaled to %u pixels.
sv: Standard tumnaglar kommer att skalas om till %u pixlar.

en: State
sv: Stat

en: State:
sv: Stat:

en: Static HTML Cache folder could not be created. Please try to create it manually via FTP with chmod 0777.
sv: Statisk HTML cache-mapp kunde inte skapas. Var vänlig försök att skapa den manuellt med FTP och chmod 0777.

en: Static HTML cache expire
sv: Utgångsdatum för statisk HTML-cache

en: Statistics for RSS feeds
sv: Statistik för RSS-flöden

en: Statistics for news categories
sv: Statistik för nyhetskategorier

en: Stop and return to album or image page
sv: Stoppa och återvänd till album eller bildsidan

en: Street field
sv: Gatufält

en: Street:
sv: Gata:

en: Street<strong>%s</strong>:
sv: Gata<strong>%s</strong>:

en: Strings generated internally by PHP may not display correctly. (e.g. dates)
sv: Strängar som genereras internt kanske inte visas korrekt(ex.vis. Datum).

en: Style sheets (.css)
sv: Formatmallar (.css)

en: Sub-location
sv: Underavdelning

en: Subalbum List
sv: Subalbum-översikt

en: Subalbums
sv: Undermappar

en: Subject Distance
sv: Objektavstånd

en: Subject field
sv: Ämnesfält

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subject: %s
sv: Ämne: %s

en: Subject<strong>%s</strong>:
sv: Ämne<strong>%s</strong>:

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit &raquo;
sv: Skicka &raquo;

en: Subscribe to comments
sv: Prenumerera på kommentarer

en: Success
sv: Lyckades

en: Successful attempts
sv: Lyckade inloggningar

en: Sunny
sv: Soligt

en: Superfine
sv: Superfin

en: Swedish (Finland)
sv: Svenska (Finland)

en: Swedish (Sweden)
sv: Svenska (Sverige)

en: Systems Check:
sv: Systemkontroll:

en: Table creation failure:<br />Query: %1$s<br />Error: %2$s
sv: Fel vid skapande av tabeller:<br />Query: %1$s<br />Error: %2$s

en: Table prefix: <strong>%1$s</strong>
sv: Tabell-prefix: <strong>%1$s</strong>

en: Table prefix: no prefix
sv: Tabell prefix: inget prefix

en: Tag <em>%s</em> added
sv: Tagg <em>%s</em> tillagd

en: Tag Management
sv: Hantera taggar

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags added for images of selected items
sv: Taggar tillagda för bilder av valda objekt

en: Tags added selected items
sv: Taggar tilllaggda för valda objekt

en: Tags added to articles of selected items
sv: Taggar tillagda till artikla av valda objekt

en: Tags added to selected items
sv: Taggar tillagda till valda objekt

en: Tags and attributes allowed in comments, descriptions, and other fields.
sv: Taggar och attribut tillåtna i kommentarer, beskrivningar och andra fält.

en: Tags cleared for images of selected items
sv: Taggar readerade för bilder av valda objekt

en: Tags cleared for selected items
sv: Taggar borttagna för valda objekt

en: Tags cleared from articles of selected items
sv: Taggar raderade från artiklar av valda objekt

en: Tags cleared from selected items
sv: Taggar raderade från valda objekt

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Tamil
sv: Tamilska

en: Template:
sv: Mall:

en: Terrain
sv: Terräng

en: Test the messages of deprecated functions.
sv: Testmedelande för föråldrade funktioner.

en: Testing %s.
sv: Testar %s

en: Text wrap
sv: Radbyte text

en: Thai
sv: Thailändska

en: Thank you for registering.
sv: Tack för att du registrerade dig.

en: Thanks text
sv: Tacktext

en: That name is already used.
sv: Det namnet används redan.

en: The <code>$_zp_conf_vars</code> variable is not an array. Zenphoto has not been instantiated correctly.
sv: <code>$_zp_conf_vars</code>-variabeln är ingen array. Zenphoto har inte instantierats korrekt.

en: The <em>.htaccess</em> file in your root folder is not the same version as the one distributed with this version of Zenphoto. If you have made changes to <em>.htaccess</em>, merge those changes with the <em>%s/htaccess</em> file to produce a new <em>.htaccess</em> file.
sv: <em>.htaccess</em> filen i din rotkatalog har inte samma version som filen som distribueras med denna version av Zenphoto. Om du har gjort ändringar i <em>.htaccess</em>, sammanfoga ändringarna med <em>%s/htaccess</em> filen för att skapa en ny <em>.htaccess</em> fil.

en: The <em>SHOW GRANTS</em> query failed.
sv: <code>SHOW GRANTS</code>-frågan misslyckades.

en: The <em>master</em> account has full rights to all albums.
sv: <em>Huvudkontot</em> har fulla rättigheter i alla album.

en: The <em>user</em>, <em>password</em>, and <em>hint</em> apply to the <em>Download</em> and <em>Protected view</em> level of protection. If there is a password set, the viewer must supply this password to access the image.
sv: <em>användare</em>, <em>lösenord</em>, och <em>vink</em> gäller vid <em>Nedladdning</em> och <em>Skyddad visning</em> graderna av skydd. Om ett lösenord finns, måste användaren ange detta lösenord för att visa bilden.

en: The <strong><em>GD</em></strong> extension is not available.
sv: <strong><em>GD</em></strong>-tillägget ej tillgängligt.

en: The <strong><em>Imagick</em></strong> extension is not available.
sv: <strong><em>Imagick</em></strong>-tillägget är ej tillgängligt.

en: The <tt>/themes</tt> directory is not writable!
sv: Katalogen <tt>/themes</tt> är inte skrivbar!

en: The CAPTCHA you entered was not correct.
sv: CAPTCHAn du skrev var felaktig.

en: The SPAM filter plug-in you wish to use to check comments for SPAM
sv: SPAM-filter-tillägget du vill använda för att förhindra ovälkomna kommentarer.

en: The Zenpage CMS plugin default theme. It does also work without Zenpage installed as a normal theme. It contains extra support for print_album_menu plugin or the menu_manager plugin (one of these should be enabled for album links in the sidebar), the dynamic_locale plugin, the new paged_thumbs_nav plugin and the jCarousel_thumb_nav plugin.
sv: Standardtema för Zenpage CMS insticksmodul. Den fungerar även utan att Zenpage är installerar som normalt tema. Innehåller extra stöd för print_album_menu eller menu_manager insticksmodul, dynamic_locale modulen, den nya paged_thumbs_nav modulen och jCarousel_thumb_nav modulen.

en: The Zenphoto information you requested
sv: Zenphoto-Informationen du begärde

en: The Zenphoto object you are requesting cannot be found.
sv: Zenphoto-objektet hittades inte.

en: The Zenphoto option "mod_rewrite" is "disabled".
sv: Zenphoto-alternativet "mod_rewrite" är "inaktiverad".

en: The Zenphoto option "mod_rewrite" is "enabled".
sv: Zenphoto-alternativet "mod_rewrite" är "aktiverad".

en: The Zenphoto option "mod_rewrite" will be set to "enabled".
sv: Zenphoto-alternativet "mod_rewrite" kommer att sättas till "aktiverad".

en: The album couldn't be created in the 'albums' folder. This is usually a permissions problem. Try setting the permissions on the albums and cache folders to be world-writable using a shell:
sv: Albumet kunde inte skapas i mappen 'albums'. Det beror oftast på rättighetsproblem. Försök sätta rättighter på mapparna albums och cache till world-writable genom ditt shell-konto:

en: The album exceeded the image number limit. You cannot upload more images!
sv: Albumet överskred bildantalet. Du kan inte ladda upp fler bilder!

en: The album is not published.
sv: Detta album är inte offentligt.

en: The album is password protected.
sv: Detta album är lösenordsskyddat.

en: The album is un-published.
sv: Detta album är inte publicerat.

en: The backup facility creates database snapshots in the <code>backup</code> folder of your installation. These backups are named in according to the date and time the backup was taken. The compression level goes from 0 (no compression) to 9 (maximum compression). Higher compression requires more processing and may not result in much space savings.
sv: Säkerhetskopieringsprogrammet skapar ögonblickskopior av databasen i mappen <code>backup</code>. Dessa säkerhetskopior namnges efter aktuellt datum och tid vid säkerhetskopieringen. Komprimeringsgraden går från 0 (ingen komprimering) till 9 (max komprimering). Högre komprimering kräver mer resurser.

en: The cache directory does not exist. Please create it and set the permissions to 0777.
sv: Cache-biblioteket finns inte. Var snäll och skapa den och sätt rättigheterna till 0777.

en: The cache directory is not writable! Attempts to chmod didn't work.
sv: Cache-biblioteket är inte skrivbart. Försök att ändra rättigheter misslyckades.

en: The character encoding to use internally. Leave at <em>Unicode (UTF-8)</em> if you are unsure.
sv: Teckenkodning för intern användning. Låt vara <em>Unicode (UTF-8)</em> om du är osäker.

en: The characters which may appear in the CAPTCHA string.
sv: Tecken som kan användas i en CAPTCHA-sträng.

en: The database did not return a list of the database tables for <code>%s</code>.
sv: Databasen returnerade ingen lista över databastabeller för <code>%s</code>.

en: The default character encoding of image IPTC metadata.
sv: Standard teckenkodning för IPTC-metadata.

en: The default height of the map.
sv: Standardhöjd för karta.

en: The default theme in 4 distinct flavors. After choosing this theme you can pick the theme color by going to the Admin Options tab and changing the <em>Theme colors</em> option.
sv: Standardtema med 4 olika utföranden. När du valt detta tema kan du ändra färgerna genom att gå till <em>Temafärger</em> under Administrera Egenskaper.

en: The default width of the map.
sv: Standardbredd för karta.

en: The depth of subalbum levels shown with the <code>printAlbumMenu</code> and <code>printAlbumMenuList</code> "List" option. Note: themes may override this default.
sv: Djup av subalbum som visas med <code>printAlbumMenu</code> och <code>printAlbumMenuList</code> "List" alternativet. Notera: teman kan överskrida denna.

en: The downloadList plugin is not active
sv: Tillägget downloadList ej aktivt

en: The e-mail address the messages should be sent to. Enter more than one address separated by comma without any spaces.
sv: E-postadress som meddelanden ska skickas till. Skriv fler adresser separerade med kommatecken utan mellanslag.

en: The file could not be found.
sv: Filen hittades inte.

en: The following are options specifically implemented by %s.
sv: Följande alternativ implementerade av %s.

en: The following fields were not restored because the field no longer exists:
sv: Följande fält återställdes inte eftersom fälten saknas:

en: The following files could not be deleted.
sv: Dessa filer kunde inte raderas.

en: The following tables were not restored because the table no longer exists:
sv: Följande tabeller återställdes inte eftersom tabellerna saknas:

en: The font to use for CAPTCHA characters.
sv: Teckensnitt för CAPTCHA-tecken.

en: The google-maps plugin is deprecated. Convert to GoogleMap.
sv: Tilläget google-maps är föråldrat. Konvertera till GoogleMap.

en: The graphics support library does not provide support for image rotation.
sv: Grafikstödet saknar stöd för rotering av bilder.

en: The image is marked not visible.
sv: Bilden är dold.

en: The image will be sized so that the <em>height</em>, <em>width</em>, <em>shortest side</em>, or the <em>longest side</em> will be equal to <em>image size</em>.
sv: Bildens <em>höjd</em>, <em>bredd</em>, <em>kortaste sidan</em>, eller <em>längsta sidan</em> kommer att bli samma som <em>bildstorlek</em>.

en: The initial size for the image. Format is a single instance of the sizes list.
sv: Inledande storlek för bild. Formatet är en enstaka instans från storlekslistan.

en: The initial zoom of the map.
sv: Standardzoom för karta.

en: The intro text for your contact form
sv: Introduktionstext för ditt kontaktformulär

en: The key used in hashing the CAPTCHA string. Note: this key will change with each successful CAPTCHA verification.
sv: Nyckeln som används vid hashning av CAPTCHA-strängen. Notera: denna nyckel ändras vid lyckad CAPTCHA verifiering.

en: The list of pages to excluded from cache generation. Pages that can be excluded are custom theme pages including Zenpage pages (these optionally more specific by titlelink) and the standard theme files image.php (optionally by image file name), album.php (optionally by album folder name) or index.php.<br /> If you want to exclude a page completely enter <em>page-filename.php/</em>. <br />If you want to exclude a page by a specific title, image filename, or album folder name enter <em>pagefilename.php/titlelink or image filename or album folder</em>. Separate several entries by comma.
sv: Sidor som ska exkluderas från cache-generering. Sidor som kan exkluderas är anpassade temasidor inklusive Zenpage-sidor (dessa kan specifieras genom titellänk) och standard temafilerna image.php (även genom bildfilnamn), album.php (även genom albumets mappnamn) eller index.php.<br /> Om du vill exkludera en sida helt, skriv <em>sid-filnamn.php/</em>. <br />Om du vill exkludera en sida genom ett specifik titel, bildnamn eller mappnamn, skriv <em>sidfilnamn.php/titellänk eller bildnamn eller mappnamn</em>. Separera med komma.

en: The locale %s is not supported on your server.
sv: Språket %s stöds inte av din server.

en: The master privilege. A user with "Admin" can do anything. (No matter what his other rights might indicate!)
sv: Huvudrättighet. En användare med "Admin" kan göra vad som helst. (Oberoende av vilka andra rättigheter är satta)

en: The maximum number of images per album if uploading via the multifile upload.
sv: Max bilder per album vid uppladdning via multifiluppladdning.

en: The maximum size for any one file is <strong>%sB</strong> which is set by your PHP configuration <code>upload_max_filesize</code>.
sv: Max filstorlek per fil är <strong>%sB</strong> som är satt av din PHP-konfiguration <code>upload_max_filesize</code>.

en: The number of characters in the CAPTCHA.
sv: Antal tecken i CAPTCHA.

en: The number of links for the page list.
sv: Antalet länkar för sidlistan.

en: The number of new items you want to appear in your site's RSS feed. The images and comments RSS share the value.
sv: Antal nya artiklar som ska ska synas i din webbplats RSS-flöde. Bilder och kommentarer delar på värdet.

en: The number of news articles you want to appear in your site's News RSS feed.
sv: Hur många artiklar som visas i din webbsidas RSS-flöde för nyheter.

en: The number of thumbs to scroll by. Note that the CSS might need to be adjusted.
sv: Antalet tumnaglar att rulla. Notera att CSS kan behöva justeras.

en: The object of this menu is under password protection
sv: Objektet i denna meny är lösenordsskyddad

en: The page you are trying to view is password protected.
sv: Sidan du försöker visa är lösenordsskyddad.

en: The plugin will look for files with <em>image_name.extension</em> and extract XMP metadata from them into the <em>image_name</em> record.
sv: Denna insticksmodul söker efter filer med <em>bild_namn.typ</em>  och extraherar XMP-metadata från den till <em>bild_namn</em> datat.

en: The run interval (in days) for auto backup.
sv: Körningsintervall (i dagar) för automatisk säkerhetskopiering.

en: The scripts for which Colorbox is enabled. {Should have been set by the themes!}
sv: Skripten där Colorbox är aktiverat. (Borde vara satta av temat)

en: The size of a ZIP file may be slightly smaller than the sum of the <em>image</em> files it contains. Un-check this box if you wish to disable uploading of ZIP files.
sv: Storleken på en ZIP-fil kan vara något mindre än summan av <em>bild</em>-filerna den innehåller. Avmarkera denna ruta om du inte vill tillåta uppladdning av ZIP-filer.

en: The size of the sized image shown the CombiNews section <em>(only in latest images-sizedimage or latest albums-sizedimage mode)</em>.
sv: Bildstorlek på storleksförändrad bild som visas i CombiNews sektionen <em>(endast senaste bilder-storleksförändrad bild eller senaste album-storleksförändrat mode)</em>.

en: The size you want your images to have in your site's RSS feed.
sv: Bildstorlek som används i RSS-flöden.

en: The sort order for your gallery items within the CombiNews display except for <em>latest images by album</em> which is by date or mtime only. 'date' (date order), 'id' (added to db order), 'mtime' (upload order).
sv: Sorteringsordning för dina galleriobjekt inom CombiNews visning förutom för <em>senaste bilder efter album</em> som endast är efter datum eller mtime. 'datum' (datumordning), 'id' (databasordning), 'mtime' (uppladdningsordning).

en: The sort position of the indicated pages cannot be recorded because the nesting is too deep. Please move them to a higher level and save your order.
sv: Sorteringspositionen av markerade sidor kan inte sparas eftersom de är för djupt nästlade. Var vänlig och flytta dem högre upp i hierarkin och spara.

en: The target for this menu element no longer exists
sv: Målet för detta menyelement saknas

en: The text for the 'read more'/'view more' link to the gallery page for images/movies/audio.
sv: Texten för 'läs mer'/'visa mer' länken till galleriet för bilder/filmer/ljud.

en: The text for the link after the thanks text to return to the contact page to send another message.
sv: Text för länken som visas efter tacksidan för att återgå till kontaktsidan för att kunna skicka ytterligare meddelande.

en: The text for the link to the full article.
sv: Text för länken till hela artikeln.

en: The text for the next thumbs.
sv: Text för nästa tumnaglar.

en: The text for the previous thumbs.
sv: Text för föregående tumnaglar.

en: The text for the theme logo
sv: Texten för temalogotypen

en: The text length of the Zenpage RSS feed items. No value for full length.
sv: Hur lång text som ska visas i zenpage RSS-flöde. Inget värde för full text.

en: The text that asks the visitor to confirm that he really wants to send the message.
sv: Text som frågar besökaren om han verkligen vill sända meddelandet.

en: The text that is shown after a message has been confirmed and sent.
sv: Text som visas efter att meddelandet sänts.

en: The thumb crop height is the maximum height when width is the shortest side
sv: Tumnagelns beskärningshöjd är den maximala höjden när bredden är kortaste sidan.

en: The thumb crop width is the maximum width when height is the shortest side
sv: Tumnagelns beskärningsbredd är den maximala bredden när höjden är kortaste sidan.

en: The unsupported image types will not be viewable in your albums.
sv: Bildformaten som inte stöds kan inte visas i dina album.

en: The user "%s" already exists.
sv: Användaren "%s" finns redan.

en: The watermark image is scaled by to cover <em>cover percentage</em> of the image and placed relative to the upper left corner of the image.
sv: Vattenstämpelbilden skalas efter hur mycket <em>täckningsprocent</em> av bilden som ska täckas av stämpeln och placeras relativt efter övre vänstra hörnet på bilden.

en: The windows does not close automatically so you can include several images one after another.
sv: Fönstret stängs inte automatisk vilket medgör att du kan inkludera flera bilder efter varann.

en: The zp-config.php file does not exist. You should run setup.php to check your configuration and create this file.
sv: Filen zp-config.php existerar inte. Du bör köra setup.php för att kontrollera konfigurationen och skapa denna fil

en: Theme <em>%s</em> removed.
sv: Tema <em>%s</em>  borttaget.

en: Theme File Editor
sv: Temafilsredigerare

en: Theme colors
sv: Temafärger

en: Theme logo
sv: Temalogotyp

en: Theme page
sv: Temasida

en: Theme personality
sv: Temavarianter

en: Theme template files (.php)
sv: Mallfiler för teman (.php)

en: Themes
sv: Teman

en: Themes allow you to visually change the entire look and feel of your gallery. Theme files are located in your Zenphoto <code>/themes</code> folder.
sv: Teman möjliggör att visuellt ändra utseendet och känslan av ditt galleri. Temafiler finns i din Zenphoto <code>/themes</code>-mapp.

en: There appears to be no <em>Flash</em> plugin installed in your browser.
sv: Din webbläsare verkar sakna stöd för <em>Flash</em>.

en: There are no albums for you to edit.
sv: Det finns inga album du kan redigera.

en: There are no albums to which you can upload.
sv: Det finns inga album att ladda upp till.

en: There are no logs to view.
sv: Det finns inga loggar att visa.

en: There are no plugin options to administer.
sv: Det finns inga plugin-inställningar att administrera.

en: There are no themes for which you have rights to administer.
sv: Det finns inga teman du har rätt att administrera.

en: There is a format error in user size selection
sv: Det finns ett formateringsfel i användarens storleksväljare

en: There is a format error in your $default parameter
sv: Det finns ett formateringsfel i din $default parameter

en: There is a format error in your $usersizes string.
sv: Det finns ett formateringsfel i din $usersizes sträng.

en: There is a format error in your <em>viewer_size_image_sizes</em> option string.
sv: Det finns ett formateringsfel i din <em>viewer_size_image_sizes</em> sträng.

en: There is a plugin conflict with <em>image_upload_limiter</em>
sv: Insticksmodulkonflikt med <em>bild_uppladdnings_gräns</em>

en: There is no mail handler configured!
sv: Ingen mailhanterare är konfigurerad!

en: There is no need for this function as password handling is done by the core.
sv: Denna funktion behövs inte då lösenordshantering görs av kärnan.

en: There was an error logging in.
sv: Kunde inte logga in.

en: There was an error submitting the form. Please try again.
sv: Ett fel uppstod när formuläret skulle skickas. Försök igen.

en: There was an error with a move, copy, or rename operation.
sv: Ett fel uppstod med att flytta, kopiera eller döpa om.

en: There was no one to which to send the reset request.
sv: Det fanns ingen att skicka återställningsförfrågan till.

en: There were no images from which to select the random heading.
sv: Det fanns inga bilder att välja slumpmässig överskrift från.

en: They may be provided as part of the Zenphoto distribution or as offerings from third parties.
sv: Kan tillhandahållas som en del av Zenphoto eller som tillbehör från tredjepart.

en: Third party plugins
sv: Tredjeparts insticksmoduler

en: Third party plugins are placed in the <code>%s</code> folder and are automatically discovered.
sv: Tredjeparts insticksmoduler placeras i <code>%s</code>-mappen och hittas automatiskt.

en: This action will be taken for all messages.
sv: Denna åtgärd kommer att användas för alla meddelanden.

en: This adds menu items for all Zenpage categories.
sv: Lägger till menyposter för alla Zenpage kategorier.

en: This adds menu items for all Zenpage pages.
sv: Denna lägger till menyposter för alla Zenpage sidor.

en: This adds menu items for all Zenphoto albums.
sv: Lägger till menyposter för alla Zenphoto-album.

en: This adds menu items for all Zenphoto objects. (It creates a "default" menuset.)
sv: Lägger till menyposter för alla Zenphoto objekt. (Den skapar en "standard"-meny.)

en: This album is password protected!
sv: Detta album är lösenordsskyddat!

en: This email address will be used as the <em>From</em> address for all mails sent by Zenphoto.
sv: Denna e-postadress används som <em>Avsändare</em> när mail skickas från Zenphoto.

en: This is not a future date!
sv: Detta är inget framtida datum!

en: This is really not a secure setting. Are you sure you want to enable it?
sv: Detta är ingen säker inställning. Vill du verkligen aktivera den?

en: This is the master user account. If you delete it another user will be promoted to master user.
sv: Detta är administratörskontot. Om du raderar den kommer en annan användare att väljas som administratör.

en: This is the normal Zenphoto gallery Index page.
sv: Detta är den normala Zenphoto-galleri indexsidan.

en: This is used to link back to your main site, but your theme must support it.
sv: Detta används för att länka tillbaka till din ordinarie hemsida. Temat måste stödja detta.

en: This option places a field on the gallery (search, album) login form for entering a user name. This is necessary if you have set guest login user names. It is also useful to allow Admin users to log in on these pages rather than at the Admin login.
sv: Denna inställning placerar ett inloggningfält i(sök, album) för att kunna logga in. Detta behövs om du har gästanvändare. Det är även enklare för administratören att logga in via denna.

en: This option requires the <em>image_effects</em> plugin to be enabled.
sv: Denna option kräver att <em>image_effects</em>-tilläget är aktiverat.

en: This option requires the <em>menu_manager</em> plugin to be enabled and the <em>Gallery index page link</em> to be set to "gallery".
sv: Detta val kräver att <em>menu_manager</em> -tillägget är aktiveratoch att <em>Gallery index page link</em> är satt till "galleri".

en: This page is password protected
sv: Denna sida är lösenordsskyddad

en: This page shows more detailed statistics of your gallery. For album statistics the bar graph always shows the total number of images in that album. For image statistics always the album the image is in is shown.<br />Un-published items are marked in dark red. Images are marked un-published if their (direct) album is, too.
sv: Denna sida visar mer detaljerad statistik för ditt galleri. För albumstatistik visar grafen alltid antalet bilder i albumet. För bildstatistik visas alltid albumet som bilden finns i.<br />Opublicerade artiklar är markerade med mörkröd färg. Bilder är markerade opublicerade om mappen är det.

en: This plugin is disabled: %s
sv: Denna insticksmodul är avaktiverad: %s

en: This process should continue automatically. If not press:
sv: Denna process bör fortsätta automatiskt, om inte, tryck:

en: This process should start automatically. If not press:
sv: Denna process bör starta automatiskt. Om inte, tryck:

en: This provides access to your images and albums (dropdown 'Zenphoto') as well as pages, news articles and news categories (dropdown 'Zenpage') to easily include them in your pages and articles. You need at least 'Manage all albums' or 'Edit' rights to specific albums to be able to included image from them.
sv: Tillhandahåller tillgång till dina bilder och album (dropdown 'zenphoto') såväl som sidor, nyhetsartiklar och nyhetskategorier (dropdown 'zenpage') för att enkelt kunna inkludera dessa på dina sidor och artiklar. Du behöver åtminstone 'Hantera alla album' eller 'Redigeringsrättigheter' till specifika album för att kunna lägga till bilder.

en: This script does not support extracting this type of tar file.
sv: Detta skript kan inte extrahera denna typ av tar-fil.

en: This upload has to have a folder. Type a title or folder name to continue...
sv: Denna uppladdning behöver en mapp. Skriv titel eller mappnamn för att fortsätta...

en: This web-based upload accepts the file formats: %s and %s.
sv: Denna webbaserade uppladdning stödjer följande ZenPhoto-format: %s och %s.

en: This web-based upload accepts the file formats: %s, and %s.
sv: Denna webbaserade uppladdning stödjer följande format: %s, och %s.

en: Three Chip Color Area Sensor
sv: 3-Chip färgområdessensor

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Threshold (IP)
sv: Tröskelvärde (IP)

en: Threshold (failed)
sv: Tröskelvärde (misslyckad)

en: Threshold (success)
sv: Tröskelvärde (godkännd)

en: Threshold (terms)
sv: Tröskelvärde (regler)

en: Thumb size:
sv: Tumnagelstorlek:

en: Thumbnail
sv: Tumnagel

en: Thumbnail cropping is disabled. Enable this option for the theme if you wish cropped thumbnails.
sv: Tumnagelsbeskärning är inaktiverad. Aktivera denna funktion för temat om du vill använda dig av beskurna tumnaglar.

en: Thumbnail generation may be time consuming on slow servers on when there are a lot of images.
sv: Skapande av tumnaglar kan ta lång tid på långsamma servrar med väldigt många bilder.

en: Thumbnail reset query failed
sv: Återställning av tumnaglar misslyckades

en: Thumbnail:
sv: Tumnagel:

en: Thumbnails all set to <em>%s</em>.
sv: Tumnaglar alla satta till <em>%s</em>.

en: Thumbnails for images which are not <em>published</em> will be marked.
sv: Tumnaglar för bilder som inte är <em>publicerade</em> kommer att markeras.

en: Thumbnails for images which are password protected or in password protected albums will be marked.
sv: Tumnaglar för bilder som är lösenordsskyddade eller ligger i lösenordskyddade album kommer att markeras.

en: Thumbs
sv: Tumnaglar

en: Thumbs number
sv: Tumnagelnummer

en: Thumbs per page
sv: Tumnaglar per sida

en: Time Digitized
sv: Digitaliserad

en: Time Taken
sv: Datum

en: Time created
sv: Skapad tid

en: Time offset (hours):
sv: Tidskompensation (Timmar):

en: Time zone:
sv: Tidszon:

en: TinyMCE disabled
sv: TinyMCE är ej aktiverat

en: Title
sv: Titel

en: Title and description
sv: Titel och beskrivning

en: Title field
sv: Titelfält

en: Title:
sv: Titel:

en: Title<strong>%s</strong>:
sv: Titel<strong>%s</strong>:

en: TitleLink
sv: Titellänk

en: TitleLink:
sv: Titellänk:

en: To change the value of a tag enter a new value in the text box below the tag. Then press the <em>Rename tags</em> button
sv: För att ändra en tag, skriv i det nya namnet i textrutan nedanför taggen. Klicka sedan på knappen <em>Byt namn på taggar</em>.

en: To correct this you need to install GD with appropriate image support in your PHP
sv: För att korrigera detta måste du installera GD med rätt bildstöd i PHP

en: To correct this you should install a graphics library with appropriate image support in your PHP
sv: För att korrigera detta bör du installera grafikbibliotek med tillräcklig bildstöd i din PHP installation

en: To reset your Zenphoto Admin passwords visit: %s
sv: För att återställa ditt admin-lösenord besök: %s

en: To:
sv: Till:

en: To: %s
sv: Till: %s

en: Toggled comment block
sv: Växlad kommentarblockering

en: Too few arguments! Image not found.
sv: För få argument! Bild hittades inte.

en: Top %u Search IPs
sv: Top %u sökord per IP

en: Top %u search terms used
sv: Top %u använda sökord

en: Total matches for <em>%1$s</em>: %2$u
sv: Antal träffar för <em>%1$s</em>: %2$u

en: Transition:
sv: Övergång:

en: Treat spaces as
sv: Hantera mellanslag som

en: Trilinear Sensor
sv: Trilinjär Sensor

en: Troubleshooting Articles
sv: Felsökningsartiklar

en: Tungsten
sv: Wolfram

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Tv
sv: TV

en: Tweet me
sv: Skicka tweet

en: Tweet news articles when published.
sv: Skicka tweet när artikeln publiceras.

en: Two Chip Color Area Sensor
sv: 2-Chip färgområdessensor

en: Type:
sv: Typ:

en: URL options:
sv: URL egenskaper:

en: UTF8 image URIs
sv: UTF8 bild URI

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Un-approve
sv: Ta bort godkännande

en: Un-approve this comment
sv: Ta bort godkännande för denna kommentar

en: Un-publish
sv: Avpublicera

en: Un-publish the album %s
sv: Avpublicera albumet %s

en: Un-published
sv: Opublicerad

en: Un-published albums
sv: Opublicerade album:

en: Uncalibrated
sv: Okalibrerad

en: Underwater
sv: Under vatten

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown author
sv: Okänt upphovsman

en: Unknown date
sv: Okänt datum

en: Unknown encoding:
sv: Okänd kodning:

en: Unknown error! Please report to the developers at <a href="http://www.zenphoto.org/">www.zenphoto.org</a>
sv: Okänt fel! Rapportera till utvecklarna på <a href="http://www.zenphoto.org">zenphoto.org</a>

en: Unknown name
sv: Okänt namn

en: Unknown:
sv: Okänd:

en: Unprotected
sv: Oskyddad

en: Unprotected pages:
sv: Oskyddade sidor:

en: Unpublished
sv: Icke-publicerad

en: Untitled article
sv: Ej namngiven artikel

en: Untitled category
sv: Ej namngiven kategori

en: Untitled page
sv: Ej namngiven sida

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update File
sv: Uppdatera fil

en: Updated zp-config.php
sv: Uppdaterat zp-config.php

en: Updating current Zenphoto release
sv: Uppdaterar aktuell Zenphoto release

en: Upgrade
sv: Uppgradering

en: Upgrade from Zenphoto v%s
sv: Uppgradering från Zenphoto v%s

en: Upgrade from before Zenphoto v1.2
sv: Uppgradera från före Zenphoto 1.2

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Here
sv: Ladda upp här

en: Upload Images
sv: Ladda upp bilder

en: Upload complete
sv: Uppladdning färdig

en: Upload limit
sv: Uppladdningsgräns

en: Upload queue is full. The upload limit is %u.
sv: Uppladdningskön är full. Uppladdningsgräns är %u.

en: Upload to:
sv: Ladda upp till:

en: Uploadify error on %1$s. Review your debug log.
sv: Uploadify error på %1$s. Se debug-loggen.

en: Uploading is disabled.
sv: Uppladdning avaktiverad.

en: Usage information
sv: Användningsinformation

en: Usage tips
sv: Användningstips

en: Use Colorbox
sv: Använd Colorbox

en: Use buttons or list for the map type selector.
sv: Använd knappar eller lista för karttypsväljaren.

en: Use custom menu
sv: Använd anpassad meny

en: Use getAlbumLocation().
sv: Använd getAlbumLocation().

en: Use getAllAlbums().
sv: Använd getAllAlbums().

en: Use getCommentDateTime().
sv: Använd getCommentDateTime().

en: Use getHitcounter().
sv: Använd getHitcounter().

en: Use getImageMetaData().
sv: Använd getImageMetaData().

en: Use getNumAlbums().
sv: Använd getNumAlbums().

en: Use instead the Album class method isMyItem().
sv: Använd istället Album metoden isMyItem().

en: Use instead the Zenpage category class method checkforGuest().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden checkforGuest().

en: Use instead the Zenpage category class method getID().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden getID().

en: Use instead the Zenpage category class method getParentID().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden getParentID().

en: Use instead the Zenpage category class method getParents().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden getParents().

en: Use instead the Zenpage category class method getSortOrder().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden getSortOrder().

en: Use instead the Zenpage category class method getSubCategories().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden getSubCategories().

en: Use instead the Zenpage category class method getTitle().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden getTitle().

en: Use instead the Zenpage category class method isMyItem().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden isMyItem().

en: Use instead the Zenpage category class method isProtected().
sv: Använd istället Zenpage kategoriklassmetoden isProtected().

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->getID().
sv: Använd istället Zenpage kategori global objektvariabel: $_zp_current_category->getID().

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->getParentID().
sv: Använd istället Zenpage kategori global objektvariabel: $_zp_current_category->getParentID().

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->getTitlelink().
sv: Använd istället Zenpage kategori global objektvariabel: $_zp_current_category->getTitlelink().

en: Use instead the Zenpage category global object variable: $_zp_current_category->isSubNewsCategoryOf($catlink).
sv: Använd istället Zenpage kategori global objektvariabel: $_zp_current_category->isSubNewsCategoryOf($catlink).

en: Use instead the Zenpage news class method checkNewsAccess().
sv: Använd istället Zenpage nyhetsklassmetoden checkNewsAccess().

en: Use instead the Zenpage news class method inProtectedCategory().
sv: Använd istället Zenpage nyhetsklassmetoden inProtectedCategory().

en: Use instead the Zenpage news class method isMyItem().
sv: Använd istället Zenpage nyhetsklassmetoden isMyItem().

en: Use instead the Zenpage news global object variable: $_zp_current_zenpage_news->inNewsCategory($catlink).
sv: Använd istället Zenpage nyhets global objektvariabel: $_zp_current_zenpage_news->inNewsCategory($catlink).

en: Use instead the Zenpage news global object variable: $_zp_current_zenpage_news->inSubNewsCategoryOf($catlink).
sv: Använd istället Zenpage nyhets global objektvariabel: $_zp_current_zenpage_news->inSubNewsCategoryOf($catlink).

en: Use instead the Zenpage page class method getParents().
sv: Använd istället Zenpage sidklassmetoden  getParents().

en: Use instead the Zenpage page class method isProtected().
sv: Använd istället Zenpage sidklassmetoden isProtected().

en: Use lock image
sv: Använd låsningsbild

en: Use object->getTags() method.
sv: Använd object->getTags() metod.

en: Use printAlbumLocation().
sv: Använd printAlbumLocation().

en: Use printCustomSizedImageMaxSpace().
sv: Använd printCustomSizedImageMaxSpace().

en: Use printImageMetadata().
sv: Använd printImageMetadata().

en: Use printRating().
sv: Använd printRating().

en: Use printTags().
sv: Använd printTags().

en: Use printZenpageItemsBreadcrumb().
sv: Använd printZenpageItemsBreadcrumb().

en: Use rewrite_path().
sv: Använd rewrite_path().

en: Use standard contact page
sv: Använd standard kontakt-sida

en: Use text
sv: Använd text

en: Use the Zenpage class method instead.
sv: Använd Zenpage classmetoden istället.

en: Use the album class method <code>isProtected()</code> instead.
sv: Använd istället album klassmetoden <code>isProtected()</code>.

en: Use the method from either the ZenpagePage or the ZenpageCategory class instead.
sv: Använd istället antingen ZenpagePage eller ZenpageCategory klassen.

en: Use truncate_string().
sv: Använd truncate_string().

en: Use zp_apply_filter("theme_head").
sv: Använd zp_apply_filter("theme_head").

en: User
sv: Användare

en: User ID for the gallery guest user
sv: Användarid för gästanvändare

en: User ID for the search guest user
sv: Användarid för sök gästanvändare

en: User ID:
sv: AnvändarID:

en: User Registration
sv: Användarregistrering

en: User album
sv: Användar album

en: User guide
sv: Användarhandledning

en: User id expiration
sv: Användar ID utgår

en: User mailing list
sv: Maillista för användare

en: User name not provided
sv: Användarnamn ej angivet

en: User names may not contain "?", "&", or quotation marks.
sv: Användarnamn får inte innehålla  "?", "&", eller citattecken.

en: User registration page
sv: Registreringssida för användare

en: Users who do not have "Admin" rights normally are restricted to manage only objects to which they have been assigned. This right allows them to manage any Zenpage news article or category.
sv: Användare som inte har "Admin" rättigheter är vanligtvis begränsade till att hantera objekt som de blivit tilldelade. Denna rättighet ger dem möjlighet att hantera Zenpage nyhetsartiklar eller kategorier.

en: Users who do not have "Admin" rights normally are restricted to manage only objects to which they have been assigned. This right allows them to manage any Zenpage page.
sv: Användare som inte har "Admin" rättigheter är vanligtvis begränsade till att hantera objekt som de blivit tilldelade. Denna rättighet ger dem möjlighet att hantera Zenpage sidor.

en: Users who do not have "Admin" rights normally are restricted to manage only objects to which they have been assigned. This right allows them to manage any album in the gallery.
sv: Användare som inte har "Admin" rättigheter är vanligtvis begränsade till att hantera objekt som de blivit tilldelade. Denna rättighet ger dem möjlighet att hantera valfritt album i galleriet.

en: Users with full privileges
sv: Användare med fulla rättigheter

en: Users with this right may access the "albums" tab to make changes.
sv: Användare med denna rättighet får göra ändringar under "album" tabben.

en: Users with this right may edit and manage Zenpage articles and categories.
sv: Användare med denna rättighet får redigera ich hantera Zenpage artiklar och kategorier.

en: Users with this right may edit and manage Zenpage pages.
sv: Användare med denna rättighet får redigera och hantera Zenpage sidor.

en: Users with this right may make additions and changes to the set of tags.
sv: Användare med denna rättighet får lägga till och ändra taggar.

en: Users with this right may make changes on the options tabs.
sv: Användare med denna rättighet får ändra installningar.

en: Users with this right may make comments tab changes.
sv: Användare med denna rättighet får göra ändringar i kommentars tabben

en: Users with this right may make themes related changes. These are limited to the themes associated with albums checked in their managed albums list.
sv: Användare med denna rättighet får göra tema-relaterade ändringar. Dessa är begränsade till teman kopplade till album de har rättighet till.

en: Users with this right may upload to the albums for which they have management rights.
sv: Användare med denna rättighet får ladda upp till de album de är tilldelade rättigheter till.

en: Users with this right may view all albums (and their images).
sv: Användare med denna rättighet får se alla album (och deras bilder).

en: Users with this right may view all full sized (raw) images.
sv: Användare med denna rättighet får se alla full-storleks bilder.

en: Users with this right may view all of the gallery regardless of protection of the page. Without this right, the user can view only public ones and those checked in his managed object lists or as granted by View Search or View Gallery.
sv: Användare med denna rättighet kan se hela galleriet oberoende på skydd på sidorna. Utan denna rättighet kan användare bara se publika album och de som är markerade för hantering med Visa Sök och Visa Galleri.

en: Users with this right may view all zenpage news articles.
sv: Användare med denna rättighet får se alla zenpage nyhetsartiklar.

en: Users with this right may view all zenpage pages.
sv: Användare med denna rättighet får se alla zenpage sidor.

en: Users with this right may view otherwise protected generic gallery pages.
sv: Användare med denna rättighet får se album som annars är generellt låsta.

en: Users with this right may view search pages even if password protected.
sv: Användare med denna rättighet får se sök sidor även om den är lösenordsskyddade.

en: Users with this right may view the admin overview page.
sv: Användare med denna rättighet får tittat på administrations-översikt sidan.

en: Utilities
sv: Tillbehör

en: Utility functions
sv: Tilläggsfunktioner

en: Uzbek
sv: Usbekiska

en: VGA Fine
sv: VGA fin

en: Value for the font color in the time field that specifies the total duration of the clip or total time.
sv: Värde för fontfärgen i tidsfältet för totala speltiden.

en: Value for the font color in the time field. This is the running time.
sv: Värde för fontfärgen i tidsfältet. Detta är den spelade tiden.

en: Verification cancelled.
sv: Verifiering avbruten.

en: Verify
sv: Verifiering

en: Verisign Authentication
sv: Verisign autenticering

en: Verisign user id:
sv: Verisign användar id:

en: Version %1$s or greater is required. Use a lower version at your own risk.<br />Version %2$s or greater is preferred.
sv: Version %1$s eller högre krävs. Använd tidigare version på egen risk.<br />Version %2$s eller högre rekommenderas.

en: Version %1$s or greater is required. Use earlier versions at your own risk. Version %2$s or greater is strongly recommended.
sv: Version %1$s eller högre krävs. Använd tidigare version på egen risk. Version %2$s eller högre rekommenderas.

en: Version %1$s or greater is strongly recommended.
sv: Version %1$s eller högre rekommenderas.

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Video and MP3/4 handling for Zenphoto. This plugin must always be enabled to use multimedia content.
sv: Video och MP3/4 hantering för Zenphoto. Denna insticksmodul måste alltid aktiveras för att visa multimedia.

en: Video scale
sv: Videoskala

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: View
sv: Visa

en: View %s
sv: Visa %s

en: View <em>%s</em>
sv: Visa <em>%s</em>

en: View Album
sv: Visa album

en: View Change log
sv: Visa Versionsändringar

en: View Gallery Without Flash
sv: Visa Galleri utan Flash

en: View Slideshow
sv: Visa Bildspel

en: View album
sv: Visa album

en: View album %s
sv: Visa album %s

en: View album:
sv: Visa album:

en: View album:  %s
sv: Visa album: %s

en: View album: %s
sv: Visa album: %s

en: View albums
sv: Visa album

en: View all
sv: Visa alla

en: View all months
sv: Visa alla månader

en: View article
sv: Visa artikel

en: View category
sv: Visa kategori

en: View full text
sv: Visa all text

en: View fullimage
sv: Visa helbild:

en: View gallery
sv: Visa Galleri

en: View gallery index
sv: Visa galleri-index

en: View image on website
sv: Visa album på hemsidan: %s

en: View image:
sv: Visa bild:

en: View image: %s
sv: Visa bild: %s

en: View logs:
sv: Visa loggar:

en: View more
sv: Visa mer

en: View news
sv: Visa nyheter

en: View page
sv: Visa sida

en: View pages
sv: Visa sidor

en: View search
sv: Visa sök

en: View the %s album
sv: Visa album %s

en: View the Album: %s
sv: Visa album: %s

en: View the album
sv: Visa album

en: View the album %s
sv: Visa album: %s

en: View the image: %s
sv: Visa bilden: %s

en: View truncated
sv: Visa stympat

en: Views: %u
sv: Visningar: %u

en: Visible items
sv: Synliga objekt

en: Visit gallery page
sv: Visa galleri sida

en: Visit the image gallery
sv: Besök bild-galleriet

en: Vote Status:
sv: Röststatus:

en: Vote Submitted
sv: Röst skickad

en: Voting state
sv: Röstning

en: Warm
sv: Varm

en: Warning
sv: Varning

en: Warning!
sv: Varning!

en: Watermark
sv: Vattenstämpel

en: Watermark default images
sv: Vattenstämpla standardbilder

en: Watermark head image
sv: Vattenstämpel huvudbild

en: Watermarks:
sv: Vattenstämplar:

en: We do not test upgrades that skip releases. We recommend you upgrade in sequence.
sv: Vi testar inte uppgraderingar som hoppar över releaser. Vi rekommenderar att du uppgraderar i ordning.

en: We're all set to refresh the database
sv: Nu är vi färdiga för att uppdatera databasen

en: We're all set to refresh the metadata
sv: Nu är vi färdiga för att uppdatera metadatat.

en: We're all set to refresh the metadata for <em>%s</em>
sv: Nu är vi färdiga för att uppdatera metadatat för <em>%s</em>

en: Web Site:
sv: Webbsajt:

en: Website field
sv: Webbplatsfält

en: Website title:
sv: Webbplatsens titel:

en: Website url:
sv: Webbplatsens adress:

en: Website:
sv: Webbplats:

en: Website<strong>%s</strong>:
sv: Webbplats<strong>%s</strong>:

en: Welcome to Zenphoto! This page will set up Zenphoto on your web server.
sv: Välkommen till Zenphoto! Denna sida hjälper dig att installera Zenphoto.

en: Welsh
sv: Kymriska

en: What to include
sv: Vad som inkluderas

en: What you want to show within the CombiNews section.<br /><ul><li>Latest images: Entries for all images ever added</li><li>Latest albums: Entries for all albums ever created</li><li>Latest images by album: Entries for all images but grouped by images that have been added within a day to each album (Scheme: 'x new images in album y on date z')</li></ul>
sv: Vad du vill visa i Combinews sektionen.<br /><ul><li>Senaste bilder: Lista över alla bilder</li><li>Senaste album: Lista över alla album</li><li>Senaste bilder after album: Lista över alla bilder, men grupperade som senast inlagda inom en dag till varje album (Formel: 'x nya bilder i albumet y vid datum z')</li></ul>

en: When set, all characters are converted to lower case.
sv: Om markerad, konverteras alla tecken till gemener (Små boklstäver).

en: When the cache should expire in seconds. Default is 86400 seconds (1 day  = 24 hrs * 60 min * 60 sec).
sv: När cachen ska utgå i sekunder. Standard är 86400 sekunder (1 Dag  = 24 Timmar. * 60 min * 60 sek).

en: When the page should be loaded directly from the server and not from any cache. You can either set a date/time in international date format <em>Sat, 15 Dec 2001 12:00:00 GMT (example)</em> or a number. A number then means seconds, the default value <em>43200</em> means 12 hours.
sv: När sidan ska laddas direkt från servern istället för cachen. Du kan antingen sätta datum/tid i internationellt datumformat <em>Sat, 15 Dec 2001 12:00:00 GMT (example)</em> eller ett nummer. Numret ska vara sekunder och standardvärdet <em>43200</em> betyder 12 timmar.

en: Which of the HTML meta tags should be used. For info about these in detail please refer to the net.
sv: Vilka HTML metataggar som ska användas. För detaljerad information gör en sökning på internet.

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: Width of the Flowplayer display for the slideshow <em>(Flash mode)</em>.
sv: Bredd för Flowplayer-displayen för bildspelet<em>(Flash-Modus)</em>.

en: Wordpress Importer
sv: Wordpress Importerare

en: Wordpress-Database info
sv: Wordpress databas-information

en: Words to die on
sv: Ord att dö på

en: Wrap the text right or left of the image or not at all. Note that tinyZenpage adds a bit of CSS to the included image if you use text wrap. So that you see immediate results to the text wrap it attaches some inline CSS:
sv: Radbryt texten till höger eller vänster om bilden eller inte alls. Notera att tinyZenpage lägger till lite CSS till den inkluderade bilden om du använder radbrytning. För att du ska se omedelbart resultat så visas den med CSS:

en: Yes
sv: Ja

en: You also can use the codeblock fields as custom fields.
sv: Du kan även använda kodblock fälten som anpassade fält.

en: You are receiving this e-mail because of a password reset request on your Zenphoto gallery from a user who tried to log in as %s.
sv: Detta mail har skickats till dig eftersom en återställning av ditt lösenord har begärts från en användare som försökte logga in som %s.

en: You are receiving this e-mail because of a password reset request on your Zenphoto gallery.
sv: Du har fått detta mail eftersom en förfrågan att återställa lösenord har gjorts på ditt galleri.

en: You are running the latest zenphoto version.
sv: Du har den senaste ZenPhoto versionen.

en: You can change the portion of your image which is shown in thumbnails by cropping it here.
sv: Du kan ändra vilken del av bilden som visas som tumnagel genom att beskära den här.

en: You can disable languages by unchecking their checkboxes. Only checked languages will be available to the installation.
sv: Du kan stänga av språk genom att klicka bort krysset. Enbart kryssade kommer att finnas tillgängliga för installationen.

en: You can download more themes from the <a href="http://www.zenphoto.org/zp/theme/">zenphoto themes page</a>.
sv: Du kan ladda ner fler teman från <a href="http://www.zenphoto.org/zp/theme/">Zenphoto temasidor</a>.

en: You can edit files from custom themes. Official themes shipped with Zenphoto are not editable, since your changes would be lost on next update.
sv: Du kan redigera filer från anpassade teman. Officiella teman som följer med Zenphoto är ej redigeringsbara, eftersom dina ändringar skulle försvinna vid nästa uppdatering.

en: You can edit the comment here:
    %1$s
sv: Du kan redigera kommentaren här:
    %1$s

en: You can ignore this warning if you do not intend to set the <code>mod_rewrite</code> option.
sv: Du kan ignorera denna varning om du inte planerar att använda dig av <code>mod_rewrite</code>.

en: You can view all comments about this item here:
    %1$s
sv: Du kan visa alla kommentarer om denna artikel här:
    %1$s

en: You do not have edit rights on this album.
sv: Du har inte redigeringsrättigheter för detta album.

en: You do not have proper rights to %s.
sv: Du har inte behörighet till %s.

en: You do not have proper rights to access %s.
sv: Du har inte rätt behörighet för åtkomst till %s.

en: You do not have rights to change the <em>publish</em> state.
sv: Du har inte rättigheter att ändra <em>publicerings</em>status.

en: You forgot to give your category a <strong>title or titlelink</strong>!
sv: Du glömde ge din kategori en <strong>titel eller titellänk</strong>!

en: You forgot to give your menu item a <strong>link</strong>!
sv: Du glömde ge din menypost en <strong>länk</strong>!

en: You forgot to give your menu item a <strong>title</strong>!
sv: Du glömde ge din menypost en <strong>titel</strong>!

en: You forgot to provide a <strong>function</strong>!
sv: Du glömde ange en <strong>funktion</strong>!

en: You forgot to select an album.
sv: Du glömde att välja album.

en: You have not filled in all the fields.
sv: Du har inte fyllt i alla fält.

en: You have not yet created a backup set.
sv: Du har ännu inte skapat någon säkerhetskopia.

en: You have received this email because you registered on the site. To complete your registration visit %s.
sv: Du har mottagit detta mail eftersom du har registrerat dig på webbplatsen. För att fullfölja registreringen besök %s.

en: You may now log onto the site.
sv: Du kan nu logga in på webbplatsen.

en: You must be logged in to change permissions.
sv: Du måste vara inloggad för att ändra rättigheter.

en: You must be logged in to run setup.
sv: Du måste vara inloggad för att köra installationen.

en: You must create the folder <em>%1$s</em><br /><code>mkdir(%2$s, 0777)</code>.
sv: Du måste skapa mappen <em>%1$s</em><br /><code>mkdir(%2$s, 0777)</code>.

en: You must enter something in the comment text.
sv: Du måste skriva något i kommentarfältet.

en: You must enter your name.
sv: Du måste skriva ditt namn.

en: You must provide at least one recipient email address.
sv: Du måste ange minst en mottagar adress.

en: You must supply a  password.
sv: Du måste ange lösenord.

en: You must supply a WEB page URL.
sv: Du måste ange en adress till en webbplats.

en: You must supply a password
sv: Du måste skriva ett lösenord

en: You must supply a password for the Gallery guest user
sv: Du måste ange lösenord för Galleriets gästanvändare

en: You must supply a password for the Protected Category user
sv: Du måste ange ett lösenord för Skyddad Kategori användaren

en: You must supply a password for the Protected Page user
sv: Du måste ange ett lösenord för Skyddad Sida användaren

en: You must supply a password for the Protected image user
sv: Du måste ange ett lösenord för Skyddad bild användaren

en: You must supply a password for the Search guest user
sv: Du måste ange lösenord för gästanvändare som vill söka

en: You must supply an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress

en: You must supply the city field.
sv: Du måste ange stadsfält

en: You must supply the country field.
sv: Du måste ange landfält

en: You must supply the postal code field.
sv: Du måste ange postnummerfält

en: You must supply the state field.
sv: Du måste ange statfält

en: You must supply the street field.
sv: Du måste ange gatufält

en: You need <em>USER ADMIN</em> rights to run setup.
sv: Du behöver <em>administratörsrättigheter</em> för att köra setup.

en: You need to address the problems indicated above then run <code>setup.php</code> again.
sv: Du måste fixa problemen indikerade ovan och sedan köra <code>setup.php</code> igen.

en: You need to install a graphics support library such as the <em>GD library</em> in your PHP
sv: Du måste installera ett grafikstödsbibliotek. Ex.vis <em>GD library</em> i din PHP

en: You need to install the <code>mbstring</code> package or correct the issue with <code>iconv(()</code>
sv: Du behöver installera <code>mbstring</code> paketet eller korrigera felet med <code>iconv(()</code>

en: You restore your database by selecting a backup and pressing the <em>Restore the Database</em> button.
sv: Du läser tillbaka en säkerhetskopia genom att välja den och klicka på <em>Återställ databas</em>-knappen.

en: You should consider porting your data to UTF-8 and changing the collation of the database fields to <code>utf8_unicode_ci</code> and setting this <em>true</em>. Zenphoto works best with pure UTF-8 encodings.
sv: Du bör portera ditt data till UTF-8 och ändra kollationen av databasfälten till <code>utf8_unicode_ci</code> och sätta detta till <em>true</em>. Zenphoto fungerar bäst med ren UTF-8.

en: You should enable the URL option <em>UTF8 image URIs</em>.
sv: Du borde slå på URL optionen <em>UTF8 image URIs</em>.

en: You should remove the following files:
sv: Du borde radera följande filer:

en: You should update your zp-config.php file to conform to the current zp-config.php.example file.
sv: Du bör uppdatera din zp-config.php-fil så att den liknar zp-config.php.example-filen.

en: Your %1$s credentials need to be renewed. Visit %2$s to renew your logon credentials.
sv: Dina %1$s rättigheter måste förnyas. Besök %2$s för att förnya dina uppgifter.

en: Your %s passwords were empty or did not match
sv: Dina %s lösenord var tomma eller överensstämde inte

en: Your Allowed tags change did not parse successfully.
sv: Dina tag-ändringar fullföljdes inte.

en: Your Database user must have %s rights.
sv: Din databasanvändare måste ha %s rättigheter.

en: Your PHP graphics library does not support %1$s
sv: Ditt PHP-grafikbibliotek stödjer inte %1$s

en: Your PHP graphics library does not support %1$s or %2$s
sv: Ditt PHP-grafikbibliotek stödjer inte %1$s eller %2$s

en: Your PHP graphics library does not support %1$s, %2$s, or %3$s
sv: Ditt PHP-grafikbibliotek stödjer inte %1$s, %2$s, eller %3$s

en: Your PHP has support for Imagick. Check this option if you wish to use the Imagick graphics library.
sv: Din PHP har stöd för Imagick. Markera detta alternativ om du vill använda Imagick grafikbibliotek.

en: Your Website URL is not valid
sv: Din Webbplats adress är inte giltig.

en: Your available upload quota is <span %1$s>%2$s</span> kb.
sv: Din tillgängliga quota är <span %1$s>%2$s</span> kb.

en: Your comment has been marked for moderation by the <em>%s</em> SPAM filter.
sv: Din kommentar har markerats för moderering av <em>%s</em> SPAM-filtret.

en: Your comment was rejected by the <em>%s</em> SPAM filter.
sv: Din kommentar avvisades av <em>%s</em> SPAM-filtret.

en: Your files have been uploaded.
sv: Dina filer har laddats upp.

en: Your passwords did not match
sv: Lösenorden stämmer inte.

en: Your passwords did not match.
sv: Dina lösenord överensstämde inte.

en: Your passwords were empty or did not match
sv: Dina lösenord var tomma eller överensstämde inte

en: Your registration information has been accepted. An email has been sent to you to verify your email address.
sv: Din registrering har godkänts. Ett e-postmeddelande har skickats till dig för att verifiera e-postadressen.

en: Your registration request could not be completed.
sv: Din registrering kunde inte fullföljas.

en: Your server reports its time zone as: <code>%s</code>.
sv: Din server rapporterar tidszon: <code>%s</code>.

en: Your subscription expires on %s
sv: Din abonnemang upphör %s

en: Your theme
sv: Ditt tema

en: Your theme, based on theme %s
sv: Ditt tema, baserat på tema %s

en: Your time zone offset is %d hour. If your time zone is different from the servers, select the correct time zone here. | Your time zone offset is: %d hours. If your time zone is different from the servers, select the correct time zone here.
sv[0]: Din tidszons avvikelse är %d timme. Om din tidszon skiljer från serverns, välj rätt tidszon här.
sv[1]: Din tidszons avvikelse är %d timmar. Om din tidszon skiljer från serverns, välj rätt tidszon här.

en: Your web site title.
sv: Titel för webbplatsen.

en: ZIP file download
sv: ZIP-filnedladdning

en: ZIP files must contain only Zenphoto supported <em>image</em> types.
sv: ZIP-filer får endast innehålla <em>bild</em>-typer som Zenphoto stödjer.

en: Zenpage CMS items (if the plugin is enabled)
sv: Zenpage CMS objekt (om tillägget är aktivt)

en: Zenpage Comments RSS
sv: RSS-flöde för Zenpage-kommentarer

en: Zenpage news category
sv: Zenpage nyhetskategori

en: Zenpage news category menu item <em>%s</em> added
sv: Zenpage nyhetskategori menypost<em>%s</em> tillagd

en: Zenpage news index
sv: Zenpage nyhetsindex

en: Zenpage news index menu item <em>%s</em> added
sv: Zenpage nyhetsidex menypost <em>%s</em> tillagd

en: Zenpage page
sv: Zenpage sida

en: Zenpage page menu item <em>%s</em> added
sv: Zenpage menypost <em>%s</em> tillagd

en: Zenpage theme by <a href="http://www.maltem.de">Malte Müller</a>
sv: Zenpage tema av<a href="http://www.maltem.de">Malte Müller</a>

en: Zenphoto Error:</strong> the requested object was not found.
sv: Zenphoto Fel:</strong> objektet hittades inte.

en: Zenphoto Gallery registration
sv: Zenphoto Gallery registrering

en: Zenphoto Image Processing Error: %s
sv: Zenphoto Bildbearbetningsfel: %s

en: Zenphoto Rights migration failed!
sv: Zenphoto rättighetsmigrering misslyckades!

en: Zenphoto Setup
sv: Zenphoto Installation

en: Zenphoto core file permissions
sv: Zenphoto kärnfilsrättigheter

en: Zenphoto core file permissions [not correct]
sv: Zenphoto kärnfilsrättigheter [ej korrekt]

en: Zenphoto core files
sv: Zenphoto-kärnfiler

en: Zenphoto core files [Some files are missing or seem wrong]
sv: Zenphoto kärnfiler [Vissa filer saknas eller stämmer inte]

en: Zenphoto core files [This is not an official build. Some files are missing or seem wrong]
sv: Zenphoto kärnfiler [Detta är ingen officiell version. Vissa filer saknas eller stämmer inte]

en: Zenphoto core files [This is not an official build]
sv: Zenphoto kärnfiler [Detta är ingen officiell version]

en: Zenphoto core folders [Some unknown files were found]
sv: Zenphoto kärnfiler [Vissa filer saknas eller stämmer inte]

en: Zenphoto files
sv: Zenphoto filer

en: Zenphoto found no theme scripts. Please check the <em>%s</em> folder of your installation.
sv: Zenphoto hittade inga temaskript. Var vänlig kontrollera <em>%s</em>-mappen i din installation.

en: Zenphoto functionality is reduced when PHP <code>safe mode</code> restrictions are in effect.
sv: Zenphotos funktionalitet är reducerad med PHP Safe Mode-inställningen aktiverad.

en: Zenphoto gallery
sv: Zenphoto-Galleri

en: Zenphoto items
sv: Zenphoto objekt

en: Zenphoto may be unable to perform uploads when PHP Safe Mode restrictions are in effect
sv: Zenphoto kanske inte kan ladda upp bilder om PHP-Safe-Mode-restriktioner är aktiva.

en: Zenphoto outgoing mail handler based on the <em>PHPMailer</em> class mailing facility.
sv: Zenphotos utgående e-posthanterare baserad på <em>PHPMailer</em>.

en: Zenphoto outgoing mail handler based on the PHP <em>mail</em> facility.
sv: Zenphotos utgående e-posthanterare baserat på PHPs <em>mail</em> facilitet.

en: Zenphoto package [missing]
sv: Zenphoto paket [saknas]

en: Zenphoto processed a 404 error on %s. See the debug log for details.
sv: Zenphoto bearbetade ett 404-fel på %s. Se debug-loggen för detaljer.

en: Zenphoto script processing %1$s:%2$.4f seconds
sv: Zenphoto skript tog %1$s:%2$.4f sekunder att processera

en: Zenphoto setup
sv: Zenphoto installation

en: Zenphoto supported file types | all files
sv: Filtyper som stöds av Zenphoto | alla filer

en: Zenphoto upgrade
sv: Zenphoto uppgradering

en: Zoom
sv: Zooma

en: [%u image] | [%u images]
sv[0]: [%u bild]
sv[1]: [%u bilder]

en: [%u release skipped] | [%u releases skipped]
sv[0]: [hoppat över %u release]
sv[1]: [hoppat över %u releaser]

en: [news]
sv: [Nyheter]

en: [page]
sv: [Sida]

en: a company
sv: ett företag

en: a) Images RSS: Choose between <em>latest by id</em> for the latest uploaded, <em>latest by date</em> for the latest uploaded fetched by date, or <em>latest by mtime</em> for the latest uploaded fetched by the file's last change timestamp.<br />b) Albums RSS: Choose between <em>latest by id</em> for the latest uploaded and <em>latest updated</em>
sv: a) Bild-RSS: Välj mellan <em>senast efter id</em> för senast uppladdad, <em>senast efter datum</em> för senast uppladdad efter datum, or <em>senast efter modifierad</em> för senast uppladdad efter modifieringstid på bilden.<br />b) Album-RSS: Välj mellan <em>senast efter id</em> för senast uppladdad och <em>senast uppdaterad</em>

en: add
sv: lägg till

en: add tag
sv: Lägg till tagg

en: admin
sv: Administrera

en: album default
sv: album standard

en: albums
sv: Album

en: albums [<code>$conf['external_album_folder']</code> is deprecated]
sv: album [<code>$conf['external_album_folder']</code> är föråldrad]

en: all
sv: alla

en: allow upscale
sv: Tillåt uppskalning

en: always
sv: alltid

en: an adaption of Remy Sharp's <a href='http://remysharp.com/2007/12/28/jquery-tag-suggestion/ '>jQuery Tag Suggestion</a>
sv: En anpassning av Remy Sharps <a href='http://remysharp.com/2007/12/28/jquery-tag-suggestion/ '>jQuery Tag Suggestion</a>

en: and
sv: och

en: apply
sv: tillämpa

en: articles
sv: Artiklar

en: assignments
sv: tilldelningar

en: attempt to crop an object which is not an image.
sv: försök att storleksanpassa ett objekt som inte är en bild.

en: back
sv: Tillbaka

en: back to Zenphoto
sv: Tillbaka till Zenphoto

en: backup completed
sv: säkerhetskopiering färdig

en: backup completed using <em>%1$s(%2$s)</em> compression
sv: Säkerhetskopiering färdig med <em>%1$s(%2$s)</em> komprimering

en: backup failed
sv: Säkerhetskopiering misslyckades

en: by
sv: av

en: cache the full image
sv: Cacha originalbilden

en: calendar
sv: Kalender

en: categories
sv: Kategorier

en: ch =
sv: Beskärningshöjd =

en: change the definition
sv: ändra definitionen

en: city:
sv: Stad:

en: clear password
sv: nollställ lösenord

en: clear width and height fields
sv: rensa bredd o höjd-fälten

en: clone:
sv: klona:

en: close
sv: Stäng

en: closed
sv: avstängd

en: collapse all fields
sv: Förminska alla fält

en: combined
sv: kombinerad

en: comment
sv: Kommentar

en: comments
sv: Kommentarer

en: confirmed
sv: bekräftad

en: content
sv: innehåll

en: copy as: %s
sv: kopiera som: %s

en: copy of %s
sv: kopia av %s

en: country:
sv: Land:

en: cover
sv: Täck

en: create
sv: skapa

en: createMenuIfNotExists has posted processing errors to your debug log.
sv: createMenuIfNotExists har rapporterat fel till din debug-logg.

en: createMenuIfNotExists item %s has an empty link.
sv: createMenuIfNotExists post %s har en tom länk.

en: createMenuIfNotExists item %s has an empty title or link.
sv: createMenuIfNotExists post %s har ingen titel eller länk.

en: createMenuIfNotExists item %s has an empty title.
sv: createMenuIfNotExists post %s har ingen titel.

en: createMenuIfNotExists item %s has an invalid type.
sv: createMenuIfNotExists post %s har felaktig typ.

en: crop %s
sv: beskär %s

en: crop =
sv: Beskär =

en: crop image
sv: beskär bild

en: current thumbnail
sv: aktuell tumnagel

en: custom fields:
sv: Anpassade fält:

en: cw =
sv: Beskärningsbredd =

en: cx =
sv: Position X-axel =

en: cy =
sv: Position y-axel =

en: daily
sv: dagligen

en: database connected
sv: databasen ansluten

en: database did not connect
sv: Databasen anslöts inte

en: database not connected
sv: Databasen inte ansluten

en: date
sv: Datum

en: delete
sv: radera

en: deprecated-functions is not enabled.
sv: deprecated-functions är inaktiverat.

en: description:
sv: Beskrivning:

en: disable
sv: avaktivera

en: download statistics
sv: ladda ner statestik

en: dynamic
sv: dynamisk

en: edit
sv: redigera

en: edit album
sv: redigera album

en: edit albums
sv: redigera album

en: edit comment
sv: Redigera kommentar

en: elastic
sv: elastisk

en: enable
sv: aktivera

en: enable gallery sessions
sv: Aktivera galleri-sessioner

en: enable persistent archives
sv: Aktivera permanenta arkiv

en: enable user name login field
sv: aktivera inloggningsfält

en: exact
sv: exakt

en: expand all fields
sv: Utvidga alla fält

en: expiry
sv: utgår

en: fade
sv: tona

en: failed
sv: misslyckades

en: failed to delete %s.
sv: kunde inte radera %s

en: failed writing to backup!
sv: Kunde inte skapa säkerhetskopia!

en: fields
sv: fält

en: files
sv: filer

en: first alphabetically
sv: först alfabetiskt

en: fit
sv: passa

en: flow player height
sv: Flow Player Höjd

en: flow player width
sv: Flow Player bredd

en: from category
sv: från kategori

en: full image
sv: full bild

en: full screen
sv: fullskärm

en: fullscreen
sv: fullskärm

en: function
sv: funktion

en: gallery
sv: Galleri

en: general
sv: Allmänna

en: get Adobe Flash.
sv: installera Adobe Flash.

en: group
sv: grupp

en: groups
sv: grupper

en: half
sv: halv

en: height
sv: Höjd

en: height =
sv: Höjd =

en: hidden items
sv: dolda objekt

en: hide
sv: göm

en: hide all
sv: dölj alla

en: hide all description details
sv: dölj alla beskrivnings detaljer

en: hide comments
sv: göm kommentarer

en: high
sv: Hög

en: hint:
sv: Vink:

en: hit
sv: träff

en: hits
sv: träffar

en: hourly
sv: varje timme

en: id
sv: ID

en: if you want to use placeholder for layout reasons to fill up the thumbs if the number of thumbs does not match images per page. Recommended only for cropped thumbs.
sv: Om du vill använda platshållare för layoutorsaker för att fylla ut tomrum om tumnaglarna inte fyller hela sidan. Rekommenderas endast för beskurna tumnaglar.

en: image
sv: Bild

en: image thumb
sv: bild tumnagel

en: images
sv: Bilder

en: images %1$u-%2$u of %3$u
sv: bilder %1$u-%2$u of %3$u

en: jQuery Cycle
sv: jQuery

en: latest
sv: senaste

en: latest albums: sized image
sv: senaste album: storleksförändrad bild

en: latest albums: thumbnail
sv: senaste album: tumnagel

en: latest albums: thumbnail-customcrop
sv: senaste album: tumnagel-egen beskärning

en: latest by date
sv: senaste efter datum

en: latest by id
sv: senaste efter id

en: latest by mtime
sv: senast efter modifierad

en: latest comments
sv: Senaste kommentarerna

en: latest images by album: sized image
sv: senaste bilder efter album: storleksändrad bild

en: latest images by album: thumbnail
sv: senaste bilder efter album: tumnagel

en: latest images by album: thumbnail-customcrop
sv: senaste bilder efter album: tumnagel-egen beskärning

en: latest images: sized image
sv: senaste bilder: storleksförändrad bild

en: latest images: thumbnail
sv: senaste bilder: tumnagel

en: latest images: thumbnail-customcrop
sv: senaste bilder: tumnagel-egen beskärning

en: latest updated
sv: senast uppdaterad

en: left wrap: <em>style="float:right"</em>
sv: vänster radbrytning: <em>style="float:right"</em>

en: locked
sv: låst

en: logs
sv: Loggar

en: longest side
sv: längsta sidan

en: loose
sv: dålig

en: low
sv: Låg

en: medium
sv: Medel

en: members &amp; guests
sv: Medlemmar &amp; gäster

en: members only
sv: endast medlemmar

en: menu
sv: meny

en: mod_rewrite suffix:
sv: mod_rewrite ändelse:

en: moderate
sv: moderera

en: monthly
sv: månadsvis

en: most commented
sv: mest kommenterade

en: most images
sv: flest bilder

en: most rated
sv: mest värderade

en: most recent
sv: senaste

en: most used
sv: mest använd

en: most viewed
sv: mest visad

en: never
sv: aldrig

en: new album
sv: Nytt album

en: news
sv: Nyheter

en: next
sv: nästa

en: next &raquo;
sv: nästa &raquo;

en: next page
sv: Nästa sida

en: next thumbs
sv: Nästa tumnaglar

en: next thumbs &raquo;
sv: nästa tumnaglar &raquo;

en: no date
sv: inget datum

en: no group
sv: ingen grupp

en: no group affiliation
sv: ingen grupptilldelning

en: no theme assigned, defaulting to Gallery theme
sv: Inget tema valt, återgår till standardtema.

en: none
sv: Ingen

en: normal
sv: Normal

en: nothing to submit
sv: inget att skicka

en: offset h
sv: Position h

en: oldest
sv: Äldst

en: omitted
sv: Utelämnas

en: open
sv: öppna

en: options
sv: Egenskaper

en: or use your FTP program to give everyone write permissions to those folders.
sv: eller använd ett FTP-program för sätta rättighter på mapparna till everyone - write.

en: overview
sv: Översikt

en: page
sv: sida

en: page %u
sv: Sida %u

en: pages
sv: Sidor

en: partial
sv: Delvis

en: pass
sv: Släpp igenom

en: password protected
sv: Lösenordsskyddad

en: password:
sv: Lösenord

en: pending verification
sv: väntar på verifiering

en: pixels
sv: Pixlar

en: plugin
sv: Insticksmodul

en: plugins
sv: Insticksmoduler

en: postal code:
sv: postnummer:

en: prev
sv: föregående

en: prev page
sv: Föregående sida

en: previous
sv: Föregående

en: previous thumbs
sv: Föregående tumnaglar

en: printEditable() incomplete function call.
sv: printEditable() felaktigt funktionsanrop.

en: printEditable() invalid function call.
sv: printEditable() felaktigt funktionsanrop.

en: printPreloadScript is deprecated. It is a helper for a specific theme and should be placed within that theme's "functions.php" script.
sv: printPreloadScript is föråldrat. Det är en del av ett specifikt tema och borde placeras i dess temas "functions.php" skript.

en: private
sv: privat

en: public
sv: publik

en: published
sv: publicerad

en: purge Image cache
sv: radera Bildcache

en: purge RSS cache
sv: radera RSS-cache

en: quality =
sv: Kvalitet =

en: random
sv: slumpad

en: randomly selected
sv: slumpmässigt valt

en: re-enter:
sv: upprepa:

en: reference
sv: referens

en: reject
sv: Avvisa

en: relaxed
sv: medel

en: renew
sv: förnya

en: repeat:
sv: repetera:

en: required
sv: obligatorisk

en: reset
sv: Återställ

en: reset all hitcounters
sv: nollställ alla träffräknare

en: reset to default
sv: återställ till standard

en: retract
sv: dra tillbaka

en: right wrap: <em>style="float: left"</em>
sv: höger radbrytning: <em>style="float: left"</em>

en: rss
sv: RSS

en: run setup
sv: kör installation

en: save
sv: Spara

en: scale
sv: skala

en: script
sv: skript

en: scroll down
sv: bläddra ned

en: scroll left
sv: bläddra vänster

en: scroll right
sv: bläddra höger

en: scroll up
sv: bläddra up

en: search
sv: Sök

en: sec
sv: sek

en: secure admin
sv: säker administrering

en: security
sv: säkerhet

en: select search fields
sv: välj sökfält

en: separate
sv: separera

en: settings
sv: inställning

en: shortest side
sv: kortaste sidan

en: show
sv: Visa

en: show all
sv: visa alla

en: show all description details
sv: visa alla beskrivnings detaljer

en: show comments
sv: visa kommentarer

en: show fewer fields
sv: Visa färre fält

en: show more fields
sv: Visa fler fält

en: shuffle
sv: blanda

en: sitemap cache folder could not be created. Please try to create it manually via FTP with chmod 0777.
sv: sitemap cache-mapp kunde inte skapas. Var vänlig försök att skapa den manuellt med FTP och chmod 0777.

en: size =
sv: Storlek =

en: sized image
sv: storleksanpassad bild

en: start slideshow
sv: starta bildspel

en: state:
sv: Stat:

en: statistics
sv: statestik

en: sticky
sv: fast

en: stop slideshow
sv: stoppa bildspel

en: street:
sv: gata:

en: strict
sv: strikt

en: strict+
sv: strikt+

en: swap width and height fields
sv: byt bredd och höjd-fälten

en: tag set!
sv: tagg satt!

en: tags
sv: Taggar

en: template
sv: mall

en: theme
sv: Tema

en: themes
sv: Teman

en: thumb
sv: tumnagel

en: thumb =
sv: Tumnagel =

en: thumbnail
sv: Tumnagel

en: thumbnail preview
sv: förhandsgranska tumnagel

en: thumbnails
sv: tumnaglar

en: thumbnails per page
sv: tumnaglar per sida

en: thumbnails per row
sv: tumnaglar per rad

en: tinyZenpage - Flowplayer height
sv: Flow Player höjd

en: tinyZenpage - Flowplayer width
sv: Flow Player bredd

en: tinyZenpage - custom image size
sv: tinyZenpage - anpassad bildstorlek

en: titled:
sv: Titel:

en: to
sv: till

en: to
sv: till

en: to:
sv: till:

en: top
sv: toppen

en: top rated
sv: högst värderade

en: unavailable
sv: ej tillgänglig

en: under password protection
sv: Lösenordsskyddad

en: unknown
sv: okänt

en: unsuccessful attempts
sv: Misslyckade inloggningsförsök

en: update
sv: uppdatera

en: upload
sv: Ladda up

en: upload to album
sv: ladda upp till album

en: uploaded
sv: Uppladdad

en: use latest image date as album date
sv: använd senaste bilddatumet som galleridatum

en: user
sv: användare

en: user:
sv: användare:

en: users
sv: användare

en: utilities
sv: verktyg

en: version
sv: Version

en: video
sv: film

en: view
sv: visa

en: view unpublished images
sv: se icke-publicerade bilder

en: visual thumb selection
sv: visuellt tumnagel-urval

en: warning
sv: varning

en: weekly
sv: veckovis

en: width
sv: Bredd

en: width =
sv: Bredd =

en: with the folder name:
sv: med mappnamnet:

en: yearly
sv: årsvis

en: you are already logged in.
sv: du är redan inloggad.

en: you should return automatically. If not press:
sv: du bör returneras automatiskt. Om inte, tryck:

en: zenphoto Create Dynamic Album
sv: zenphoto Skapa dynamiskt album

en: zenphoto version %s is available.
sv: ZenPhoto Version %s finns tillgänglig.

en: zoom
sv: zooma
